Özgür Bilgi Kanalı

Laura Pergolizzi

Laura Pergolizzi kimdir

Dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı Laura Pergolizzi Aslen İtalyan kökenlidir. 1996 yılında liseden mezun olduktan hemen sonra Huntington’dan New York’ a taşındı ve LP ismini kullanmaya başlamıştır. Bu dönemde çok yoğun bir şekilde klasik rock icra ediyordu. 1998’de Laura’nın performansını gören David Lowery(Cracker) ondan etkilendi ve grubu Gentlemans Blues albümündeki hayalet şarkıları Cinderella’da kendisiyle düet yaptı.2001 yılında ise ilk albümü Heart Shaped-Scar -Koch Records iş birliği ile- yayınlandı ve bu süre içinde Lowery prodüktörü olarak desteğine devam etti. Ardından Los Angeles’a taşındı.

Laura Pergolizzi

İkinci albümüSuburban Sprawl & Alcohol2004’te Lightswitch Records’tan çıktı. Kayıtlarda yazar ve prodüktör Linda Perry ile çalıştı. Albüm kapsamlı promosyon turlarına ve pozitif eleştirilerine rağmen satışlarda pek başarılı olamadı.

2006-2010

Bu dönemde birçok müzik şirketiyle çalışan LP, çeşitli sanatçılar için şarkılar da yazdı. Island Def Jam Music Group’dan Billy Mann ile yazdığı “Love Will Keep You Up All Night”, 2007’de Back Street Boys’un Unbreakable albümünde yer aldı. Kendi bestelediği ve söylediği “Wasted”, South of Nowhere tv şovunda tema müziği olarak kullanıldı.

2009 yılında genel olarak Heidi Montag’ın Superficial albümü üzerine çalıştı.

Laura Pergolizzi

2010-2012

LP ilk majör çıkışını 2010’da Rihanna’nın 5. stüdyo albümü Loud’daki “Cheers (Drink to That)” şarkısını besteleyerek yaptı.

Rihanna bu şarkı hakkında “Bu şarkıyı seviyorum. Albümdeki favori şarkım. Kendini kutsanmış hissettiriyor. İnsanın içinde dışarı çıkıp bir şeyler içmek için müthiş bir istek uyandırıyor.. İnsanlar haftasonunu bekleyemeyecekler.” demişti.

Laura Pergolizzi

Şarkıcının bu yükselişi devam etti ve Christina Aguilera için “Beautiful people”ı yazdı. Şarkı Burlesque filminin soundtrackinde kullanıldı.

2011’de the Voice finalisti Vicci Martinez için yazdığı “Afraid to Sleep” iTunes’te 10. sıraya kadar yükseldi.

2012’de ise Warner Bros. Records ile anlaşma imzaladı ve “Into the Wild: Live at EastWest Studios” albümünü çıkardı. Albüm turnesi kapsamında SXSW, Bonnaroo, Lollapalooza, Bumbershoot, Tropfest gibi festivallerde yer aldı. Yine bu yıl içinde Martin Guitar’ın ilk kadın sanatçısı olmuştur.Ayrıca Vogue’nin mayıs 2012 sayısında haftanın sanatçısı seçildi.

Laura Pergolizzi

2013-günümüz

Takip eden iki yıl içinde Billy Steinberg, Isabella “Machine” Summers (Florence and the Machine’den), Josh Alexander, Claude Kelly, Justyn Pilbrow, Carl Ryden and Rob Kleiner ile çalıştı. Haziran 2014’te yeni albümü “Forever for Now”adıyla çıktı.Promosyon şarkısı ise “Night Like This” oldu.

Eylül 2015’te 4. albüm habercisi “Muddy Waters” teklisi yayınlandı.Bu şarkı, Netflix orijinal serisi Orange Is The New Black’ın sezon dört finali kapanış sahnesinde çaldı. Kasım ayında 2. single “Lost On You” raflarda yerini aldı.Parça özellikle Avrupa’da büyük ses getirdi ve 2016’nın en popüler şarkılarından biri oldu.

2016’nın başlarında ise bu ikisinden bir EP yayınlandı.Geçtiğimiz günlerde ise “Other People” şarkısına klip geldi.

Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/LP_(singer)

http://iamlp.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.