Özgür Bilgi Kanalı

Kredi Kartı Sorgulama

Kredi Kartı Hesap Sorgulama

Kredi kartlarımız dahilinde pek çok farklı hizmet hepimize sunulmuştur. Fakat kredi kullanıcıların birçoğu bu hizmetlerden haberdar olmadan, kart kullanımını sürdürmektedir. Maalesef bu durumda, bilinçsiz bir şekilde borçlanmaya ve kötüye kullanıma sebep olmaktadır. Eğer ki sizlerde kredi kartı kullanımı gerçekleştiriyorsanız, kredi kartı hesap sorgulama ve borç sorgulama gibi pek çok sistemden haberdar olmanız gerekmektedir. Böylelikle, dönem içi harcamalarınıza ve hesap özetlerinize göz atarak, hesap kesimine kadar olan harcamalarınızı bu doğrultuda yaparak, daha bilinçli bir kullanıcı haline gelebilirsiniz. Bu durumda da, hangi dönem ne kadar borç ödeyeceğiniz hakkında da bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Elbette ki her ay zaten sizlere ulaşan ekstreler ile ne kadar borç ödeyeceğinizi biliyorsunuz. Fakat bu borçlardan daha önceden haberdar olmak, sizlerin borç ödeme tarihine kadar kendinizi ayarlamaya fırsat verebilecektir. Bu yüzden kredi kartı hesap sorgulama işlemleri tam sizlerin gerçekleştirmesi gereken işlemler arasında yer almaktadır.

Kredi kartı hesap sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Bu konuda tam olarak detay sahibi olmak istiyorsanız, elbette ki internet şubelerinden yararlanmanız gerekecektir. Online işlemler menüsü sizlere bu konuda pek çok seçenek sunarak, kredi kartı hesap sorgulama, hesap özeti sorgulama, borç ve limit bilgileri, hesap kesim tarihleri, ödeme tarihleri gibi pek çok bilgi de yardımcı olacaktır.

İnternet şubesi girişi

İlk olarak hangi bankanın kredi kartını kullandığınız çok önemlidir. Kullandığınız bankanın resmi web sayfasına giriş yapmanız gerekecektir. Daha sonra, bireysel işlemler menüsünden ya da kurumsal işlemler menüsünden işinizin düzeyine göre seçimleri yapmalısınız. Daha sonra sizlere yönlendirilen pencerede müşteri numarası, TC kimlik numarası ya da kredi kartı numaranız ile birlikte, internet bankacılığı şifreniz ile giriş yapmanız istenecektir. Bu bilgiler dahilinde giriş yaparak, tüm kart bilgilerine ulaşabileceksiniz.

Bilgiler elinizde yok mu?

Eğer ki kart bilgileriniz ve müşteri numarası bilgileriniz elinizde yok ise, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aradığınızda da sizleri şifre menüsüne yönlendirilmesini isteyerek, müşteri numaranızı ve internet bankacılığı şifrenizi alabilirsiniz. Böylelikle bir daha ki seferde web sayfası üzerinden kendiniz detaylara ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstre Öğrenme

Ekstre nedir ilk olarak ondan başlayalım. Sizlerin kartınızın ekstreleri, kartlarınızın hesap özetleri olarak tanımlanmaktadır. Yani ekstre kapsamında, dönem içi hareketler, dönem içi harcama tutarları, nerede, ne kadar tutarda ve ne zaman gibi bilgileri içermektedir. Peki, bu bilgilere ulaşabilmek kolay mıdır? Bilgilere ulaşabilmek için neler yapmak gerekmektedir? Hangi bilgiler dahilinde ekstre öğrenme işlemlerini gerçekleştirebiliriz? Bu konularda yeteri kadar bilgiye sahip misiniz? İşte bu konuda sizlere yardımcı olabilmek için buradayız.

Sizlerin hesap özetlerini bir kaç adımla önünüze getirebilmemiz mümkündür. Bu konuda elbette ki internet üzerinden online işlemler kullanılacaktır. Bu işlemler sayesinde, hesap özetleriniz, yani ekstre bilgileriniz direkt olarak önünüze bir pdf ya da Word belgesi olarak gelebilecektir.

Neler yapabilirim?

İlk olarak internet şubesine girmeniz için gerekli olan adımları incelemeniz gerekmektedir. Bu adımları inceleyerek, gerekli bilgileri toplayarak, giriş işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve kredi kartı ekstre öğrenme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

1.adım

Bankanızın resmi web sayfasını ziyaret ediniz. Daha sonra online işlemler butonundan bireysel ya da kurumsal olarak düzeyinize göre seçim yapınız.

2.adım

Seçim yaptıktan sonra, orada sizlerden istenen giriş bilgilerinizi bir kenara yazınız. Müşteri numarası, müşteri şifresi, kart numarası, kart şifresi, cep telefon numarası gibi bilgilerden yer alacaktır.

 1. adım

Bu bilgileri eksiksiz olarak tamamlayabildiyseniz direkt olarak girişi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki, tamamlayamadıysanız, müşteri hizmetlerinden internet bankacılığı için müşteri numaramı ve şifremi öğrenmek istiyorum diye temsilcinizden yardım alabilirsiniz.

 1. adım

Her şey tamam ve artık giriş yaptıysanız, sizlere bir menü sunulacaktır. Elbette ki bu menü bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak kredi kartı ekstre öğrenme işlemlerinde her banka yaklaşık olarak benzer menüler kullanmaktadır. Kart bilgileri, dönem içi hareketler, hesap özeti bilgileri adı altında, kredi kartlarınızın ekstre bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ekstre bilgileri olarak da sizlerin karşısına çıkabilecek olan menülerden, ekstresini öğrenmek istediğiniz ayın dönemini seçerek, işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

5.adım

Ekstre bilgilerinize ulaştınız. İsteğinize göre bu belgenizi bilgisayarınıza kayıt edebilir ve saklayabilirsiniz. Her hangi bir giriş sorununda, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Sorgulama

Kredi kartı kullanımı, eski yıllara göre günümüzde daha çok rağbet gören işlemler arasında yer almaktadır. Artık pek çok kişi kredi kartı kullanımını yaygın olarak gerçekleştirmektedir. Eskiden öğrencilere kredi kartı kullanım hakkı verilmese de, artık pek çok öğrencinin de kredi kullanımına uygun görülmesi halinde bu hizmetlerden yararlanabilmesi sağlanmaktadır.

Elbette ki bahsettiğimiz kredi kartlarının her biri farklı limitlere sahip olmaktadır. Bahsettiğimiz limit nedir? Limit, kredi kartı kullanımında sizlere verilen kullanım miktarıdır. Bu da kişilerin gelir gruplarına göre farklı miktarlarda olabilmesi olağanlar arasında yer alanlardandır. Her kişi aynı limit ile kredi kartı kullanımına sahip olamadığı gibi, limitler de aylık gelir tutarlarınıza göre kartınıza tanımlanmaktadır. Peki, sizlerin ne kadar kredi kartı limiti var, kredi kartlarınızda limit tutarlarınız ne kadar biliyor musunuz? İşte bu konuda sizlere internet şubelerinden kredi kartı limit sorgulama işlemleri yardımcı olacaktır.

Kredi kartı limit sorgulama işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi kartı limit sorgulama işlemleri, internet şubelerinden gerçekleştirilebilen en kolay işlemler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra banka müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limit sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bir başka olarak da, ATM’ leri kullanarak yine kredi kartı limit sorgulama işlemlerini en kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

ATM ile limit sorgulama

Bahsettiğimiz ATM ile limit sorgulama, kartınızı ATM’ lere taktığınızda istenen kart şifresi ile giriş yaparak, sorgulaması kolay işlemler arasında yer almaktadır. Kart şifrenizi girdikten sonra, her bankanın sisteminde değişiklik olsa da, kart bilgileri, borç bilgileri, gibi işlemler menüsünden, limitlerinizi görebilmeniz mümkündür.

İnternet şubesi

Bir başka yöntem olan internet şubesi ile de kredi kartı limit sorgulama işlemleri oldukça kolay gerçekleştirilenler arasında yer almaktadır. Müşteri numarası ve müşteri şifresi işe internet şubesine, bankanızın resmi web sayfası üzerinden giriş yapabilirsiniz. Böylelikle tüm kart bilgilerine ve limit bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Müşteri numaranız ve müşteri şifreniz yok ise, müşteri hizmetlerini arayarak, temsilciye bağlanarak, internet bankacılığı şifrenizi almanız gerekecektir. Böylelikle çok kolay bir şekilde işlemlere ulaşarak, limitlerinizi sorgulayabilir, borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Öğrenme

Bildiğiniz gibi kredi kartları, her kart kullanıcısına farklı limitler olarak sunulmaktadır. Bahsettiğimiz limit, kredi kartına tanımlanmış olan toplam kullanım miktarıdır. Yani kredi kartınızın toplam limiti 2400 TL ise, kredi kartınız ile toplamda en fazla 2400 TL alışveriş yapacaksınız demektir. 2400 TL harcama yaptıktan sonra, kartınızın ödeme zamanlarında gerekli borç miktarı ödememe halinde, kullanım hakkı kazanamazsınız. Ödeme zamanlarında ödenen miktar kadar kullanılabilir limit açılarak, tekrar harcamanıza olanak sağlayacaktır. Bu durumlarda sizler elbette ki her dönem limitlerinizden haberdar olabilmek için, kredi kartı limit öğrenme işlemlerine ihtiyaç duyacaksınız. Bu konuda sizlere kısaca bilgiler vererek, yardımcı olmaya çalışalım.

Limit ve Kullanılabilir Limit Farkı

İlk olarak limit ve kullanılabilir limit arasında ki farktan bahsederek, daha sonra kredi kartı limit öğrenme işlemlerinin nasıl olduğu hakkında bilgiler verelim.

Limit, karınız için tanımlanan toplam limit olarak tanımlanmaktadır demiştik. Kullanılabilir limit ise, toplam limitten harcama miktarı çıkarılarak bulunabilmektedir. Yani, toplam limit ve harcama miktarı arasında ki fark, sizlere kartınızda kullanılabilecek halde bulunan limit olarak belirlenmiştir.

Limit sorgulama işlemleri

Şimdi de, sizlere kredi kartı limit öğrenme işlemleri nasıl gerçekleştirilir onlardan bahsedelim. Elbette ki bu işlemler pek çok farklı yöntem ile gerçekleştirilebilecektir.

Bunlar arasında yer alanlar kısaca şöyledir.

İnternet şubesine giriş yaparak limit öğrenme

ATM hizmetlerini kullanarak limit öğrenme

Banka şubelerine giderek limit öğrenme

Telefon bankacılığı ile limit öğrenme

Ekstreler ile limit öğrenme

Bu yöntemler ile limitlerinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Zaten bankanızın resmi web sayfası üzerinden yaptığınız giriş ile birlikte, kartınızın tüm bilgilerine ulaşabilmeniz mümkündür. Bunlar arasında elbette ki limit sorgulama, borç sorgulama ve dönem içi hareketler yer almaktadır. Bunların hepsine internet şubesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bir başka olarak, ATM hizmetleri de sizlere kart bilgileriniz hakkında pek çok farklı bilgiyi iletecektir. Kartınız ile birilikte bir ATM’ye giderek, kredi kartınızı kullanmak sureti ile şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra kart bilgileri, hesap özetleri menülerinden limit ve kullanılabilir limit kolaylıkla öğrenilebilecektir.

Kredi Kartı Borç Öğrenme

Son yıllarda pek çok kişi banka ürünleri arasında yer alan kredi kartı kullanımını yaygın olarak gerçekleştirmektedir. Artık öğrencilerden çalışanlara kadar pek çok kesim, kredi kartı kullanım hakkını üzerlerine alarak, işlemleri tamamlayabilmektedir. Bu kartların kullanımında bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Elbette ki borçlarımız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek ve harcamalarımızı bunlar dahilinde gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Bu yüzden sizlere bu yazımızda kredi kartı borç öğrenme işlemleri nasıl gerçekleştirilir hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi kartı borç öğrenme seçenekleri

Bahsettiğimiz kredi kartı borç sorgulama ve ödeme işlemlerinde, elbette ki sizlere bankanızın ATM’leri haftanın 7 günü 24 saati destek vermektedir. Bankalarınızın kendi ATM’L erini kullanarak borç bilgilerine ulaşabilmeniz mümkündür. Eğer ki ATM’lere gidecek zamanınız ve aracınız yok ise, yine kendi evleriniz ya da işyerlerinizden de kredi kartı borç öğrenme işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Bu seçenekler arasında ise şunlar yer alacaktır.

İnternet şubesini kullanarak borç sorgulama

Telefon bankacılığını kullanarak borç sorgulama

Bahsettiğimiz bu iki seçenek ile de kredi kartı borç öğrenme işlemleri dakikalar içerisinde halledilebilmektedir. Zaten telefonlar aracılığı ile bankanızın numarasını öğrendikten sonra, müşteri hizmetleri ile görüşerek, kart bilgilerinizin hepsine detaylı olarak ulaşabilir ve borç öğrenme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet şubesi nedir?

İnternet şubesi, sizlerin banka şubelerine gitmeden, borç öğrenme ve borç sorgulama gibi pek çok kart işlemlerine ulaşabileceğiniz bir işlemler menüsünün bir arada olduğu yerdir. Yani bu da elbette ki bankanızın resmi web sayfası üzerinden gerçekleşebilmektedir.

Nasıl giriş yaparım?

Bahsettiğimiz internet şubesine giriş oldukça kolaydır. Fakat kartınızın internet bankacılığı için oluşturulan bir şifreye sahip olması gerekmektedir. Bu konuda da müşteri hizmetlerini arayarak, internet bankacılığı şifrelerinizi oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, resmi web sayfası üzerinden, anlık şifre işlemleri ile işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Şifrenizi ve parolanızı oluşturduktan sonra, kart numaranız, TC kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ile giriş yapabilmeniz mümkündür. Elbette ki bu giriş seçenekleri her bankada farklılık gösterebilecektir. Fakat genel olarak bu bilgiler ile internet şubesine giriş yapabilir ve borç öğrenme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı artık pek çok birey tarafından gerçekleştirilenler arasında yer almaktadır. Elbette ki pek çok banka bizlerin kullanımına uygun olarak özelliklere sahip kredi kartlarını sunmaktadır. Bahsettiğimiz kartlar, belirli özelliklere sahip olmak ile birlikte, farklı limitlere de sahip olabilmektedir. Limitlerine bağlı olarak harcamalarımızı daha düzenli olarak gerçekleştirmek ise kesinlikle kullanıcıların elindedir. Peki, kredi kartı borç sorgulama işlemleri konusunda kredi kartı kullanıcıları bilgi sahibi mi? Bu konuda bilgiler verebilmek için sizlere bu yazımızı oluşturduk. En kolay şekilde kredi kartı borcu nasıl sorgulanır, dönem içi hareketler ve harcama tutarları hakkında bilgilere nasıl ulaşırız hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi kartı borç sorgulama seçenekleri

İlk olarak elbette ki kredi kartı ekstreleriniz bu konuda sizlere detaylı olarak bilgi vermektedir. Bankanız şubesi ile iletişime geçerek, her ay sizlere ekstre, borç bilginizin gönderilmesini isteyebilirsiniz. Bunların yanı sıra, her ayın belirli dönemlerinde kredi kartı borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek istiyorsanız, bankanızın resmi web sayfası üzerinden internet şubesi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra bankanız ATM hizmetleri ile de, istediğiniz an ATM’leri ziyaret ederek, borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

İnternet şubesi nasıl kullanılır?

Bu konuda tam olarak bilgi vermek doğru olmayacaktır. Sonuç olarak her bankanın internet şubesi farklı olarak hizmet verebilmektedir. Genel olarak bankaların internet şubeleri kullanımı için bilgileri vermek gerekirse eğer şu şekilde sizlere yardımcı olabiliriz.

İnternet şubesine giriş yapabilmek için, resmi web sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra, bireysel ya da kurumsal işlemler menüsüne tıklayarak, internet şubesi giriş sayfasına yönlendirilmenizi sağlayabilirsiniz.

Bu sayfa üzerinden, sizlere sorular bilgiler arasında müşteri numarası, müşteri şifresi ya da TC kimlik numaranız ve müşteri şifreniz olabilecektir. Bu bilgiler dahilinde sisteme giriş yapmanız istenecektir. Eğer ki bu bilgiler sizlerin elinde yok ise, bankanız müşteri hizmetlerini arayarak, internet şifrenizi ve müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.

Müşteri şifresi ve müşteri numaranızı öğrendikten sonra, giriş sayfası üzerinden işleminizi tamamlayabilir ve kredi kartı borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden, dönem içi hareketler ve tüm borç bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Halk Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber işlerimizi artık onun aracılığı ile yapar olduk. İnternet sayesinde işlerimiz daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde halloluyor. Çoğu sektör de artık internetin getirdiği nimetlerden faydalanmaktadır. Özellikle son günlerde adını sıkça duyar olduğumuz online bankacılık, bu sektörde yeni bir devrimi başlattı. Halk bankasının da öncülerinden olduğu online bankacılık sayesinde şube veya atmlere gitmeye gerek kalmıyor. Gündelik hayatımızda bizlere birçok konuda yardım eden internet sayesinde Halk Bankası kredi kartı borç sorgulama işlemini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi dilerseniz telefonunuzdan dilerseniz bilgisayarınızdan dilerseniz de tabletinizden rahatlıkla yapabileceksiniz.

Size Kazandıracağı Avantajlar

 • Online bankacılık hizmetinin size kazandıracağı avantajlar saymakla bitmez. En önemlilerinden birisi istediğiniz zaman adınıza olan hesabı kontrol edebilecek olmanızdır. İnternet bağlantınızın olması gerektiği şartı ile telefon, bilgisayar gibi akıllı cihazlardan kolay bir şekilde borcunuzu öğrenebilirsiniz ve dilerseniz ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede her an hesabınızı ve borcunuzu kontrol ve takip edebilirsiniz.
 • Halk Bank atm veya şubeleri sizlere ne kadar yakın ve çok olursa olsun nüfus yoğunluğundan dolayı uzun banka sıra kuyrukları ile karşılaşmanız olası görünüyor. Eğer internet bankacılığını kullanmaya başlarsanız böyle problemlerle karşılaşma ihtimaliniz yok. Yapacağınız banka işlemleri online bi platform üzerinde kurulu olduğundan işlerinizi saniyeler içinde halledebileceksiniz.

Nasıl Kullanılıyor?

Online bankacılık hizmetinin kullanımı oldukça basittir. Bankanızın web sitesine girdikten sonra sizden istenen kimlik ve kart bilgilerini doğru bir şekilde sistemde istenen yerlere girmeniz gerekiyor. Bilgilere ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Bankaya kayıtlı cep numarası (SMS doğrulaması için), kart numarası, son kullanma tarihi ve kart şifresi istenecektir. Bu bilgileri verdikten sonra borcunuzu öğrenebileceğiniz gibi arzu etmeniz durumunda internet bankacılığı ile havale ve ödeme işlemlerini de yapabilirsiniz. Bu sanal platform aracılığı ile en çok kullanılan işlem ise Halk Bankası Bankası kredi kartı borç sorgulama işlemidir. Bu sayede hesabınızı dilediğiniz an dilediğiniz yerden kontrol etme fırsatını bulacaksınız.

Şekerbank Kredi Kartı Limit Sorgulama

Teknolojinin ilerlemesi her alanda olduğu gibi bankacılık sektörünü de etkilemiştir. Müşteriler işlemlerini her zaman bankaların şubelerine gelerek yapmak durumunda kalmaktaydı. Ancak teknolojinin hızlı gelişimi bankaların müşterileri için yapacakları avantajları, imkânları da artırmıştır. İşlemlerini daha hızlı ne yoldan ne zamandan kayıp olmadan yapma imkânı sunmaktadır. Bu ilerleyiş bankalar için para yerine kullanabilinen kredi kartlarını ortaya çıkarmıştır. Hemen hemen her insanın cüzdanında bir tane olan kredi kartları doğru kullanıldığında insanlara fazlasıyla yararı olmaktadır.

Bu gelişimin öncüsü olan bankaların başında Şekerbank bulunmaktadır. Kredi kartı ile de müşterilerine birçok kampanya ve kazanç sağlamakta yardımcı olmaktadır. Her kredi kartının belirli bir limiti bulunmaktadır. Limitin sınırını kredi kartı sahibi daha sonra ödeyebileceği miktarda koymakta ve istediğinde de artırabilmektedir. Bazen ihtiyaç olup limitinizi öğrenmek istediğinizde Şekerbank kredi kartı limit sorgulama müşterilerine çabucak öğrenmeleri için teknolojiden de yararlanmaktadır.

Teknolojinin ve internetin faydaları

Şekerbank her zaman müşterilerinin memnuniyetini düşünerek ona göre çalışmaktadır. Bunun için teknolojiyi de işin içine katarak müşterilerinin daha çabuk hizmet almalarını sağlamaktadır. Şekerbank kredi kartına sahip olan bir müşteri limitini her an kontrol etmek isteyebilir bu yüzden telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve SMS bankacılığı ile her şekilde yardımcı olmaya çalışmaktadır. İnternet bankacılığı ile müşteriler ne zaman isterlerse limitlerini öğrenmek için arama motoruna Şekerbank kredi kartı limit sorgulama yazarak kolayca bulabilir ve yapması gereken işlemler kart üzerindeki bilgileri girmek ve anında kredi kartıyla yaptığı tüm işlemler karşısına çıkmaktadır. Limitini internet sayesinde en hızlı şekilde şubelere uğranamadan öğrenmektedirler.

Telefon ve SMS bankacılığı

Telefonların gelişimi ve bankalarında bunu lehine kullanmasıyla müşteriler işlemlerini bir telefonla bir kaç dakika içinde yapabilmektedirler. Her bankanın olduğu gibi Şekerbank’ın da hizmet numarası 444 78 78 dir. 7 gün 24 saat hizmet vermektedir ve limitinizi anında öğrenebilirsiniz. SMS bankacılığı da telefonla aramak kadar kolay olmaktadır. Şekerbank kartınızda ki limiti öğrenmek için tüm operatörlerden 1953’e aralarında boşluk olması şartıyla KKLIMIT-KKSonDörtrakam yazarak limitinizin ne kadar olduğunu anında bir mesajla öğrenebilirsiniz.

KuveytTürk Kredi Kartı Borç Sorgulama

Geniş bir perspektiften bakacak olursak, insanların hemen hemen tamamı teknolojiden faydalanıyor. Cep telefonlarımız, tabletlerimiz, bilgisayarlarımız ve en önemlisi de internet gibi büyük bir hizmet, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlerden yalnızca birkaçı. Ülkemizin her geçen gün başarılara attığı imzalar neticesinde hepimiz bu hizmetlerden faydalanıyoruz.

Teknoloji Banka Mağduriyetlerinin Önüne Geçiyor!

Her gün haberlerde dinlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz banka mağdurları sayısı artarken, teknolojik bir çözüm ile karşı karşıya geliyoruz. Türkiye’nin en iyi bankalarından birisi olan Kuveyt Türk, online işlemler hizmetini başlatarak büyük bir adım attı. Hizmetin içeriğine değinecek olursak, dilediğiniz yerden, dilediğiniz an hesabınıza bakmak ve borcunuzu kontrol etmek.

Peki, bu nasıl olacak?

İhtiyacınız Olan Tek Şey İnternet

Hizmetten yararlanmak ve Kuveyt Türk kredi kartı borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey aslında internet. Çünkü hepimizin birer akıllı telefonu ya da bilgisayarı var. Dilerseniz cep telefonundan dilerseniz bilgisayardan internet bağlantınız olması şartı ile, hızlı ve kolay bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey online işlemler web sitesine girmek ve sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde tamamlamak.

Sisteme Giriş Nasıl Yapılıyor?

Web sitesine girdikten sonra sizden istenecek bilgileri vermeniz yeterli olacaktır. Bu bilgiler, görüntületmek istediğiniz hesabın size ait olduğunu doğrulamak için istenmektedir. Öncelikle bankaya kayıtlı cep numarası vereceksiniz. Sonrasında adınız, soyadınız, kartınızın numarası ve kartın son kullanma tarihini gireceksiniz. İşlem sonunda ise numaranıza bir kod gönderilecek ve bu kodu girmeniz istenecektir. Tüm bunların sonunda Kuveyt Türk kredi kartı borç sorgulama işleminiz tamamlanacaktır.

Ne Tür Avantajlara Sahip Olacaksınız?

Bu işlemi internet üzerinden yapmakla birçok avantaja sahip olacaksınız fakat biz en belirgin ve en önemlisinden bahsedelim. Hiç şüphe yok ki en büyük avantaj, zamandan edilecek tasarruf. Normal şartlarda bir banka şubesi ya da bir ATM’ye gittiğinizde uzun kuyruklar ile karşılaşmanız muhtemel görünüyor. Çünkü artan nüfusun beraberinde getirdiği problemlerden birisi de bankalarda oluşan kalabalıktır. Bu kalabalık içerisinde işleminizi yapmak için minimum on dakikanızı ayırmanız gerekiyor. Oysa internet üzerinden bu süre iki dakikaya kadar düşebiliyor.

Garanti Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

Son zamanlarda neredeyse her birey kredi kartı kullanımını çok yaygın bir şekilde gerçekleştirmektedir. Emekliden, öğrenciye, öğrenciden çalışana kadar her birey kredi kartı kullanımlarına devam etmektedir. Elbette bu kartlar bilinçli bir şekilde kullanıldığında faydalı olmaktadır. Aksi takdirde, ödemeniz gereken borç ve faizler ile karşılaşabilirsiniz.

Ne Yapılmalıdır?

Bu gibi durumlara mahal vermemek için Garanti Bankası kredi kartı borcu sorgulama hizmetlerinden faydalanmamız gerekmektedir. Yani hangi döneme ait ne kadar borcunuz olduğunu ve son ödeme tarihlerinin ne zaman olduklarını, faiz oranları ile ilgili bilgi sahibi olmak, maddi durumumuzu ona göre ayarlamamız gerekmektedir. Böylelikle daha bilinçli olarak kart kullanım işlemlerini gerçekleştirmiş oluruz.

Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Bu kapsamda internet üzerinden pek çok bankaya, bu şekilde sorular iletilmektedir. Aslında bu işlemler oldukça kolaydır. Sizlerde kredi kartı borç öğrenme kapsamında işlemlerinizi farklı yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızın borcunuzu ilgili bankanın ATM’lerinden ya da şubelerinden öğrenebilirsiniz. Eğer ki ATM ya da bankaya gidecek vaktiniz, zamanınız yoksa internet bankacılık hizmetlerinden ya da müşteri hizmetlerinden borç öğrenme işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Dilerseniz internetten dilerseniz telefondan şifrelerinizi müşteri hizmetlerin tarafından oluşturulmasını isteyebilirsiniz.

Sisteme Giriş Yapmanız Gerekiyor

Eğer ki Garanti Bankası kredi kartı borcu sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız, bankanızın sizlere verdiği müşteri numarası ve müşteri şifresi ile birlikte, internet bankacılığı için oluşturmakta olduğunuz parola ya da anında şifre ile siteye giriş yapmanız gerekecektir.

Detaylı Bilgiyi Edinmek İçin

Müşteri numaranızı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, bu konuda sizlere farklı alternatifler sunulmaktadır. Yani kart numarası ve TC kimlik numaranız ile de giriş yapabilirsiniz. Fakat yine de müşteri şifresi ve parolası için müşteri hizmetlerinizi aramak zorunda kalacaksınız. Bu işlem bir kere gerçekleştirilmektedir. İlk oluşturduktan sonra artık her zaman ayrı şifre ve parola ile siteye giriş yaparak, borç öğrenme işlemlerinizi rahatlıkla saniyeler içerisinde gerçekleştirebileceksiniz. Bunun yanı sıra telefondan da bankanızı arayarak sesli yanıt sistemi ile kartınıza ait borcun ne kadar olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar da internete ilgi gösteriyor. Çünkü sanal platform bizlere istediğimiz her bilgiye anında ulaşabilme imkânı tanıyor. Hal böyle olunca internete olan ilginin her geçen gün büyüdüğü söylenebilir.

Bankacılıkta Online İşlemler

Kamusal alanda da internetten faydalanabileceğini biliyor muydunuz? Ülkemizin büyük bankalarından biri olan Ziraat Bankası sizlere bu fırsatı tanımış ve internet bankacılığını hayatımıza faaliyete geçirmiştir. Bu sayede insanlar kolay ve hızlı bir şekilde hesaplarını kontrol etmekteler, borçlarını görüntülemektedirler.

Zamandan Tasarruf Etmeye Ne Dersiniz?

Günümüzde kredi kartı kullanımı bir hayli yaygındır. Bu kartlar ayın belirli günlerinde ödemesi yapılan, şayet yapılmazsa olumsuz sonuçlar doğabilen kartlardır. Ancak artık sizde şubelere veya ATM’lere gidip sıra beklemeden internet üzerinden borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. İnternet üzerinden borçlarınızı sorgulayabilir hatta talimat vererek ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem Nasıl Kullanılıyor?

Yapmanız gereken tek şey Ziraat Bankası kredi kartı borç sorgulama yapabileceğiniz platforma girmektir. Daha sonra sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde vermelisiniz. Tüm bu işlemlerden sonra ise hesabınız ve borcunuz sizlere gösterilecektir.

Unutulmamalıdır ki sizden istenecek bilgiler, borcunu görmek istediğiniz banka hesabının size ait olduğunu tespit etmek için istenmektedir.

Avantajlarınız Neler?

 • Online işlemler hizmetini kullanarak dilediğiniz yerden Ziraat Bankası kredi kartı borç sorgulama işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Borcunuzu öğrenmek için bilgisayar başında olmanıza gerek yok! Akıllı telefonunuzdan da bu işi halledebilirsiniz.
 • Banka şubesine veya ATM’ye gittiğinizde bir hayli vakit harcayacaksınız. Çünkü bankada sıra, ATM’de kuyruk olacak. Hâlbuki internet üzerinden yapacağınız işlem yaklaşık iki dakika sürecek. Bu da zamandan edilen tasarruf anlamına geliyor ki, büyük avantaj!
 • Olası bir mağduriyetin önüne geçme gücüne sahip olacaksınız. Çünkü borcunuzu ve hesabınızı her an her saat görüntüleme fırsatınız olduğu için, değişikliklerden ve yapılan harcamalardan, ödemelerden haberdar olacaksınız.

Dilediğiniz An Dilediğiniz Yerden

Online işlemler hizmeti aktif olana kadar insanlar hesaplarının vaziyetini görüntülemek için bankaya gitmek durumundalardı. Siz de istediğiniz her an hesabınıza erişmek, borcunuzu görüntülemek ve ödemek istiyorsanız online işlemler kullanmaya başlamalısınız.

YapıKredi Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

Gelişen ve yenilenen teknolojinin hayatımızda büyük bir yer elde etmesi ile birlikte birçok işimizi internet üzerinden yapar olduk. Bu işlerden birisi de Yapı Kredi Bankası kredi kartı borç sorgulama işlemidir. Kredi kartı sahibi insan sayısının ve buna bağlı olarak kredi kartı mağduru sayısının her geçen gün arttığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Takdir edersiniz banka mağduru olanların mağdur olmalarına neden olan en önemli konu borç takipsizliğidir.

Yapı Kredi’den Dev Hizmet

Türkiye’de adını duyurmuş ve kendine güvendirmiş banka öncülerinden birisi olan Yapı Kredi bankası, müşterilerinin mağduriyetinin önüne geçmek adına büyük bir hizmet yaptı. Sizlere internet üzerinden hesabınızı kontrol etmenizi ve borcunuzu öğrenmenizi sağlayan bir alt yapıyı temin etti. Bu platformu kullanarak dilediğiniz an dilediğiniz yerden hesap bilgilerinize ulaşabilir ve borcunuzu öğrenebilir hatta dilerseniz ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Neden Online Bankacılık?

Bazı insanlar, bahsedilen sistem hakkında birtakım önyargılara sahip olmaktadırlar. Bu ön yargılar ve düşünceler tamamen gereksizdir. Çünkü sistem sizlerin herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmaması için gereken tüm güvenlik duvarlarına sahiptir. Yani normal bankaya giderek hallettiğiniz işlemlerden daha güvenilir olduğunu söylemek mümkün.

Gerekli Bilgiler

İnternet bankacılığını kullanmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için sizden istenen bilgileri vermeniz gerekiyor. Bu bilgiler borcunu görmek istediğiniz kartın size ait olduğunu kanıtlayıcı tarzda sorulardır ve bu sorular oldukça basittir. Sorulara yakından bakmak gerekirse, adınız ve soyadınız, kredi kartı numaranız ve kartınızın arka kısmında yer alan güvenlik şifresi istenecektir. Son olarak da kart şifrenizi ve cep telefonunuza gelecek şifreyi sisteme girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirmenizin ardından sisteme rahatlıkla giriş yapıp ekstrenizi görüntüleyebilirsiniz.

Dilediğiniz An, Dilediğiniz Yerden

İnternet üzerinden Yapı Kredi Bankası kredi kartı borcu sorgulama işlemini gerçekleştirerek sahip olacağınız avantajlar saymakla bitmiyor. Bahsedilmesi gereken ilk avantaj hiç şüphe yok ki zamandan edeceğiniz tasarruf. Çünkü sisteme giriş yapıp borcunuzu öğrenmeniz yaklaşık iki dakika sürmektedir. Banka sırası, ATM kuyruğu beklemeden bu işlemi yapmak büyük avantaj. Sizler de internet bankacılığını yukarıda belirttiklerimiz hakkında tasarruf edebilirsiniz.

HSBC Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

Hayatımıza teknoloji girdiğinden beri insanoğlu genellikle onu yararlı bir şeyler yapmak için kullanmaktadır. İşte bu noktalardan biri ile daha karşılaşıyoruz. Gündelik hayatımızda bizlere birçok konuda yardım eden internet sayesinde HSBC Bankası kredi kartı borç sorgulama işlemini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi dilerseniz telefonunuzdan dilerseniz bilgisayarınızdan dilerseniz de tabletinizden rahatlıkla yapabileceksiniz.

Ne Gibi Karınız Olacak

 • Yukarıda anlattığımız hizmetin sağlayacağı ilk ve en önemli avantaj dilediğiniz zaman hesabınıza ait borcu öğrenebilmenizdir. İnternet bağlantınızın olması gerektiği şartı ile telefon, bilgisayar gibi akıllı cihazlardan kolay bir şekilde borcunuzu öğrenebilirsiniz ve dilerseniz ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede her an hesabınızı ve borcunuzu kontrol ve takip edebilirsiniz. Bu nedenle borcunuzu bileceğiniz için faiz korkusu da olmaz.
 • Bankaya ait ATM veya banka şubesi evinize ne kadar yakın olursa olsun bazen gider gitmez işlemlerinizi halledemezsiniz. Nüfusun fazla olmasından dolayı banka kartı kullananların sayısında bir artış oluşmaktadır. Bu da uzun banka kuyruklarına neden olmaktadır. İnternet bankacılığında böyle problemlerle karşılaşma ihtimaliniz yok. Yapılabilecek işlemler online bir alan üzerinden olduğu için herkes dilediği an dilediği yerden sistemi kullanabilir.
 • Her insanın vakti değerlidir. Bu nedenler herkes vakitten tasarruf yapmak ister. Banka şubelerinde ve ATM’lerde kuyruklar beklemekle vakit kaybetmeyin, internet üzerinden borcunuzu ödeyin. Çünkü online bankacılıkta işlemler ortalama 5 dakika kadar sürmektedir. Hal böyle olunca zamandan bir hayli tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Nasıl Kullanılıyor?

İnternet bankacılığının kullanımı oldukça basittir. Bankanızın web sitesine girdikten sonra sizden istenen şahsi kimlik ve kart bilgilerini doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor. Bilgilere ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Bankaya kayıtlı cep numarası (SMS doğrulaması için), kart numarası, son kullanma tarihi ve kart şifresi istenecektir. Bu bilgileri verdikten sonra borcunuzu öğrenebileceksiniz. Dilemeniz durumunda internet bankacılığı ile havale ve ödeme işlemlerini de yapabilirsiniz. Bu platform üzerinde en çok kullanılanı ise HSBC Bankası kredi kartı borç sorgulama işlemidir. Bu sayede ekstre borcunuza ait bilgileri edinip işlerinizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

İNG Bank Kredi Kartı Borç Sorgulama

Günden güne yenilenme ve ilerleme gösteren teknoloji ile beraber büyük firmalar da insanların işlerini daha rahat ve güvenli yapabilmeleri açısından işlemlerini internet sayesinde halledebilme seçeneği sunmuştur. Bu sayede zamandan ve güvenlikten büyük kazanç yapılabilmektedir. Bu uygulamayı daimi olarak müşterilerine sunan en büyük sektörlerden birisi bankacılık sektörüdür. Artık müşterilerine online bireysel bankacılık gibi bir seçenek sunan bankalar bu sayede daha fazla müşteriye daha kolay bir şekilde hizmet edebilmektedir. Bu teknolojinin en büyük nimetlerinden birini bankacılık hayatında kullanan bankalardan birisi de İng Bank’tır. Müşteri hizmeti konusunu da kendilerine ilke edinen bu banka da online yöntemlerle birçok bankacılık işlerini internete veri tabanına yüklemiş durumdadır. Bu işlemlerden bir tanesi de İng Bank kredi kartı borç sorgulamadır. Peki, internet üzerinden kredi kartı borcu sorgulamak nasıl yapılır ve ne derecede güvenilirdir.

Online Bankacılık Ne Kadar Güvenilirdir?

Günümüzden yaklaşık 7-8 yıl öncesine kadar insanlar banka işlemlerini halledebilmek için bankalara akın ediyorlardı ve uzun bekleme kuyrukları oluşuyordu. Gelişen teknolojiyi fırsat ve yenilik olarak görüp kullanan bankalar da internet bankacılığına adım atarak bu tip sıkıntıların önüne geçmeyi amaçlamışlardır. Peki insanlara zaman kazandıran online bankacılık güvenilir mi? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki internet üzerinden yapılan işlemler normal bankacılık işlemlerine göre daha güvenilir ve hata payı diğerlerine göre nazaran daha düşüktür. Bu kadar güvenli olmasının nedeni ise alınan güvenlik tedbirleridir. Bu güvenlik tedbirleri ile sizin kredi kartınızın hesabına yabancı kişilerin giriş yapması engellenmiş olmaktadır. Online bankacılık üzerinden yapacağınız her işlem, bizzat sizin tarafınızdan teyit ettirilmelidir.

Kredi Karı Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç sorgulama işlemlerinizi bankamızın internet sitesinden veya atmlerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizle öğrenebileceğiniz bu borç sorgulama işlemini yaparken size sorulacak olan güvenlik sorularına doğru cevaplar vermeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise konu başlıklarını takip ederek İng Bank kredi kartı borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz isterseniz de borç ödemesi yapabilirsiniz.

İş Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

Günümüzün nimetlerinden teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran örnekleri saymakla bitmez. Sağladığı en büyük kolaylıkların başında internet bankacılığı bir diğer adı ile online bankacılıktır. Müşterilerini birçok eziyetten kurtaran bu sistem bankacılık tarihinde de yeni bir dönemin kapısını aralıyor.

İş Bankası Bu Devrime Ayak Uyduruyor

Ülkemizin en köklü bankalarından birisi olan İş Bankası, teknolojinin getirdiği yeniliklerden olan online bankacılık sistemini müşterilerinin kullanımına açtı. Bu hizmete göre İş Bankası kredi kartı borç sorgulama, borç ödeme, limit öğrenme, hesap özeti bildirimi gibi işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

İçiniz Rahat Olsun

Ne yazık ki henüz internet bankacılığına güvenemeyen insanlarımız var. Size özel şahsi bilgilerin istenmesi sizi korkutmasın. Aksine o bilgilerin alınmasının amacı sizin güvenliğinizin sağlanmasıdır. Herhangi bir şekilde bilgilerin çalınması ve sizlerin mağdur edilmesinden korkulmaktadır. Normal ATM veya şubelerden yapacağınız işlemleri internet bankacılığı sayesinde kat kat daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Online İşlemler Sisteminin Kullanımı

Online bankacılık sistemini kullanmanız için internete bağlanan bir cihazınızın ve haliyle internetin bulunması gerekmektedir. İşlemi gerçekleştirmek için yapmanız gereken tek şey ise ilgili web sitesine girip sizden istenen bilgileri vermek olacak. Sonrasında İş Bankası kredi kartı borç sorgulama bilgilerinize ulaşabileceksiniz. Siteye girdiğinizde sizden verilmesi istenecek bilgileri aşağıda belirttik.

 • Kimlik bilgileriniz
 • Kredi kartı numarası güvenlik kodu ve şifreniz ( kartın son kullanma tarihi de istenmektedir)
 • Bankaya vermiş olduğunuz cep telefonu numarası

İstenilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurarak online bankacılık sistemine giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra kartınızla ilgili bilgiler karşınızdaki ekranda olacaktır. Bu ekrandan bakiyenizi öğrenebilir, hesap dönem borcunuzu sorgulatabilir, kalan taksitlerinizi görüntüleyebilir, kartınıza ait son ödeme tarihine bakabilir, havale yapabilir, ekstrenizi görüntüleyebilir ve arzu ederseniz ekstrenizin çıktısını alabilirsiniz. Bu ve bunun gibi bilgilere bir tık ile ulaşmak istiyorsanız online bankacılık sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Finansbank Kredi Kartı Borç Sorgulama

Hızlı bir gelişim kaydederek son yılların kendinden sıkça bahsettirmeyi başarmış olan bankaları arasında yer alan Finansbank, gün geçtikçe daha çok insanın parasını yönetmekte ve daha çok insana hizmet götürmektedir. Her geçen gün kendini geliştirmek adına yeni adımlar atan ve müşterilerini memnun etmenin yollarını arayan banka bu anlamda oldukça da başarılı olmaktadır. Sunmuş olduğu cazip kredi olanaklar ya da kredi kartlarının cazip olması sebebi ile müşteri memnuniyetini artırmaktadır.

Son yılların en çok kullanılan olanaklarından biri olan kredi kartı kullanıcısı iseniz ya da yeni bir kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız siz de finans bankın kredi kartı olanaklarından yararlanabilirsiniz. Yapacağınız küçük çaplı bir araştırma ile size en uygun olan kredi kartı imkânını bulabilirsiniz. Eğer bir finans bank kredi kartı kullanıcısı iseniz bankanızın sizi mağdur etmemek için geliştirmiş olduğu Finansbank kredi kartı borç sorgulama metotlarından birini izleyebilirsiniz.

Kredi Kartınızın Borcunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Kart kullanan insanların sayısının bir hayli arttığı görülmektedir. Bu yüzden bu yazıyı okuyan herkesin kredi kartı kullanıcısı olma ihtimali bir hayli yüksektir. Kredi kartı kullanıcısı iseniz kartınızın borcunu düzenli olarak takip edip ödemeniz gerektiğiniz bilirsiniz. Bu yüzden Finansbank kredi kartı borç sorgulama işlemlerini izleyerek kredi kartı borcunuzu düzenli aralıklar ile takip etmenizde büyük fayda vardır.

Kredi kartınızın borcunu bilinen en eski yöntemle yani bankanın şubelerinden birine uğrayarak öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra elinize ulaşmasını istediğiniz ekstrelerden de kredi kartı borcunuzun takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Talimatınız ile birlikte posta, e posta ya da sms yoluyla elinize ulaşacak olan ekstreler size dönem borcunuz, toplam borcunuz, son ödeme tarihiniz, asgari ödeme tutarınız gibi bilgileri verecektir.

Finansbank’ın internet bankacılığını kullanarak internetin bulunduğu her yerden ister bilgisayarınızdan ister tabletinizden isterseniz de cep telefonunuzdan bağlanarak borcunuzu öğrenebilirsiniz.

0850 222 0 900 nolu müşteri çağrı hattını arayıp size özel bağlanan müşteri temsilcinizle iletişim haline girerek de borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bankanızın cep telefonu uygulamasını indirerek buradan takip edeceğiniz adımlar ile birlikte borç öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.