Özgür Bilgi Kanalı

klip çekimi

Yıllardır televizyonlarda yayınlanan, bestelerin görüntülerle birleşmesi olarak nitelendirilebilecek video klipler, zaman ne kadar değişirse değişsin dinleyenlere ulaşmanın en etkili yollarından birisi olmuştur. Video klipler ile şarkı ve sanatçı aynı anda kitlelere ulaşır. sektörde öne çıkmak fark yaratmak açısından oldukça önemli bir konumda olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak video klip çekmek de profesyonellik isteyen bir iştir. Eskiden klip çekimleri yalnızca televizyonlar için çekildiğinden televizyon formatına uygun olarak tasarlanırdı. Ancak günümüzde dijital platformlara geçilmesiyle beraber klipler hemen her format düşünülerek çekilmelidir. Bunun için doğru bir yönetim süreci gereklidir.

Elbette dijital ağa geçilmesiyle beraber ekipmanlarda da farklılıklar oluştu. Yalnızca bir kamera ile saatlerce süren yorucu çekimler yerini daha gelişmiş perspektifte yeni donanımlarla yapılan etkileyici çekimlere bıraktı. Analog çekimlerden dijital çekimlere uzanan bu yolda güncelliği koruyarak dünya standartlarında çekim yapmak önemli bir hâl aldı. Tek açılı, sürekli sanatçı üzerinden yapılan çekimler son buldu. İzleyenler ve müzikseverlerin her daim yeniliği takip eden bir kitle olduğunu düşünürsek bu değişime ayak uydurmak bir prodüksiyon firmasının olmazsa olmazıdır. Güncel ekipman demek gelişmiş ses kalitesi, yenilenmiş görsel efektler demektir. Bu da klipteki görselliğin neden günümüze uygun şekilde çekilmesi gerektiğinin en belirgin kanıtıdır.

Klip Çekimi nasıl yapılır

Klip çekimi nasıl yapılır?

Klip çekimi için elbette en önemli unsurlardan birisi de hikâyedir. Müziğe uygun bir senaryo yazmak da bu anlamda profesyonellik gerektirir. Bunun için kısa senaryolar yazan yetenekli senaristler ile çalışmak gereklidir. Bu senaryolar farklı konseptlerde hikâyeler oluşturarak bunların ekranda nasıl duracağını, seyircide nasıl bir izlenim yaratacağını bilen bir ekipten oluşmalıdır. Klip çekimi türü ve hitap edecek kesim iyi düşünülmeli, müzikle birlikte duyguları harekete geçirebilecek senaryolar ortaya çıkarılmalıdır. Bunu yapabilmek ise tecrübeye dayanmaktadır. Hikaye örgüsünü oluşturacak ekip ne denli deneyimli ise ortaya çıkacak olan klip de o denli özgün ve etkileyici olacaktır.

Bir diğer konu ise oluşturulan hikayelerin uygun ekipmanlarla doğru bir ekip tarafından çekilmesidir. Bu anlamda klip yönetmeni çok önemlidir. Yönetmen, oluşturulan alternatif klip senaryolarını inceleyerek ekrana en etkileyici ve çarpıcı şekilde yansıtılabilecek olan senaryoyu seçecektir. Bu kısımda video klip sahibinin de görüşleri alınarak dış ya da iç mekan tercihleri değerlendirilebilir. Önemli olan hem sanatçının istediğini yapmak hem de ulaşılacak kitleye en uygun klibi çekmek olacaktır.

Klip Çekimi Senaryosunun Önemi

Çekim aşamasında ise senaryoya uygun olarak set tasarlanacaktır. Şayet klip dış mekanda çekilecekse ona göre uygun ekipmanlar temin edilecektir. Mekan tasarımından sonra şayet gerekiyorsa oyuncu temini de sağlanmalıdır. Eğer klip günümüzün popüler trendlerinden biri olan animasyon destekli bir klip olacaksa bunun için yine tasarım yönü kuvvetli bir ekip ve sanat yönetmeni ile çalışmak gerecektir. Kostümler ve aksesuarlar sağlanmalı, fotoğraf çekimleri, helikopter çekimleri gibi işlemler yine bu süreçte yapılmalıdır.

Hikâye örgüsüne göre yönetmen ve profesyonel ekip; flycam, havadan çekim, jimmy jib, glidecam, 4K, Full HD kamera gibi ekipmanları kullanarak çekim sürecini yürüteceklerdir. Müziğin ritmini ve havasını en doğru şekilde ekrana yansıtıp hem televizyon hem dijital ortamlarda yayınlamaya uygun hale getirmek için prodüksiyon sürecinin tamamlanması gerecektir. Bu süreçte kurgu ve montaj gibi çalışmalar yapılıp, klip 4K ya da Full HD gibi görsel manada son derece etkileyici şekilde çekilip teslim edilecektir.

Klip Çekim Ekibi

Dup Film ekibi tüm bu işlemleri başlangıç noktasından teslimine kadar profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bir video klip çekimi şayet uzman ellerde şekillenirse en etkili sonucu verecektir. Klip çekimi, her ne kadar bir filme göre kısa olsa da mantık olarak aynı süreçlerden geçtiği için yine aynı uzmanlığı gerektirmektedir. Dup Film olarak senaristlerimiz ile vizyoner bir bakış açısı sergileyip, müziğe ve sözlere en uygun senaryoları oluşturmakta, en uygun ekipmanlarla, yönetmen ve teknik ekibin uzmanlığı ile video klip çekim işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Milyonlarca kişiye ulaşma açısından bir müzisyen için oldukça önemli yeri olan video kliplerde unutulmaması gereken şey bu işin ancak düzgün bir süreçle yönetilip hayata geçirildiği takdirde etkili olacağıdır. Siz de video kliplerinizin kitlelerce izlenmesini, piyasada etki ve fark yaratmasını istiyorsanız Dup Film olarak bu konudaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Klip çekimi maliyeti

Klip çekiminde maliyet tercih edilecek ekipman ve mekan seçimine göre farklılık göstermektedir. İç mekan, dış mekan veya stüdyo çekimleri maliyeti etkilemektedir. Ucuz klip çekimi ile kaliteli işlerde çıkarılabilmektedir. Örnek olarakklip çekmek kaç para gibi sorularda, cevabımız kısmen sizin tercihlerinize göre verilmektedir. Örnek video klip çekimlerine buradan bakabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.