Özgür Bilgi Kanalı

Lazerle Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?
Estetik tedavileri arasında yeni bir uygulama olan lazerle çatlak tedavisi son zamanlarda popülerliğini gittikçe arttırmaktadır. Kolay bir uygulanma yöntemi olmasından dolayı kadınlar arasında oldukça çabuk yaygınlaşan bu yöntem ile ilgili size bazı bilgiler vermek istedik.
Sık bir şekilde kilo alıp vermeden dolayı oluştuğuna inanılan cilt çatlakları genelde hormonlar ile ilgili bir durumdur. Kilo alıp vermeler genelde hormonları etkilediğinden ciltte çatlaklar meydana gelir. Derinin altındaki kolajen yapının gerilmelerden dolayı zarar görmesi çatlak oluşmasına neden olur. Bel tarafında, bacaklarda, kollarda ve karın bölgesinde meydana gelen kötü görünümler özellikle yaza girdiğimiz şu dönemlerde bayanları oldukça zor durumda bırakmaktadır. Hamilelik döneminden sonra ve cildin kuruması gibi nedenler ciltte çatlakların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu tür çatlakları giderecek kozmetik kremler bulunmasına rağmen cerrahi alanda lazer ile uygulama oldukça fazla rağbet görmektedir.
Lazer ile yapılan tedaviler hızlı ve etkili sonuçlar vermektedir. Bu yöntemi bu kadar popüler yapan en önemli özelliği kullanılan krem gibi yöntemlere göre etkisini çok kısa bir sürede göstermesidir. Lazerle çatlakların tedavisi birkaç seansta ve 2 – 3 saat içinde bitmektedir. Yalnız burada şunu unutmamak gerekiyor. Seansların azlığı veya çokluğu çatlakların derinliğine ve çokluğuna göre değişiklik gösterecektir. Bu yöntem özellikle hamilelik sonrası bel ve karın bölgesinde oluşan çatlakların yok edilmesinde tercih edilmektedir. Çatlaklar sadece doğum sırasında ortaya çıkmaz. Bu tekniğin kullanımının hesaplı olması, uygulanan diğer tekniklere göre daha çabuk sonuç vermesi ve özelliklede komşu dokulara sıçrama gösteren çatlakların durdurulmasını sağlaması gibi avantajları vardır. Operasyon sırasında kişi çok az bir acı ve ağrıya maruz kalmaktadır.
Tekniği uygulamaya geçmeden önce çatlaklar üzerinde bir tarama yapılır ve çatlağın ne kadar bir büyüklüğe sahip olduğu saptanır. Çatlağın tespit edildiği bölgelere lokal olarak lazer uygulaması yapılır. Bu sayede bağ dokusu uyarılır ve cildin kendisini yenilemesi sağlanır. Uygulama sırasında verdiği acı oldukça az olduğundan anestezi işlemine gerek duyulmaz. Seanslar 2 – 5 seans arasında değişir. Ufak çatlaklar 2 seans sonunda yok edilir. Büyük çaplı ve doğumdan sonra oluşan çatlakların giderilmesi için 5 seansa kadar işlem yapılabilir. Yapılan seansların aralarında 4 haftalık bir süre vardır. Lazer ile çatlak tedavisi sırasında cildin üst tarafı da tamir edildiğinden dolayı yenilenmiş cilt ortaya çıkar.
Erken aşamalarda görülen çatlaklarda ve doku hücrelerinin henüz tamamen kaybolmadığı durumlarda en etkili lazer yöntemi karbondioksit fraksiyonel lazer yöntemidir. Çatlakların renginde kırmızılık bulunuyorsa bu durumda pulse boya lazer uygulanması uygun bir seçim olacaktır. Bu yöntem cildin elastin lifi ve kolajenin yeniden biçimlenmesine yardımcı olacaktır. Çatlakların rengi beyaz ise uygulanacak yöntem ise fraksiyonel erbiyum yağ lazer uygulamasıdır. Bu yöntem oldukça fazla etkilidir. Özellikle bu teknik geç dönem çatlaklarında uygulanmaktadır. Bu yöntem bir ay aralıklar ile 3 – 4 seans sürmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.