Özgür Bilgi Kanalı

Bir çok insan gözlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklığı pek önemsemez, hiç bir şey yapmadan geçmesini bekler. Ancak gözlerde meydana gelen kızarıklık gözünüzde bir iltihaplanmanın olduğunu gösterir. Bu iltihaplanmaların bir kısmı kısa sürede geçse de bir kısmının geçmesi oldukça uzun zaman alır. Tıp dilinde bu iltihaplanmaya konjonktivit adı verilir. Bir birinden farklı çeşitleri olan bu hastalık uygun şekilde tedavi edilmez ise gözlerde ağrı ve kanlı sulanma belirtileri gösterir. Göz içinde konjoktiva adında gözü çevreleyen bir zar bulunur. Bu zarın görevi gözün içini sürekli ıslak tutmak ve göze gelen yabancı malzemeleri ürettiği salgı ile uzaklaştırmaktır. Konjonktivit iltihaplanması oluştuğunda bu tabakada olan göz damarları daha kalınlaşır ve belirginleşir.

Konjonktivit göz hastalığına yakalanmaktan korunabilmenin yollarını araştırmak sağlık açısından oldukça yararlıdır. Çünkü Konjonktivit iltihaplanmasının hangi çeşidine yakalanırsanız yakalanın büyük ihtimal ile size hastalık sonrası bir kusur kalacaktır. Bu nedenle rüzgâra ve güneş ışığına çok maruz kalmamalısınız bu fiziksek etmenler gözlerinizin içindeki sıvının kurumasına sebebiyet vereceğinden oldukça sakınılması gereken etkenlerdir. Çeşitli kimyasallar ve sigaranın olduğu yerlerde çok bulunmamalısınız. Bunların yanında kişisel hijyen kurallarına da uymanız gerekir. Düzenli olarak ellerinizi yıkamak ve lens kullanıyorsanız lenslerin hijyenik olarak saklanmasını sağlamanız bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltır.

Oldukça bulaşıcı olan bu rahatsızlığı geçiren insanların kişisel temizlik malzemelerini ve kullandıkları havlu ya da kağıt peçeteleri başkalarının kullanmasını engellemek için çok dikkatli olmalıdır. Hava yoluyla da geçebilen bu rahatsızlığı geçirenlerin tiyatro veya sinema gibi çok insanın olduğu yerlere gitmemesi de hastalığın yayılmasını engelleyici tedbirdir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.