Özgür Bilgi Kanalı

Manikür Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir kadının bakımlı ve güzel ellere sahip olması doğru manikür yaptırmasından geçer. Manikür yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktaları yerine getirdiğiniz zaman hem güzel tırnaklara sahip olmuş olursunuz hem de sağlık açısından herhangi bir problem yaşamamış olursunuz. Manikür için önemli noktaları sizin için araştırdık.
Manikür yaptırmak için steril aletler ve hiç bire değmemiş havlu olması şarttır. Temizlik manikür işleminin en önemli adımıdır. Manikür için hazırlanmış, granül sabun içeren ve sıcaklılığı yaklaşık 30 derece olan suda, eller yumuşaması için bekletilir. Ellerin yumuşaması için 5 dakika yeterli olurken ayaklar için bu süre daha fazladır. Manikür işlemine başlarken ilk olarak tırnak dibi açılmalıdır. Uzamış ve maniküre hazır etlerin tırnaktan ayrılması gerekir. Bundan dolayı etler yumuşadığı için kesilmeye hazır duruma gelir. Tırnak etlerini çok derin kesmemeye dikkat ediniz. Parçalı kesimden ziyade etin tırnaktan çıkarılması bir seferde olmalıdır. Bu işlemi yaparken kullanılan makasın oldukça temiz olması gerekir. Tırnak etlerinin bir uzman tarafından kesilmesi oldukça önemlidir. Tırnakları törpülerken çok sert darbeler yapmaktan kaçınmalıdır. Yanlış törpüleme sonucu tırnakta çatlamalar ve kırılmalar meydana gelir. Tırnak törpüleme işlemine tırnağın orta yerinden başlanılır. İleri geri yumuşak ama seri hareketler ile tırnak törpülenir. En son tırnak yanları düzenlenir. Tırnak yanlarının çok sivri olmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum özellikle ayak tırnaklarında batığa neden olur. Evde törpüleme yaparken metal törpü yerine tahta törpüler kullanmanız önerilir. Tırnağınızı küt yapmak isterseniz ortadan başlayarak törpülemeniz gerekmektedir. Küt tırnakların kullanımı ince uzun parmaklarda ve tırnak yapısı geniş ellerde daha iyi olmaktadır. Yuvarlak törpü yapmak için törpüleme işlemi yanlardan başlamalıdır. Yuvarlak tırnaklarda ağırlık yan taraflara verilir. Ortalar hafif sivrileştirilir. Bu model daha ziyade tırnak boyu kısa ve tombul olan ellerde güzel olur. Çünkü yuvarlak tırnak modeli parmakları her zaman uzun gösterir ve bu tırnaklarda koyu renk oje kullanmak daha kolay olur. Fransız manikür yaptırmak isteyenler tırnaklarını küt olarak törpülemiş olmalıdır.
Tırnak etlerini temizledikten ve tırnakları törpüledikten sonra ellere bakım yapılmalıdır. Tırnaklar havluya sürülerek kalan tortuların temizlenmesi sağlanır. Bu işlemden sonra el yüzeyine peeling uygulanır. Özellikle kış aylarında yapılan peeling kuruyan cildin canlanması için oldukça önemlidir. Peeling işleminden sonra manikürün suyuyla peeling malzemeleri temizlenir. Daha sonra cildi nemlendirme aşaması geliyor. Nemlendirici krem cilde masaj yapılarak sürülür. Tırnaklara oje sürmek için ise tırnak üstleri alkol ile temizlenir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.