Özgür Bilgi Kanalı

LibreOffice’in arayüzünün yenilenmesiyle ilgili uzun zamandır çeşitli tartışmalar sürmekteydi. LibreOffice ve OpenOffice.org’un görünümünün eskidiği ve artık daha modern bir arayüze ihtiyaç duyulduğu herkes tarafından dile getirilmekteydi.

OpenOffice.org projesi, bu konuda Rönesans projesini başlatmış ve bu proje ile OpenOffice.org’un Sunum arayüzünde iyileştirmeler yapmış fakat diğer uygulamalara bu iyileştirmeler yansımamıştı.

Geçtiğimiz yıl, LibreOffice’in OpenOffice.org’dan çatallanmasıyla bu tartışamalar tekrar gündeme gelmiş ve LibreOffice’in tasarım ekibi bu konuyu ele almıştı.

Arayüze yeni bir yaklaşım: Citrus

Citrus, aslında geçtiğimiz yıl Mayıs aylarında ortaya çıkmış bir tasarım projesi. Mirek Mazel tarafından tasarım konusunda yaratıcı fikirler ortaya koymak amacıyla başlatılan proje, geçtiğimiz bir buçuk yılda yavaş yavaş olgunlaşarak bu ay başında ortaya alternatif bir arayüz olarak tartışılmak üzere derli toplu bir şekilde sunuldu.

Citrus, bugüne kadar alıştığımız ve “eskiyen” temel arayüzün yerine, doğal ve kullanım kolaylığı sağlayan bir arayüz getirmeyi hedefliyor. Ayrıca çeşitli yenilikler getirmeyi de ihmal etmiyor.

Citrus arayüzü ile ilgili bazı örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Citrus, kelime işlemci arayüz önerisi:

Citrus, menü yerleşimi ve sayfa stillerine bir örnek:

Citrus, metin içi düzenleme aracı:

Citrus Fizz:

Diğer tasarım örneklerine Citrus projesi ile ilgili internet günlüğünden ve Marek2’nin LibreOffice vikisindeki sayfasından ulaşabilirsiniz.

Citrus için henüz bir karara verilmiş değil, şu anda geri bildirimler ve tartışmalar devam etmekte. Umuyoruz ki bu alternatif ve modern arayüz kısa zamanda uygulama aşamasına geçer.

Ayrıca Mirek Mazen’in Android platformu için hazırladığı LibreOffice arayüzü çalışmalarını da “Zest UI” proje başlığı altında görebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için:

Citrus tasarımlarının sunulduğu internet günlüğü:http://clickortap.wordpress.com/

Mirek2’nin LibreOffice Wikisindeki sayfası:http://wiki.documentfoundation.org/User:Mirek2

LibreOffice Tasarım Wiki sayfası: http://wiki.documentfoundation.org/Design

LibreOffice Tasarım Ekibi:http://wiki.documentfoundation.org/Design/Team

LibreOffice Tasarım e-posta listeleri:http://listarchives.libreoffice.org/global/design

Kaynak:

http://clickortap.wordpress.com/2011/05/01/citrus-overview/

http://listarchives.libreoffice.org/global/design/msg03313.html


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.