Özgür Bilgi Kanalı

Bu sorunun pek çok kişi tarafından oldukça yaygın şekilde sorulan bir soru olduğunu söyleyebiliriz. Neden ihtiyacı karşılayan bir işletim sistemini tercih etmektense tümüyle farklı bir sistemi öğrenme zahmetine girmeleri gerektiğini insanların öğrenmek istediklerini söyleyebiliriz. Bu soruya başka bir soruyla cevap vermek mümkün. Mevcut kullandığınız işletim sisteminiz ihtiyacınızı karşılamaya tümüyle yetiyor mu? yoksa düzenli olarak virüslerle, zararlı yazılımlarla, yavaşlama sorunlarıyla, çakılmalarla, masraflı tamirlerle ve lisans ücretleriyle mi uğraşmanız gerekiyor?

Eğer yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla uğraşıyorsanız ve düzenli olarak sahip olduğunuz verileri kaybetmekten korkuyor veya bilgisayarınızı düzenli olarak bakımlara götürmek durumunda kalıyorsanız, Linux aradığınız ve ihtiyaç duyduğunuz platform olabilir. Linux dünyadaki en güvenilir bilgisayar ekosistemini oluşturacak şekilde gelişim gösterdi. Bu güvenilirliği sıfır başlangıç masrafıyla birleştirdiğinizde mükemmel masaüstü platformu çözümüne de ulaşmış oluyorsunuz.

Burada sıfır başlangıç masrafından kastımız ise Linux’un ücretsiz şekilde indirilip kurulabileceği anlamına geliyor. Buna ek olarak Linux üzerinde çalışan çok sayıda yazılımı da ücretsiz şekilde indirip kullanabiliyorsunuz. Linux’u istediğiniz kadar fazla bilgisayara kurabiliyor yazılım lisansına bir lira dahi ödemeden faydalanabiliyorsunuz.

Bir Linux serverla Windows Server 2012 arasındaki fiyat farkına bakalım. Windows Server 2012’nin sadece yazılım ücreti tek başına 1,200 dolara kadar çıkabiliyor. Bu lisans içerisinde Müşteri Erişim Lisansını da barındırmıyor. Ayrıca veri tabanları, bir web server ve mail server gibi yazılımlar için de ayrı olarak ücret ödemeniz gerekmekte. Linux serverda ise bunların tümü ücretsiz ve kurulumu kolay.

Eğer bir sistem yöneticisi iseniz, bu durumda Linux ile çalışmak hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak. Serverlara günlük olarak bakıcılık yapmanıza gerek kalmayacak. Hatta Linux’u bir kere kurduktan sonra uzun bir süre bakım yapmaya dahi ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca servislerden birisinin tekrar başlatılması gerektiğinde diğer servisler bundan etkilenmeyecekler ve çalışmaya devam edecekler.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.