Özgür Bilgi Kanalı

LimeWire, 10 yıldan uzun bir süreden sonra NFT pazarı olarak geri dönüyor

Reuters, Dosya paylaşım hizmeti LimeWire’ın insanların NFT’leri satın alabilecekleri bir yer olarak geri döndüğünü yazıyor . 2011 yılında, program yasadışı müzik dağıttığı için müzik endüstrisinden gelen baskının artması üzerine hizmet kapılarını kapatmıştı.

LimeWire’ın yeni versiyonu da yine müziğe odaklanıyor. Site, insanların müzik için dijital tapu satın almalarına izin vermelidir. Şirket, müzik endüstrisi ve diğer şeylerin yanı sıra şarkı ve demo satabilen sanatçılarla ortak olacağını söylüyor.

LimeWire’ın artık Avusturyalı kardeşler Paul ve Julian Zehetmayr tarafından yönetilen yepyeni bir ekibi var. Geçen yıl markanın fikri mülkiyetini satın aldılar. Yeni ekibin Avusturya’daki çalışanlarına ek olarak Almanya ve Birleşik Krallık’ta da çalışanları var.

Kardeşler, gelirin yüzde 90’ını sanatçılara ödemek istediklerini söylüyor.İkili Reuters’everdiği demeçte , “LimeWire müzik akışının temelini hemen hemen attı” dedi . “Müzik endüstrisine katkıda bulunan bir şeye dönüştürebileceğimiz küçük bir internet tarihi parçası.” Kardeşlerin hedefi ilk yıl bir milyon kullanıcı çekmek.

2000 yılında kurulan LimeWire, insanların yasadışı olarak müzik, film ve dizi paylaşımı yaptığı en büyük programlardan biri haline geldi. Örneğin, dünya çapında 50 milyon kişi her ay bir MP3 veya avi dosyası indirdi.

2006 yılında, LimeWire plak şirketleri tarafından dava edildi. Program, müzik satışlarındaki düşüşten sorumlu tutuldu. Beş yıl sonra, LimeWire kapılarını kapatmak zorunda kalmıştı.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.