Özgür Bilgi Kanalı

ek çok kişi için bir işletim sisteminin kurulumu oldukça zor bir işmiş gibi görünebilir. İster inanın ister inanmayın ama Linux mümkün olan en kolay işletim sistemi yükleme süreçlerinden birisini sunuyor diyebiliriz. Hatta Linux dağıtımlarından pek çoğu canlı dağıtım adı verilen imkanı da kullanıcılarına sağlıyor – canlı dağıtımlar sistemi bir CD/DVD veya bir USB bellek aracılığıyla kullanabilmek anlamına geliyor. Bu sayede bilgisayarınızın harddiski üzerinde herhangi bir değişiklik yapmanıza da gerek kalmıyor. Tüm işlevleri Linux kurulumunu yapmadan dahi uygulayabiliyorsunuz. Linux’u canlı versiyonu ile deneyerek onu kullanmaya devam etmek isteyip istemediğinize pek tabi karar verebilirsiniz. Daha sonra yükleme ikonuna tıklayarak basit yükleme şablonu ile işlemi bitirmeniz de söz konusu.

Kurulum Süreci

Linux’ta kurulum sihirbazı oldukça basit şekilde kurulum sürecini adım adım geçmenize olanak sağlıyor.

Hazırlık: Öncelikle bilgisayarınızın gerekli sistem gereksinimlerine sahip olduğundan emin olun. Eğer bilgisayarınızı son birkaç yıl içerisinde aldıysanız herhangi bir sistem sorunu yaşamayacaksınızdır. Bu aşamada size üçüncü parti yazılımların da (MP3 oynatıcı, video kodekler vb.) kurulup kurulmayacağı sorulur.
Kablosuz ayarları: Eğer kurulumu bir laptopa yapıyorsanız bu durumda ağa bağlanmanız ve yazılım güncellemelerini bu şekilde elde etmeniz gerekebilir.
Disk bölümlendirme: Bu adımda işletim sisteminizin nereye yükleneceğine karar vermeniz gerekiyor. Linux’u başka bir işletim sistemi ile birlikte mi kuracaksınız, tüm diski mi kullanacaksınız veya geçmişte kurduğunuz bir Linux yüklemesini mi güncelleyeceksiniz?

Son olarak yükleme türünü seçerek şimdi yükle seçeneği ile Linux kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Bu süreçte seçimini yapmanız gereken diğer şeyler arasında:

Konum: Konumunuzu haritadan seçebilirsiniz. Bu sayede bulunduğunuz saat dilimi ayarlanacaktır.
Klavye düzeni: Sistemin klavye düzenini seçersiniz.
Kullanıcı ayarları: Bu aşamada ise kullanıcı adı ve parola seçimi yapmanız gerekmekte.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.