Özgür Bilgi Kanalı

Kirpik Perması Nasıl Yapılmalı?
Kirpiklerin daha dolgun ve daha uzun görünmesi için daha çok uygulanan yöntem rimel kullanmaktır. Yalnız rimel kalıcı olmadığından bunu kalıcı kılmak için başka yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden bir tanesi de kirpik perması yaptırmaktır. Kirpik perması yaptırmak istiyorsanız bunu güzellik salonlarında uzman kişilere yaptırılmasınız. Eğer evde kendiniz yapmak isterseniz bu durumda yaparken dikkat ve özen göstermelisiniz. Kirpik permasının yapım aşamasında özel bigudiler kullanılır. Kirpik perması yapmak için özel perma makaraları, maşası ve perma makası kullanmak gerekir. Kirpik perması yapma işlemi yaklaşık olarak 40 – 50 dakika arasında sürmektedir. Kirpikler vücudun en zor şekil alan tüylerindendir. Bundan dolayı perma yapılmadan istenilen bir kavise gelmesi oldukça zor olmaktadır.
Kirpik perması sırasında kirpiklere ısı verilmesinin yanında onların kalıcı olmasını sağlayan kimyasal maddeler kullanılır. Kirpik perması işlemi sırasında özel bigudiler kullanılır. Kirpiklere yüksek bir ısı kullanılır ve sağlığa zararı olmadığı kabul edilen kimyasal maddeler yardımıyla kirpiklerin kıvrımlı ve dalgalı bir şekil alması sağlanır. Kirpik permasının etkisi en az 2 – 3 ay sürmektedir. Bunun nedeni ise kirpiklerin 90 günlük bir dönemde dökülerek yeniden çıkmasıdır. Bu nedenden dolayı kirpik permasının 2 – 3 ayda bir tekrar yapılması gerekmektedir. Kirpik malzemeleri saç malzemeleri ile benzerlik gösterir. Kalıcı kirpik perması işlemi sırasında kullanılan özel silindirik bigudilere kirpik sarıldıktan sonra 40 dakika beklenilmelidir. Normalde saç permasıyla aynı yapılış mantığını taşıyan kirpik perması, uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de kirpiklerin göz kapağı mukozası gibi vücudun bir hayli duyarlı olan bir bölgesine yakın olmasıdır.
Kirpik perması, uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman son derece güvenilirdir. Bundan dolayı kişilerin evde kendilerinin yapması önerilmemektedir. Çünkü kirpik perması işlemi sırasında kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu maddelerin kesinlikle göze kaçırılmaması gerekmektedir. Göze kaçan kimyasallar körlüğe neden olabilir. Kirpik perması işlemi bittikten sonra kontakt lensinizi güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Hatta gözünüzü ve yüzünüzü dahi yıkayabilirsiniz. Perma işlemi yapıldıktan sonra kirpiklerin renginde birkaç gün sonra açılma olacaktır. Bu renk farkını makyaj ile kapatabilirsiniz. Bazı hanımlar kirpiklerine Hint keneviri yağı kullanıyor. Bu uygulamayı öğleden sonra 2 gibi yaparsanız kirpikleriniz permayla şekillenmiş gibi etrafın daha fazla dikkatini çekecektir. Kozmetikte kullanılan kimyasallara alerjisi olan kişilerin kirpik perması yaptırmasını uzmanlar önermemektedir. Bunun yanında hamile bayanlarda bu kimyasal maddeleri soludukları için istenilmeyen bazı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı hamile bayanlar veya hamile olduğundan şüphelenen bayanların kirpik perması yaptırması sakıncalıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.