Özgür Bilgi Kanalı

Bu girişimler kısa sürede çok kazandırabilir. Pratik bir eğilimden sonra en uygun yatırımı kolayca yapabilirsiniz…
KARİDES pahalı besin maddelerinin başında geliyor. En çok yetiştiriciliği yapılan coğrafya Güneydoğu Asya ülkeleri ve Çin. Amerika’da ise kontrollü yetiştiricilikle karasal sahalarda karides çiftliklerine izin veriliyor.
Asya’da ‘mangrov’ (bataklık orman alanları) ve pirinç tarlaları yakınına yapılan yapay havuzlar sayesinde yüksek miktarda karides hasadı yapılıyor.
Önemli olan havuzlardaki su sıcaklığının 17 derecenin altına inmemesi. Üstelik bu yetiştiricilik özel türler dışında yeraltı suyuyla da yapılabiliyor.
Milyonlarca yumurta bırakan karides türlerinin hemen hepsi alg orijinli özel yemlerle besleniyor.
Yumurtalar için ‘inkubasyon’ tanklarına ihtiyaç var. Yavrular takviye edilmiş ışık kaynağı altında kapalı mekânlarda besleniyor, ortalama 25 gün içinde havuzlara aktarılıyor.
Yetiştiricilikte ‘jumbo boy’ olarak bilinen ve ‘prawn’ olarak adlandırılan dev karides türleriyle en iyi sonucu almak mümkün.
Hasat yılda bir kez olmasına rağmen oldukça bereketli. Sıcak sularda iki yılda üç kez ürün alma imkânı var.
Karasal ya da denizel karides yetiştiriciliği minimum müdahale ve yüksek bilgi birikimiyle yapılacak bir iş.
Amerika’da geliştirilen yeni bir teknolojiyle mineral içeriği uygun sıcak su kaynaklarından da yararlanılabiliyor.
Uzun bir eğitim sürecini göze alan girişimciler çevrimiçi ortamda “shrimp farms” tanımı altında yoğun teknolojik bilgilere ulaşabilirler.
ORGANİK PATATESE TALEP VAR
Organik tarım giderek yayılıyor. Kirlenen topraklarda yetiştirilen ürünlerin sağlığa zararlı olduğu artık bilinen bir gerçek.
Dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok talep gören temel gıda patates. Ancak, patatesin toprak altında yumrular halinde yetişmesi onun çevre kirliliğinden etkilenebileceğini gösteriyor.
İşe sertifikalandırılmış uygun organik patateslerin elde edilmesiyle başlanıyor.
Toprak kalitesi çok önemli! Mükemmel bir yetiştiricilik için ‘kompost’ uygulamasına dikkat etmek gerek. Toprağın asalak ve böceklerden temizlenmesi şart.
Bu amaçla organik patatesler tarlalarda değil, özel hazırlanmış seralarda yetiştiriliyor.
Bildiğimiz patatesin dünyada genetiği değişmemiş türlerinin bulunması hala büyük bir şans. Bir süre sonra bunları elde etmek zorlaşabilir.
Girişimciler patates konusunda kendilerini eğiterek en orijinal türleri organik nitelikte yetiştirebilirler.
Sonuçta patates deyip geçmemek lazım! Önemli olan onun değişik türlerinin yetiştirilmesi ve organik olarak sertifikalandırılması. Ambalaj ve markaya dikkat etmek ise ön koşul.
KANATLILAR VE BALIKLARA DOĞAL YEM
Bazı çiftçiler kimi ürünleri için bu canlı materyale ihtiyaç duyuyor. Bunlar toprağı havalandırıyor, biyo-çevrimin tamamlanmasını sağlıyor. Çiçek tarlaları, ekin bahçeleri için ihtiyaç duyulan doğal bir yardımcı.
Amerika’da bahçe bitkileri ve bahçe gereçleri satan perakendecilerde en fazla satılan ürünlerden biri…
Seralarda ‘özel tür solucan’ üretiminden bahsediyoruz!
Solucanlar aynı zamanda değerli birer protein kaynağı. Hemen her şeyi yiyor ve uygun toprakta çok kolay çoğalıyorlar.
Yumurta kabukları, ekmek atıkları, ıskarta yeşillikler başlıca besinleri arasında.
Standart dışı meyveler ile elma ve muz kabukları dilimlenerek verildiğinde üremeleri çok hızlı.
Islatılmış karton artıkları, saf pamuklu bezler hatta boyasız pizza kutulan bile onların beslenme menüsüne dâhil.
Süt ve süt ürünleri solucanlar için tehlikeli. Çabuk fermente olan yiyecekler yem olarak verilmiyor.
Turunçgiller, sarımsak, soğan yasaklı besinler arasında. Ananas gibi yoğun enzim içeren meyveler ise solucanların ölümüne yol açıyor. Buna taze kesilmiş ot. çimen de dâhil!
Asitli ve tuzlu yiyecek artıklan da üremelerini etkilediği için tehlikeli. Bunların dışında hiç bir külfet yok.
Solucanlar canlı olarak amatör balıkçılıktan sınai balık çiftliklerine kadar oldukça geniş bir yelpazede canlı yem olarak kullanılıyor.
Büyük talep ise şimdi kanatlı yetiştiricilerinden geliyor. Tavuk ve hindi çiftlikleri önemli tüketiciler arasında.
Sürekli hasat edilen solucanlar işlemden geçirilerek hazır ‘pelet yem’ için en iyi protein kaynaklarından biri. Jelö’ (jelatinleşmiş) formları *pet’ (hayvan) mamalarının formülüne giriyor.
Son zamanlarda kozmetik endüstrisinin ilgi gösterdiği bu hayvancıkları yetiştirmek zevkli bir uğraşı olmasa da oldukça kolay.
Gerekli ön bağlantıları kurarak ilgili endüstriler için anlaşmalı yetiştiricilik yapmak mümkün.
Daha fazla bilgi icin sanal ortamda ‘worm feedingW anahtarıyla araştırma yapılmasında yarar var.
SOYLU MANTARLARDAN BİRİ DAHA
Portobello mantarı’ en iyi ticari türlerden biri. Yetiştirilmesi kolay olmasa da bu işte büyük para var.
Kapalı ortamda yetiştirmek en uygun yöntem, önce iyi bir eğitim almak gerekiyor. Hem tipik bir ihraç ürünü, hem de iç pazarda gurme mutfakların vazgeçemediği bir lezzet!
Bu mantar yumuşak toprak karışımına ihtiyaç duyuyor. Kapalı mekânda özel tarhlar kurulması lazım. Ortam sıcaklığı önemli! Toprağa mantar sporlarım karıştırmak ve mantarı beslemek için özel huniler ve gereçler kullanılıyor.
Gelişmenin yakından takip edilmesi şart. Mantarın hasat edilmesi dikkat gerektiriyor. Uzmanlaşmak önemli.
Taze ya da kurutulmuş olarak pazarı hazır. Üstelik fiyatı oldukça tatmin edici düzeylerde…
‘Portobello mushroom’ için literatür dünyasında yüzlerce yayın var. Doğa sevginiz ve mantarlara özel bir yaklaşımınız varsa bu iş tam size göre…
Penceremden
Bakery cafe’ olarak anılan ünlü işletmelerin franchising sistemiyle yayıldığı biliniyor. Türkiye’de tanınmış markalar şimdiden boy göstermeye başladı bile. Ancak ‘franchise fee’ olarak bilinen ortaklığa giriş masrafını göze alamıyorsanız kendiniz orijinal girişimlerle bu alana adım atabilirsiniz. Dünyada birçok marka olmakla birlikte örnek alabileceğiniz işletmeler Fransa ve Amerika’da var. ‘Panera1, ’Au Bon Pain’ en tanınmış markalar arasında. Ekmeklerin yanı sıra salata, çorba ve özel spesiyaliteler, soğuk sıcak sandviçler en dikkat çeken çeşitleri temsil ediyor. İçi oyularak çorba tası haline getirilmiş küre biçimindeki ekmekler ise yaratıcılığın ileri aşamalarından biri. Amaç daha fazla özel yapım ekmek satmak ve faaliyeti müşteriye bir ’kafe’ konsepti içinde sunmak. Sıcak ekmek kokuları içinde çeşitli hamur işlerini kahve eşliğinde almak başlı başına bir zevk. Markalaşma yolunda adım atılacak önemli girişimlerden biri. Tavsiyeye değer farklı bir uğraş.
Kaynak: Para Dergisi


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.