Özgür Bilgi Kanalı

Kripto Para Birimi Nedir İşte Bilmeniz Gerekenler

Kripto para birimleri, mal ve hizmet satın almanıza veya kâr için ticaret yapmanıza izin verir.İşte kripto para biriminin ne olduğu, nasıl satın alınacağı ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi.

Bir kripto para birimi (veya “kripto”), mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen, ancak çevrimiçi işlemleri güvence altına almak için güçlü kriptografiye sahip bir çevrimiçi defter kullanan dijital bir para birimidir. Bu düzenlenmemiş para birimlerine olan ilginin çoğu, spekülatörlerin zaman zaman fiyatları havaya uçurmasıyla kâr için ticaret yapmaktır.

En popüler kripto para birimi olan bitcoin, bu yıl volatil fiyat hareketleri yaşadı ve Mayıs ayında değerinin neredeyse yarısını kaybetmeden önce Nisan ayında yaklaşık 65.000 dolara ulaştı. Düşüşte, fiyat tekrar hızla yükseldi: geri düşmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 66.000 doların üzerine çıktı. ( Bitcoin satın almak için güncel fiyatı buradan kontrol edebilirsiniz .)

İşte kripto para birimi hakkında sorulacak yedi şey ve nelere dikkat edilmesi gerektiği.

1. Kripto para birimi nedir?

Cryptocurrency, mal ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle jeton olarak adlandırılan kendi para birimlerini çıkarmıştır ve bunlar, özellikle şirketin sağladığı mal veya hizmet için alınıp satılabilir. Bunları jetonları veya kumarhane fişlerini atacağınız gibi düşünün. Ürüne veya hizmete erişmek için kripto para birimi için gerçek para birimini değiştirmeniz gerekecektir.

Kripto para birimleri, blockchain adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin çekiciliğinin bir kısmı da güvenliğidir.

. Kaç tane kripto para birimi var? Değerleri ne?

Bir pazar araştırması web sitesi olan CoinMarketCap.com’a göre, 15.000’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görmektedir . Ve kripto para birimleri çoğalmaya devam ediyor. 17 Aralık 2021’deki tüm kripto para birimlerinin toplam değeri, haftalar önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,9 trilyon doların üzerine düşerek yaklaşık 2,1 trilyon dolardı. En popüler dijital para birimi olan tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 868,7 milyar dolar olarak belirlendi.

Piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri

Bunlar, bir kripto para birimi veri ve analitik sağlayıcısı olan CoinMarketCap tarafından izlenen piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para ticaretidir.

Kripto para

Piyasa kapitalizasyonu

Bitcoin

868,7 milyar dolar

Ethereum

440,8 milyar dolar

Binance Coin

86,2 milyar dolar

ip

76,4 milyar dolar

solana

51,9 milyar dolar

USD Sikke

41,9 milyar dolar

kardano

40,8 milyar dolar

XRP

36.9 milyar dolar

çığ

24.8 milyar dolar

Puantiye

24.1 milyar dolar

17 Aralık 2021 itibarıyla güncel veriler.

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap ediyor. İşte en popüler olanlardan bazıları:

 • Destekleyenler, bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyor ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce onları şimdi satın almak için yarışıyorlar.

 • Bazı destekçiler, kripto para biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten uzaklaştırmasını sever, çünkü zamanla bu bankalar paranın değerini enflasyon yoluyla düşürme eğilimindedir.

 • Diğer destekçiler, merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi olduğu ve geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli olabileceği için kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi

 • Bazı spekülatörler, kripto para birimlerini severler çünkü değerleri artıyor ve para birimlerinin uzun vadeli bir para taşıma yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

  4. Kripto para birimleri iyi bir yatırım mı?

  Kripto para birimlerinin değeri yükselebilir, ancak birçok yatırımcı bunları gerçek yatırımlar olarak değil, yalnızca spekülasyon olarak görüyor. Sebep? Tıpkı gerçek para birimleri gibi, kripto para birimleri de nakit akışı sağlamaz, bu nedenle kâr etmeniz için birisinin para birimi için sizden daha fazla ödeme yapması gerekir.

  Bu, yatırımın “daha büyük aptal” teorisi olarak adlandırılan şeydir. Bunu, operasyonun karlılığını ve nakit akışını artırarak zamanla değerini artıran iyi yönetilen bir işletmeyle karşılaştırın.

  Bitcoin gibi kripto paraları geleceğin para birimi olarak görenler için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

  Yatırım camiasındaki bazı önemli sesler, müstakbel yatırımcılara bunlardan uzak durmalarını tavsiye etti. Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, bitcoin’i kağıt çeklerle karşılaştırdı: “Parayı aktarmanın çok etkili bir yolu ve bunu isimsiz olarak yapabilirsiniz. Çek de para göndermenin bir yoludur. Çekler çok para eder mi? Sırf para gönderebildikleri için mi?”

  Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görenler için, tüccarların ve tüketicilerin mallar için adil bir fiyatın ne olduğunu belirleyebilmeleri için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, tarihlerinin çoğunda istikrarlı olmaktan başka bir şey olmadı. Örneğin, bitcoin Aralık 2017’de 20.000$’a yakın bir seviyede işlem görürken, değeri bir yıl sonra yaklaşık 3.200$’a kadar düştü. Aralık 2020’ye kadar yine rekor seviyelerde işlem görüyordu.

  Bu fiyat oynaklığı bir muamma yaratır. Bitcoinler gelecekte çok daha değerli olabilirse, insanların onları bugün daha az harcaması ve dolaştırması daha az olasıdır, bu da onları bir para birimi olarak daha az uygulanabilir hale getirir. Gelecek yıl değerinin üç katı değerinde olabilecekken neden bir bitcoin harcayasınız?

  5. Kripto para birimini nasıl satın alırım?

  Bitcoin de dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri ABD doları ile satın alınabilirken, diğerleri bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı gerektirir.

  Kripto para birimleri satın almak için, para biriminizi tutabilen çevrimiçi bir uygulama olan bir “cüzdana” ihtiyacınız olacak. Genellikle bir borsada bir hesap oluşturursunuz ve ardından bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için gerçek parayı transfer edebilirsiniz. İşte bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınız hakkında daha fazla bilgi .

  Coinbase, hem cüzdan oluşturabileceğiniz hem de bitcoin ve diğer kripto para birimlerini alıp satabileceğiniz popüler bir kripto para borsasıdır . Ayrıca, giderek artan sayıda çevrimiçi broker, eToro , Tradestation ve Sofi Active Investing gibi kripto para birimleri sunmaktadır .Robinhood , ücretsiz kripto para ticareti sunar (Robinhood Crypto, ABD eyaletlerinin çoğunda değil, hepsinde mevcuttur).

  Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olduklarına dair hiçbir soru yok, ancak Çin esasen kullanımlarını yasakladı ve nihayetinde yasal olup olmadıkları her bir ülkeye bağlı. Ayrıca, kripto para birimlerini yatırımcıları kandırmak için bir fırsat olarak gören dolandırıcılardan kendinizi nasıl koruyacağınızı da düşünün. Her zaman olduğu gibi, alıcı dikkatli olun.

  7. Kendimi nasıl korurum?

  Bir ICO’da kripto para birimi satın almak istiyorsanız, bu bilgi için şirketin prospektüsündeki ayrıntılı yazıları okuyun:

  • Şirketin sahibi kim? Tanımlanabilir ve iyi bilinen bir sahip olumlu bir işarettir.

  • Buna yatırım yapan başka büyük yatırımcılar var mı? Diğer tanınmış yatırımcıların para biriminin bir parçasını istemesi iyiye işarettir.

  • Şirkette bir hisseye mi yoksa sadece para birimine mi yoksa jetonlara mı sahip olacaksınız? Bu ayrım önemlidir. Bir hisseye sahip olmak, kazançlarına katılmanız (sahip olduğunuz) anlamına gelirken, jeton satın almak, bir kumarhanedeki fişler gibi onları kullanma hakkınız olduğu anlamına gelir.

  • Para birimi zaten geliştirilmiş mi, yoksa şirket onu geliştirmek için para toplamak mı istiyor? Ürün ne kadar uzun olursa, o kadar az riskli olur.

  Bir prospektüsü gözden geçirmek çok fazla çalışma gerektirebilir; ne kadar fazla ayrıntıya sahipse, meşru olma şansınız o kadar artar. Ancak meşruiyet bile para biriminin başarılı olacağı anlamına gelmez. Bu tamamen ayrı bir soru ve bu çok fazla pazar bilgisi gerektiriyor.

  Ancak bu endişelerin ötesinde, yalnızca kripto para birimine sahip olmak, bilgisayar korsanları varlıklarınızı koruyan bilgisayar ağlarına girmeye çalışırken sizi hırsızlık riskine maruz bırakır. Yüksek profilli bir borsa, bilgisayar korsanlarının yüz milyonlarca dolarlık bitcoin çalmasının ardından 2014 yılında iflas ilan etti. Bunlar, büyük ABD borsalarında hisse senetlerine ve fonlara yatırım yapmak için tipik riskler değil.

  Kripto para birimi satın almalı mısınız?

  Cryptocurrency inanılmaz derecede spekülatif ve değişken bir satın almadır. Yerleşik şirketlerin hisse senedi ticareti, genellikle bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaktan daha az risklidir.

  Hangi çevrimiçi brokerler kripto para birimleri sunuyor?

  NerdWallet’in incelediği çevrimiçi aracı kurumlar ve kripto para borsalarından aşağıdakiler şu anda kripto para birimleri sunmaktadır.

  İçin uygun:

  Binance.US

  Yaklaşık 60 kripto para birimi satın alma ve satma erişimi.

  madeni para tabanı

  Yaklaşık 100 kripto para birimi satın alma ve satma erişimi.

  eToro

  17 kripto para birimine erişimi olan ticaret platformu.

  ikizler burcu

  50’den fazla kripto para birimi satın alma ve satma yeteneği.

  Robinhood

  Bitcoin, bitcoin cash ve ethereum dahil yedi kripto para birimi.

  SoFi Aktif Yatırım

  Bitcoin, ethereum ve litecoin dahil olmak üzere ticaret için 20’den fazla kripto para birimi sunar.

  Ticaret İstasyonu

  Bitcoin, bitcoin cash ve ethereum dahil olmak üzere beş kripto para birimi ticareti sunar.

  Webbull

  Bitcoin, bitcoin cash, ethereum ve litecoin dahil olmak üzere ticaret için 10 kripto para birimi sunar.

  Kraken

  90’dan fazla kripto para birimi sunar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.