Özgür Bilgi Kanalı

Kollajen Hastalıkları

Kollajen bağ dokusunun hücreler arası ana maddesi olan lifli proteine denir. Kemik, kıkırdak, bağ, deri gibi diğer bağ dokuların ana maddesi olankollajengerme gücü bulunan, beyaz renkli, esnek olmayan bir lif grubundan oluşur. Deride, kemiklerde vekirişlerde yoğun olarak bulunan kollajen,dölüt dokusunda bulunan kollajenvebazal zarlarda bulunan kollajen,kıkırdakta bulunan kollajenolmak üzere 4 farklı gurubu vardır.

Kollajen Hastalıkları Nedir ?

Bağışıklık sisteminin anormal durumlarını ve bağ dokusu ile kan damarlarının iltihaplanması sonucu oluşan hastalık gruplarına verilen isimdir.Kollajen hastalıkları bulunan birçok hastanın kan plazmasında özantikor (kişinin kendi proteinlerine ya da hücrelerine karşı ürettiği antikorlar) ciddi düzeyde yükselmiş olduğu görülür. Bunun sonucunda ise ortaya çıkanantijen-antikortepkimesi, birçok beden dokusunda bir çeşit iltihaplanmaya yol açar.
Kollajen hastalıklarıadı altında;

  • Romatizmaya bağlı eklem iltihaplanması
  • Ateşli romatizma
  • Döküntülü lupus
  • Dermaatomiyozit
  • Düğümlü eklem iltihabı
  • Skleroderma yer alır.

Romatizmamsı Eklem İltihabının ve Ateşli Romatizmanın Belirtileri

Hem romatizmamsı eklem iltihabının hem de ateşli romzatizmanın başlıca belirtisi yaygın eklem ağrılarıdır. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi sonuçlar doğurabilecek bu hastalıklardanateşli romatizmakalıcı kalp bozukluklarına dahi yol açabilir.

Döküntülü Lupus Belirtileri

Döküntülü lupus, eklemleri, beyni, böbreği, deri ve beden boşluklarının mukaoza zarlarını etkileyen bir bağışıklık hastalığıdır. Başlıca belirtisi ise yoğun kas ağrısı ile birlikte deri döküntüsü yaşanmasıdır.

Düğümlü Yaygın Eklem İltihabı Belirtileri

Düğümlü yaygın eklem iltihabı atardamarların çeperlerini tıkar. Belirtilerinde ise yine yoğun bir kas ağrısı görülür. Ayrıca uzun süreli tedavi edilememesi halinde diğer organların işlevini bozabilir.

Skleroderma Belirtileri

Skleroderma’da kalınkollajen lif tabakalarıçökelir. Belirtilerinde ise düğümlü yaygın eklem ağrsında olduğu gibi yoğun kas ağrısıdır. Yine, uzun süreli tedavi edilmemesi halinde diğerorganların işlevini bozabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Sklerodermaharicinde diğer hastalık türleri genelde ilaçla tedavi edilebilir. Ancak tedavi için çok geç kalınması durumunda cerrahi operasyona kadar varan tedavi süreçleri başlar.Skleroderma için ise şu an da herhangi bir kesin tedavi yöntemi bulunmuyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.