Özgür Bilgi Kanalı

LAZER AMELİYATI NEDİR? NASIL YAPILIR?
Lazer ameliyatı halk arasındaki göz çizdirme, modern tıp dünyasının günümüz insanlarına sunmuş olduğu bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde amaç gözümüzün gördüğü yani algıladı ışınların dogru noktada toplanmasını sağlamaktır. Göz net bir şekilde görebilmesi için ışınlar belli odak noktalarında toplanır. Bu notalarda kaymalar olduğunda miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları ortaya çıkar. Lazer ameliyatı ile bu görme kusurları ortadan kaldırılır. Yani bozuk olan göz derecesi sıfırlanmış olur. 0,5 dereceye kadar olan numaralar gözlük gerektirmeyen numaralardır. Lazer ameliyatı ile gözlük kullanmayı gerektirmeyecek bir numara elde edilmeye çalışır.
Bu göz çizdirme ameliyatları hastayı sıkmayacak ama onun yararına yapılması gereken bazı işlem basaklarından ibarettir. Her tedavi yönteminde olduğu gibi bu ameliyatların yapımından önce hastanın genel sağlık durumunun ameliyata için uygun olup olmadığına bakılır. Daha sonra göz yapısı incelenir ve yapılacak işlemlere uygunluğu belirlenir. Kişi ve göz yapısı tedaviye uygunsa yapılacak lazer tedavi yöntemine göre işlemler uygulanır. Yapılan işlemler çok kısa sürmekte ve herhangi bir kanama olmamaktadır. Çünkü lazer ameliyatı göz içerisinde damar bulunmayan bölge olan korneada yapıldığından ameliyat esnasında bir kanama olmamaktadır.
Hastalara ameliyat sırasında rahat etmeleri için bir sakinleştirici verilmektedir. Bazı hastaların ameliyat sırasında gözünü kaçırmamak için kendini kasmaları gereksizdir. Çünkü lazer ameliyatında cihaz göz bebeğine odaklanır ve onu takip eder yani gözü yanlışlıklada olsa kaçırmanın bir zararı olmamaktadır. Ameliyat öncesinde de göz uyuşturulduğu için kişi bir agrı ya da sızı çekmemektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.