Özgür Bilgi Kanalı

Klipper 0.9
Bilgisayarımızda hepimiz her gün bir dosyayı başka bir yere, bir yazıyı başka bir metne taşıyoruz. Kopyalama işlevi bilgisayarda en çok kullandığımız işlerden biri. Fakat özellikle benim gibi biraz dalgınsanız panoya aldığınız önemli bir bilgiyi bir yere yapıştırmadan önce, onun yerine başka bir bilgiyi panoya almanız artık alıştığınız bir durum haline gelmiş olabilir.Klipper bu noktada devreye giriyor ve kopyalama konusunda ki en büyük yardımcınız oluyor. Klipper panoda yaptığınız son yedi işlemi hafızasında tutuyor. Bu sayede siz ne kadar dalgın olursanız olun ya da herhangi bir enerji kaybı veya hata ile karşılaşırsanız karşılaşın, sisteminiz yeniden başlasa bile, Klipper geri döndüğünüzde son pano içeriğini aynen gözünüzün önüne sunuyor. Bunu yaparken gayet mütevazi de davranıp, sistem kaynaklarınızı hemen hemen hiç kullanmıyor.

Programın ayar menüsünden hafızada tutulacak pano işlemi sayısını ve diğer bazı ayarları yapmanız mümkün. Fakat ayarlara hiç girmeseniz bile, Kipper hayatınızı kolaylaştıracak şekilde geliyor. Ekran görüntüsündeki seçeneklerden bazılarını inceleyecek olursak,

Çıkışta pano içeriğini kaydet: Bilgisayarı kapattığımızda veya yeniden başlattığımızda hafızasındaki metinleri kaydetmesini sağlar.

Resimleri yoksay: Bu seçenek işaretli ise bir metinle birlikte resim kopyalarsak resimleri göstermeden sadece metni kopyalamasını sağlar.
Klipper’ın önemli özelliklerinden birisi de bir yerden kopyaladığımız metni hafızasında tutarak kopyaladığımız bir metni düzenlememize yardım etmesidir. Şahsen ben Klipper’ı kullanmadan önce kopyaladığım metinleri düzenlemek istediğimde ya yeni bir metin belgesi açıyordum ya da nerede boş bir yer varsa oraya kopyalayıp düzenliyordum, hele bir de kopyaladığımız metin uzun ise işin içinden çıkılmıyordu :).

Klipper’da bu özelliği kullanmak için sistem çekmecesine gelen simgesine fare tuşu ile tıklayıp “İçeriği Düzenle” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Klipper’ın kullanımı son derece basit. Masaüstünde sistem çekmecesine yerleşen Klipper simgesine sağ tıklayın ve panoda son yedi işlemden hangisini istiyorsanız üstüne tıklayın. Bundan sonra istediğiniz yere metni yapıştırın. Hepsi bu kadar basit.

Özetle Klipper, gündelik hayatın basit sorunlarına çare bulan küçük sevimli ve işlevsel bir program.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.