Özgür Bilgi Kanalı

Liposuction – Yağ Alma Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Vücudumuzun cilt altında bulunan yağ dokusu her bölgede eşit yoğunlukta bulunmamaktadır. Hormonsal ve genetik sebeplerden dolayı bu yağ yoğunluğu farklılıklar gösterebilmektedir. Kilosu normal veya normalin üzerinde olan ve bölgesel yağlanmadan şikâyetçi olan kişilerde Liposuction oldukça iyi sonuç veren bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle kadınlar; karın yağları, basen, bacaklar ve kalça bölgelerinde, erkeklerde ise göbek ve bel bölgesindeki yağların alınmasında tercih edilmektedir. Liposuction işlemi, hastanın kalıcı bölgesel yağlarından kurtulma işlemidir. Vücudun her bölgesine uygulanabilen son derece güvenli bir yöntemdir. Yalnız şunu belirtmekte fayda vardır. Liposuction zayıflatma ameliyatı değildir. Bu yöntem vücudu şekillendirme operasyonudur. İstenmeyen bölgelerdeki yağların emilerek alınması işlemidir. Liposuction işlemi sırasında vakumlu bir pompaya bağlı olan özel olarak tasarlanmış kanüller yardımıyla vücudun çeşitli yerlerinden fazla yağların alınması yapılmaktadır. İstenmeyen yerlerden alınan bu yağlar hacmini kaybeden bölgelere verilir.
Minimal bir cerrahi yöntem olan Liposuction lokal anestezi altında yapılır. Genel anestezi sadece büyük alanlar ve tüm vücut için uygulanır. Vücutta şekil düzeltilmesinin yanında vücutta bir sıkılaşma meydana gelir. Kişide daha az ödem, şişlik ve morluk oluşur. Güvenli bir yöntemdir ve kanama çok az olur. Uzun zaman bandaj uygulanması için herhangi bir sebep yoktur. Bu yöntem vücut ağırlığı normal olan ama belli bölgelerde fazla yağı olanlar, derinin esnekliğini kaybetmiş olan 18 yaş üstü ve ciddi bir sağlık problemi olmayan erkekler ile bayanlara uygulanabilir. Özelliklede boyun ve yüz bölümünde gevşeklik, çene altında, kol ve bacak içlerinde, karın bölgesinde yağlanma ve sarkma olan kişilerde bölgesel olarak incelme ve sıkılaştırma yapılır. İşlem sonrası cildin kendini toparlayabilmesi için cildin kalitesi ve esnekliği oldukça önem taşımaktadır. Operasyon sonrası kullanılan korseler derinin esnekliğine katkı sağlayarak vücudun yeni şeklini almasında yardımcı olacaktır.
Liposuction uygulamasında iki türlü yol vardır. Bunlardan ilki olan ıslak yöntemde yağ alımına başlanmadan önce bölgeye özel olarak hazırlanmış olan bir sıvı, enjeksiyon yardımıyla verilir. Bu teknik kanamayı azaltmada etkendir. Bir diğer teknik olan kuru yöntemde ise doğrudan yağ alımına başlanılır. Yağ birikiminin olduğu yere birkaç milim olan kesikler yapılır ve buradan kanüller yağ dokusuna ulaştırılır. Vakum cihazı yardımıyla yağ alınır. İşlemin süresi bölgeye göre değişiklik gösterir. Yüz ve çene altı bölgesinde bu süre 15 – 20 dakika sürerken, kollarda 30 dakika, bacaklarda ise 30 – 40 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Daha geniş bölgeler ve vücudun tüm bölgesindeki uygulamalarda işlem genel anestezi altında yapılır. Operasyon bittikten sonra 4 – 5 gün kişiye sıkı bir bandaj uygulanır. Tedavi sonrasında kişinin duş almasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Normal yaşantısına geri dönen kişi 2 – 4 hafta arasında ağır aktiviteler yapmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca ultrason yardımıyla da Liposuction işlemi yapılabilmektedir. Bu tür Liposuction ile normal Liposuction’a göre daha ince yağ dokuları alınır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.