Özgür Bilgi Kanalı

Makyaj İle Sivilceler Nasıl Kapanır?

Ciltte bulunan sivilceler kişinin makyaj yapma isteğini ortadan kaldırmak istese de her sorun gibi bu sorununda bir çözümü vardır. En basit yöntemlerden bir tanesi makyaj yaparak yüzdeki sivilceleri kapatmaktır. Sanıldığının aksine makyaj, sivilceli ciltlerin en büyük kâbusu değildir. Makyajı doğru bir teknik ile yaparsanız sivilceli cildinizde harikalar yaratabilirsiniz.
Makyaj ile sivilce kapama işlemine geçmeden önce cildin makyaja hazır bir duruma getirilmesi gerekir. İlk olarak cildinizdeki yağı, kiri ve lekeleri ortadan kaldırmak için yağsız bir jel ile güzelce temizleyin. Ardından alkolsüz bir tonik ile üzerinden geçiniz. Cilt temizleme işleminden sonra cildinize yağsız bir nemlendirici ya da güneş kremi uygulayın. Böyle yaparak cildinizin yapısını dengelemiş olacaksınız. Bunun arkasından cildinize yağsız bir fondöten uygulayın ve fondöteni parmak uçlarınız ile cildinize hafif bir şekilde dağıtın. Fondöteni güzel bir şekilde cilde yedirdikten sonra cilde bir ton koyu kapatıcı uygulamanız gerekecek. Kapatıcı ile sivilcelerin olduğu yere tampon uygulayarak parmak uçlarınız ile sivilceleri kapatın. Daha sonra cildinize sürdüğünüz kapatıcının bir ton açık renginde bir kapatıcı ile cildinize pudra uygulayın. Böylelikle cildinize sürdüğünüz fondöten daha sabit ve gün boyunca kalıcı olacaktır.

Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yağlı ve sivilceli ciltler kesinlikle her gün uygun bir sabun ile temizlenmeli ve akabinde iyi bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Ciltte bulunan sivilcelerin temizlenmesi sırasında çok sert darbelerden ve sert temizleyici kozmetiklerden kaçınınız. Aksi durumda sivilcelerin dağılması yaygınlaşır. Düzenli bir şekilde cilt, sabah ve akşam yıkanmalıdır. Kullanılan cilt temizleyicilerinin cildin dengesine uyumlu olmasına dikkat ediniz. Cilt temizleyicilerin kesinlikle PH derecelerinin 5.5 olduğundan emin olunuz. 3 ya da 4 gün ara ile cilde yağlı ciltler için özel olarak hazırlanmış maskelerden uygulayarak genel bir bakım uygulayabilirsiniz.
Sivilceli bir cilt yapısına sahipseniz gün boyunca makyajlı durmaktan kaçınınız. Cilde uygulanan kapatıcı ve fondöten ciltteki gözeneklerin daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlayarak cildin nefes almasını engeller. Bu durum ise sivilcelerin artmasına neden olur. Sivilceli cilde makyaj yaparken yumuşak dokunuşlar uygulayın. Mümkünse fırça ile makyajınızı yapın. Her makyajdan sonra makyaj malzemelerinizi temizleyerek bir sonraki makyaja hazır hale getirin. Sivilceli bir cilde uygulanacak olan makyaj ürünleri kesinlikle yağsız olmalıdır. Yağlı makyaj malzemeleri cildin yağ oranının daha fazla artmasına neden olacaktır. Makyaj yaparken dikkati gözlerinizde toplamaya özen gösteriniz. Çünkü bu sayede sivilceleriniz fazla dikkat çekmeyecektir ve kendinizi daha iyi hissedeceksinizdir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.