Özgür Bilgi Kanalı

Sektör temsilcileri ne diyor?

Azmi SARIBAY / Turyap Yönetim Kurulu Başkanı:
Ekonomik durgunluğun olduğu dönemlerde bile gayrimenkul sektöründe ikinci el konut piyasası hız kesmiyor. 30 yıllık tecrübemizle şunu söyleyebiliriz ki; durgunluk dönemlerinde dahi fiyatların realize olmasıyla birlikte konut satışları seyrini önemli ölçüde değiştirmiyor.
Türkiye genelinde uygulanan kentsel dönüşüm hareketiyle birlikte artmasını beklediğimiz nitelikli konut sayısı sektöre ivme kazandıracak. Ancak şu dönem için banka kredi faiz oranları, yeni KDV oranları ve dövizdeki artışın inşaat maliyetlerine etkisiyle yeni konut fiyatlarında artış kaçınılmaz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde projelere oranla ikinci el konutlar daha revaçta olacak.
Murat GOLDŞTAYN / RE/MAX Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü:
Yapılan araştırmalara göre ülkemizde en çok tercih edilen yatırım aracı altın. İkinci sırada ise gayrimenkul var. Ancak şöyle bir geleneksel özelliğimiz daha var. Küçük tasarruflarla biriktirilen altınlar sonrasında gayrimenkul satın almak için değerlendiriliyor. Bu geleneksel yapımız gayrimenkul pazarını büyüten çok önemli bir özellik. Diğer yandan Türkiye’de her yıl 600 bin evlilik gerçekleşiyor. Yer değişmeler, taşınmalar ve yatırım gibi birçok farklı şekilde her yıl konutlar el değiştiriyor. Buna kentsel dönüşüm nedeniyle yenilenen konutlar da eklendiğinde potansiyel daha da büyüyor. Bu piyasa o kadar canlı ki kriz yıllarında bile gerilemiyor. Sadece artışın duraksadığı yıllar olabiliyor.
Taylan ÇİĞVİTAŞU / Eskidji Gayrimenkul Departman Başkan:
Önümüzdeki dönemde öncelikle orta gelir grubundaki kiracılardan yoğun bir konut talebi gelecek. Diğer yandan sosyoekonomik gelişmeler daha küçük konut ihtiyacını ön plana çıkaracak.
Zira tek başına yaşayanların sayısı artıyor. Çocuksuz ya da tek çocuklu ailelerin sayısı da artıyor. Öğrenci, yaşlı gibi aile olmayıp bir arada yaşayanların sayısı da öyle. Bu eğilimlerin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.
Hakan ERİLKUN / Altın Emlak Genel Müdürü:
Türkiye’de emlak ekonominin lokomotif sektörü konumunda. Sektördeki kayıt dışılığa rağmen büyüme devam edecek. Bunun işaretlerini görüyoruz. Örneğin sadece Ocak 2014’te 87 bin konut satılmış. Konut arzının seçim sonrası dönemde artacağını düşünüyoruz.
Gerek girişimci gerekse yatırımcı için seçim sonrası dönemler belirsizliklerin ortadan kalkacağı bir dönem olacak. Yılsonunda sektörde yüzde 10 büyüme bekliyoruz.
Kazım ALGİN / Show Realty CEO’su:
Yeniden düzenlenen mütekabiliyet yasası yabancı talebini artırıyor. Stok erime hızının mart ayında yüzde 5 seviyelerine çıkmasıyla birlikte yoğun konut arzının devam edeceğini düşünüyorum. Gayrimenkul pazarının gelişim potansiyeli 2014’te yukarıya doğru ivme kazanacak.
Coşkun ERGİNER / Realty World Türkiye Gene! Müdürü:
Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Her gelişmekte olan ülkede olduğu gibi Türkiye’de de konut arzının düzenli bir şekilde artacağını düşünüyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm, büyük şehirlerde yaşanan arazi arzları, kentlerin profillerini hızla değiştiriyor.
Ersan Çıplak
REMAX
40 şube daha açacak
Remax’ın Türkiye genelinde yaygın bir ofis ağı var. Şirketin 34 ilde hepsi franchising sistemiyle açılmış 234 ofisi bulunuyor. Şirket, yılsonuna kadar 40 şube daha açacak. Remax’ın franchise giriş bedeli küçük illerde 15 bin, büyük illerde ise 28 bin dolar. Her işletmenin masrafları lokasyona ve yaptığı seçimlere göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle gerekli işletme sermayesi ile ilgili belirli bir tutar söylemek zor. Ancak minimum 100 bin TL düzeyinde işletme sermayesi gerekiyor. Ofis cirolarından yüzde 6 sürekli franchise ödemesi ve yüzde 3 reklam katılım payı alınıyor.
remax-bayilik
Remax’ın yeni ofis açacağı yerler şu şekilde sıralanıyor. İstanbul (Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Zeytinburnu Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Büyük-çekmece, Esenler, Esenyurt, Kurtköy-Şeyhli, Orhanlı-Aydmlı, Pendik Kaynarca, Güzelyalı, Kartal, Uğur Mumcu, İdealtepe, Kayışdağı, Şamandıra, Sarıgazi, Alemdağ, Çavuşbaşı, Ümraniye, Koşuyolu, Üsküdar ve Küçük Bakkalköy), Bursa, Kırklareli, Gelibolu, Ankara, Konya, Sivas, Niğde, Karaman, Çankırı, İzmir, Denizli, Muğla, Giresun, Rize, Tokat, Çorum, Kastamonu, Artvin, Erzurum, Malatya, Elazığ, Erzincan, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Antalya, İsparta, Burdur, Adana ve Kahramanmaraş.
Telefon: 0212 232 4820
TURYAP
Franchise bedeli 8 bin dolar
Turyap, 1985’ten bu yana gayrimenkul pazarında faaliyet gösteriyor. Franchising sistemiyle şubeler açan ilk firmalardan biri olan Turyap’ın şu anda 41 ilde 362 temsilciliği var. Bu temsilciliklerin hepsi bağımsız birer franchising işletmesi olarak hizmet veriyor.
turyap bayilik
Turyap, yılsonuna kadar 88 şube daha açarak franchisee sayısını 450’ye çıkarmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli bölgeden bölgeye 8-22 bin dolar arasında değişiyor. Turyap, franchisee’lerin cirolarından katılım payı talep etmiyor. Sadece temsilcilerden ayda 300 dolar almıyor. Turyap ofisleri en az 40 metrekare oluyor.
Yeni açılacak temsilcilikler için Antalya, Gaziantep, Adana, Mersin ve Kocaeli’ne öncelik verilecek. Ayrıca Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’dan gelecek temsilcilik talepleri değerlendirilecek. Hatta bu bölgedeki temsilcilere özel çeşitli avantajlar sunulacak. Adayların en az lise mezunu olması, adli ve ticari sicilinin temiz olması gerekiyor.
Telefon: 444 27 80
ESKIDJI GAYRİMENKUL
Farklı bîr model geliştirdi
Eskidji Gayrimenkul 2003 yılında kuruldu. Şirketin temsilcilik sistemi rakiplerinden farklı, “bölge ortaklığı” ve “bölge ofisi” şeklinde şubeler açıyor. Bölge ortaklığı yapısı paylaşım sistemi üzerine kurulu. Ofisler yapmış oldukları satış ve kiralama işlemlerinden cirolarını merkez ile paylaşıyorlar. Merkezin organize ettiği gayrimenkul müzayedelerinde de elde edilen merkez geliri paylaşılıyor. Ofislerin birbirleriyle yaptıkları işlemler yani ortak yapılan işlemlerde de paylaşım söz konusu.
Eskidji bayilik
Eskidji Gayrimenkul Departman Başkanı Taylan Çiğvitaşlı, “34 ilde hepsi franchise ile açılmış 90 şubemiz var” diyor. 2014’te yeni temsilcilikler verecek olan firma, franchise giriş bedelini illerin demografik verileri ve gayrimenkul rayiçlerini dikkate alarak belirliyor. Buna göre 12 bin 500,15 bin, 20 bin ve 25 bin TL+KDV olmak üzere dört farklı franchise giriş bedeli belirlenmiş. Sürekli franchise ödemeleri ise 400, 500, 600 ve 700 TL+KDV olarak belirlenmiş. Yatırımcılardan birinci yılın ilk dört ayında sürekli franchise ödemesi alınmıyor. Çiğvitaşlı, ortalama 100 bin TL’lik işletme sermayesiyle bu işe başlanabileceğini belirtiyor. Yeni şubeler için İstanbul, Ankara ve Bur-sa’ya öncelik veriliyor.
Telefon: 0212 454 11 22
ALTIN EMLAK
100 temsilcilik daha açıyor
altin emlak bayilik
Altm Emlak’ın 20 ilde 83 temsilciliği var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açıldı. Şirket yılsonuna kadar 100 temsilcilik daha vermeyi hedefliyor. Altın Emlak’ın franchise giriş bedeli 13 bin 500 TL. Ortalama işletme sermayesi ise 15 bin TL. Yeni açılacak şubeler için öncelik verilecek iller şu şekilde sıralanıyor: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Samsun ve Trabzon. Bir Altın Emlak şube! için en az 40 metrekarelik bir işyeri gerekiyor. Şirket franchise adaylarında düzgün iletişime öncelik veriyor. Firma mesleki sertifika eğitimlerini bakanlık adma yapma yetkisine sahip.
Telefon: 0212 654 17 60
SHOW REALTY
Franchise bedeli 5 bin dofar
Show Realty’nin İstanbul, Bodrum, Antalya, Eskişehir ve Zonguldak’ta hepsi franchising sistemiyle açılmış 16 temsilciliği var. Show Realty, yılsonuna kadar 50 temsilcilik daha açmayı hedefliyor. Show Realty’nin franchise giriş bedeli 5-15 bin dolar arasında değişiyor. Ortalama işletme sermayesi 50 bin TL olarak belirlenmiş. Şirket ayrıca reklam katılım payı olarak her ay 100 dolar alıyor.
Show Realty
Show Realty, yeni şubeler için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’ya öncelik veriyor. Bir Show Realty şubesi açabilmek için en az 60 metrekare büyüklüğünde bir ofise ihtiyaç var. Show Realty’den franchise alacak girişimcilerin en az lise mezunu, kendisini doğru ifade edebilen ve aktif pazarlama yeteneği gelişmiş kişiler olması şart. Yatırımcılarla yaptığı franchise anlaşmalarını beş yılla sınırlı tutan firma mesleki eğitimler de düzenliyor.
Telefon: 0212 225 62 66
ERA TÜRKİYE
şube şayiam 52’ye çıkaracak
1971’te ABD’de kurulan ERA’nın 35 ülkede 38 bin ofisi var. Şirket, Türkiye pazarına 2012’de girdi. Firmanın İstanbul, Antalya, Ankara ve Aydın olmak üzere dört şehirde 23 bayisi var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açılmış. ERA Türkiye yılsonuna kadar 52 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Kendi bölgelerinde ilk kez ERA şubesi açacaklara franchise yatırım şartlarıyla ilgili olarak çeşit avantajlar sunulacak.
era turkiye
Franchise adayları şirketin örnek ofisinde gerçek iş hayatı tecrübesi edinme fırsatı buluyorlar.
ERA Türkiye’nin franchise giriş bedeli 9 bin dolar. İşletme sermayesi, lokasyon, bulunduğu il ve kapladığı alan gibi kriterlere göre değişiyor. Firma işletme giderlerini yatırımcılarla birlikte hesaplıyor. Bölge ve yer seçimi konusunda da girişimcilere destekler sunuluyor. Firma öncelikle İstanbul, İzmir ve Bursa’da ofisler açacak ancak potansiyel olan bölgelerdeki talepleri de değerlendirilecek.
Telefon: 0212 345 05 16
REALTY WORLD
Bu yıl 50 ofis açacak
Realty World’un KKTC ile birlikte 18 şehirde 200 ofisi var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açılmış. Şirket, yılsonuna kadar 50 ofis daha açmayı planlıyor. Realty World yeni açılacak şubeler için İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Trabzon, Adana, Aydın, Çanakkale, Hatay, Mersin, Muğla ve Yalova’ya öncelik verecek.
REALTY WORLD
Realty World’un franchise giriş bedeli 12-23 bin dolar+KDV arasında. Bunun dışında toplam yatırım tutarı ise metrekare başına 200-300 TL. Ofislerin aylık cirolarından yüzde 6 sürekli franchise ödemesi ve yüzde 2 ulusal reklam katkı payı olmak üzere toplam yüzde 8 pay alınıyor. Ofisler kurumsal kimliğine uygun, kolay ulaşılabilen, minimum 90 metrekarelık ve giriş katında bir yer olmak zorunda.
Telefon: 0212 467 22 77


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.