Özgür Bilgi Kanalı

Bağışıklık sistemine etkili çaylar

Ekinezya – Biraz sızlama hissi ile birlikte hoş bir çiçek çayıdır. Ekinezya bitkisi yaygın bir bağışıklık tonik olarak ve soğuk algınlığı rahatlama sağlamak için Batılı bitkisel ilaç olarak kullanılabilen bir bitkidir.Son günlerde çok sık adı medyada geçen bir bitki türüdür. Kuzey Amerika’da yetişen bu bitki gayet sağlıklıdır. Kullanım alanları çok farklı olmasına rağmen anal (ağız yolu) olarak alınmaktadır.

ZEYTİN YAPRAĞI – Zeytin ürünleri birçok Avrupa ülkesinde halkın ilacı olarak yaygın kullanılmaktadır. Zeytin yaprağı çayı da insan refahını artırmak için genel doğal tonik olarak kullanılır.
KUŞBURNU – meyveli, C vitamini yüksek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bilindik ama sıra dışı bir bitki türüdür. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır.

ZENCEFİL – Sindirim sistemini kısmen yada duruma göre tamamen yatıştırır bir ısınma etkisi yaparak mideyi rahatlatır. Bu bitki baharatlı bir çay gurubu arasında yer almaktadır. Geleneksel olarka hazımsızlık, bulantı için kullanılan ve kan dolaşımını da uyarması yönünde şifa kaynağıdır.

STRES VE KAYGI TELAŞ Çayları
LICORICE – (Halk arasında Mean Kökü) Tatlı, yumuşak ve rahatlatıcı meyan çayı. Meyan kökü yaygın boğaz ağrısını yatıştırmaya, sindirim şikâyetlerini azaltmaya ya da tamamen bitirmeye yönelik kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Adrenalin desteği sağlayıcı bir bitki olması bitki bilimcileri tarafından tezlerde belirtilmiştir.

Tulsi – Hindistan kökenli bir bitkidir. Stres ve anksiyete bozukluğu tedavisinde Hindistan’da binlerce yıldır kullanılmaktadır. Son günlerde ülkemizde kullanımı bir hayli artmıştır.

Meyveli Çaylar
Meyveli çaylar hafif ve canlandırıcı etkiye sahip vitaminler ile desteklenmektedir. Her zaman yapay aromalı veya tatlandırılmış olan Meyve çayı içmek sağlıklı değildir. Meyveli çaylar arasında ebegümeci, Frenk üzümü, portakal ve limon içerir.
Kendi başlarına pek tadı yok gibi olsa da antioksidanları yüksek olan Yeşil ve beyaz çaylar genellikle meyve kabuğu veya çilek aromaları ile tatlandırılarak yeni bir ürün elde edilir.
Çayları birbirine çok fazla karıştırmamaya dikkat ederseniz güzel bir aroma ile tadını güzelleştirebileceğiniz bir tutku haline getirebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.