Özgür Bilgi Kanalı

KNotes 3.9

Post-it‘ler dünyayı ele geçirirken, anlaşıldığı kadarıyla KDE geliştiricilerine de uğramışlar ve bizim de dünyamıza girmişler. KNotes ile bilgisayar başındayken not almanız gereken küçük şeyleri herhangi bir kağıt kalem aramadan ve pratik bir şekilde bilgisayarınızda tutabilirsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra klasik sarı Post-it renginde bir kağıt hemen masa üstünüze yerleşiyor. Daha sonra siz bu Post-it’in üstünde her türlü notu alabilir, koyu bölgesine tıklayarak bu kağıdı masaüstünün herhangi bir noktasına taşıyabilirsiniz.

Post-it’in ekran görüntüsünde gördüğünüz koyu kısmına sağ tıklayıp tarih ekleyebilir, alarm ekleyebilir, notlarınızı KMail ile arkadaşlarımıza gönderebilir, notunuzu yazıcıdan yazdırabilir, ve kaydedebilirsiniz.

Ayrıca buradan tercihleri tıklayarak ekran başlığı altından; yazı rengi ve arkaplan rengini ayarlayabilirsiniz. Düzenleyici başlığı altındansa başlık ve metinlerimiz için yazı tipi, yazı stili ve boyutunu ayarlayabileceğiniz basit ayarları yapabilirsiniz.

Programı biraz derinlemesine inceleyelim deyip. Programı yapılandırmak isterseniz sistem çekmecesine yerleşen KNotes simgesine sağ tıklayıp “KNotes Uygulamasını Yapılandır…”ı seçin. Bu pencereden ayarları yapabilmeniz mümkün. Eğer isterseniz yine buradan notun ve yazının rengini, yazı tipini, yazı tipi büyüklüğünü ve not kağıdının yüksekliğini ayarlayabilir ve ağ üzerinden not alma ve gönderme fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

KNotes ne yazık ki iyi niyetli fakat birkaç eksiği olan bir program. Bunlardan en önemlisi yeni bir sayfa açmak istediğiniz zaman karşınıza çıkıyor. Ben sağ tıklayıp yeni dediğimde yeni bir kağıt açılmasından çok mevcut sayfayı sekmeli bir hale getirmesini beklerdim. Böylece birkaç kağıt açmak yerine tek kağıtta tüm işlerinizi halledebilirdiniz.

Özetle KNotes benim için bilgisayarın başındayken sürekli bulundurduğum kağıt kalemi artık kaldırmamı sağlayan küçük ve yararlı bir program. Umarım KNotes sizin de severek kullandığınız programlardan biri olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.