Kollajen Hastalıkları

Alt Kategoriler

Kollajen bağ dokusunun hücreler arası ana maddesi olan lifli proteine denir. Kemik, kıkırdak, bağ, deri gibi diğer bağ dokuların ana maddesi olan kollajen germe gücü bulunan, beyaz renkli, esnek olmayan bir lif grubundan oluşur. Deride, kemiklerde ve kirişlerde yoğun olarak bulunan kollajendölüt dokusunda bulunan kollajen ve bazal zarlarda bulunan kollajenkıkırdakta bulunan kollajen olmak üzere 4 farklı gurubu vardır.

Kollajen Hastalıkları Nedir ?

Bağışıklık sisteminin anormal durumlarını ve bağ dokusu ile kan damarlarının iltihaplanması sonucu oluşan hastalık gruplarına verilen isimdir. Kollajen hastalıkları bulunan birçok hastanın kan plazmasında özantikor ( kişinin kendi proteinlerine ya da hücrelerine karşı ürettiği antikorlar ) ciddi düzeyde yükselmiş olduğu görülür. Bunun sonucunda ise ortaya çıkan antijen-antikor tepkimesi, birçok beden dokusunda bir çeşit iltihaplanmaya yol açar.
Kollajen hastalıkları adı altında;

  • Romatizmaya bağlı eklem iltihaplanması
  • Ateşli romatizma
  • Döküntülü lupus
  • Dermaatomiyozit
  • Düğümlü eklem iltihabı
  • Skleroderma yer alır.

Romatizmamsı Eklem İltihabının ve Ateşli Romatizmanın Belirtileri

Hem romatizmamsı eklem iltihabının hem de ateşli romzatizmanın başlıca belirtisi yaygın eklem ağrılarıdır. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi sonuçlar doğurabilecek bu hastalıklardan ateşli romatizma kalıcı kalp bozukluklarına dahi yol açabilir.

Döküntülü Lupus Belirtileri

Döküntülü lupus, eklemleri, beyni, böbreği, deri ve beden boşluklarının mukaoza zarlarını etkileyen bir bağışıklık hastalığıdır. Başlıca belirtisi ise yoğun kas ağrısı ile birlikte deri döküntüsü yaşanmasıdır.

Düğümlü Yaygın Eklem İltihabı Belirtileri

Düğümlü yaygın eklem iltihabı atardamarların çeperlerini tıkar. Belirtilerinde ise yine yoğun bir kas ağrısı görülür. Ayrıca uzun süreli tedavi edilememesi halinde diğer organların işlevini bozabilir.

Skleroderma Belirtileri

Skleroderma’da kalın kollajen lif tabakaları çökelir. Belirtilerinde ise düğümlü yaygın eklem ağrsında olduğu gibi yoğun kas ağrısıdır. Yine, uzun süreli tedavi edilmemesi halinde diğerorganların işlevini bozabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Skleroderma haricinde diğer hastalık türleri genelde ilaçla tedavi edilebilir. Ancak tedavi için çok geç kalınması durumunda cerrahi operasyona kadar varan tedavi süreçleri başlar. Skleroderma için ise şu an da herhangi bir kesin tedavi yöntemi bulunmuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here