Özgür Bilgi Kanalı

Denny’s
DÜNYANIN EN İYİ AİLE RESTORANI

dennys2 bin 200 restoran, ayda 29 milyon müşteri ve 2 milyar dolar ciro… Dünyanın bir numaralı aile restoranı olarak kabul edilen Denny’s, 1953’ten bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Kunılduğunda bir donut zinciri olarak faaliyet gösteren hatta ismi de Danny’s Donuts olan Denny’s, bir süre sonra üç öğün yemeğin verildiği klasik bir aile restoranına dönüştü. Denny’s’in de en önemli özelliği bu. Oldukça geniş bir menüde çocuktan yaşlıya herkese hitap eden bir hizmeti, hoş bir ambiyansla sunuyor oluşu… Akşam yemeğinden sonra Dennys bir bara dönüşüyor.
1981’de bininci restoranını açan şirket, 2010’da sayıyı 8 ülkede 2 bin 100’e yükseltti. Son yıllarda büyümesini Amerika dışına çıkaran şirket, Çin, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Meksika, Porto Riko ve Kosta Rica’da faaliyet gösteriyor. Denny’s’i Türkiye lisansını satmak için uzun zamandır yatırımcı aradıklannı söyleyen şirket danışmanı William Bili Edwards, mayıs ayı içerisinde bu amaçları için İstanbul’a hem kenti incelemek hem de olası yatırımcılarla görüşme yapmak için geleceğini de vurguluyor.
Internet adresi: www.dennys.com Email: bedwards@edwardsglobal.com
C House
TÜRKİYE AÇILMAK İSTEDİKLERİ EN ÖNCELİKLİ ÜLKE

Kahve pazarındaki hızlı büyüme bu alandaki uluslararası oyunculan açısından Türkiye’yi gözde ülke haline getirmiş durumda. Italyan C House Türkiye’yi radarına almış bu tip şirketlerden biri.
Aslında C House çok eski bir şirket değil. 2007 yılında kurulmuş olmasına karşın hızla yayılarak İtalya dışında Fransa, Ispanya, Bulgaristan, Yunanistan, Fas, Kanada, Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Polonya’da da faaliyet göstermeyi başarmış ve bir zincire dönüşmüş. Toplam 45 şubesi var ve bunların 30’u İtalya’da bulunuyor.
Şirket 2013’den itibaren büyümesini özellikle Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde gerçekleştirmek istiyor. C House’un uzun zamandır yaptığı açıklamalarda, uluslararası büyümede Türkiye’nin öncelikli ülkelerden biri olduğu özellikle vurgulandı.
Şirket yöneticilerinden Cristiano Iezzi, C House’un en önemli özelliğinin kahvesi olduğunu söylüyor. Rakiplerinden farklı olarak en taze ve kaliteli kahve çeşitlerini müşterilerine sunduğunu her fırsatta vurgulayan şirket, yemek kısmıyla da iddialı. Sandviç, makama ve pizza şirketin menüsündeki kozları.
Internet adresi: www.chouseitalia. com Email: chouse@caffe-poli.it

Teriyaki
ASYA MUTFAĞINI EN HIZLI ONLAR SEVİS EDİYOR

teriyakiMalum, Uzakdoğu mutfağına ilgi her geçen gün artıyor. Bu ilgiyi bir dünya markasıyla fırsata çevirmek ise sizin elinizde. Dünyaca ünlü girişim dergisi Entrepreneur tarafından ‘en iyi hızlı servis Asya restoranı’ ödülü kazanan Terikayi’nin uzmanlık alanı Japon mutfağı.
Şirketin 137 restoranı bulunuyor ve yılda dört milyon tabak yemek servisi gerçekleştiriyor. Kanada’da kurulduğu için Kanada şirketin en kuvvetli olduğu pazar. Üç farklı restoran konsep-tinde faaliyet gösteren zincirin Kanada dışında İtalya, Kuveyt, Porto Riko, Honduras, Panama, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de restoranlan bulunuyor. Nikjurkovic Türkiye pazanyla yakından ilgilendiklerini belirtiyor.
İnternet adresi: www.TeriyakiExperience.com Email: njurkovic@TeriyakiExperience.com

Mr. Pretzels
SİMİTE İTHAL RAKİP GELECEK

pretzels20 ülkede faaliyet gösteren Mr. Pretzels, adından da anlaşılacağı gibi pretzel satıyor. Bizim için simit neyse Amerikalılar için de Pretzel o anlama geliyor. Buğday unu, susam, bitkisel yağ, kaymağı alınmış süt, malt, ekmek mayasıyla yapılan pretzel, hem Amerika’da, hem de Avrupa’da oldukça fazla tüketimi olan bir yiyecek.
20 ülkede 200 şubeyle faaliyet gösteren Mr. Pretzels, bu alanın önemli şirketlerinden biri. 1994 yılında kurulan şirketin en önemli özelliği küçük mağazalarda müşterilerine hizmet sunabilmesi. Bu yüzden de yurt dışında alışveriş merkezlerinde küçük kiosklan sıklıkla görebiliyorsunuz.
Mr. Pretzels’in en popüler ürünleri ise çikolatalı, permasan peynirli ve tarçınlı pretzellar.
Internet adresi: www.mrpretzels.com Email: ncriconet@mrpretzels. com

Build-A-Bear
HEDEFİNİZ ÇOCUK GİRİŞİMCİLİĞİYSE, BU İŞ SİZE GÖRE

buildEğer çocuklara yönelik bazı girişimlerin geleceğin en çok kazandıracak işler arasında olacağını düşünenlerden-seniz, Build-A-Bear Workshop tam size göre. Maxine Clark tarafından kurulan ve ilk mağazasını 1997’de açan Build-A-Bear Workshop, şu an 400 noktada faaliyet gösteriyor.
Amerika dışında Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Almanya, İrlanda, Japonya, Singapur ve İsveç gibi birbirinden farklı kültürlerdeki pazarlarda şubeleri olan şirket, toplam 20 ülkede faaliyet gösteriyor.
Build-A-Bear ilk başta bir oyuncakçı dükkanını andırsa da, farklı hizmet anlayışlanyla rakiplerinden sıyrılıyor. Örneğin Build-A-Bear Workshop parti organizasyonlarında bir hayli etkin bir marka. Çocuklara yönelik her tür temalı parti organizasyonunu gerçekleştiriyor. Mağazalar ise neredeyse tamamen oyuncak ayılara ayrılmış. Yüzlerce çeşit ayıyı çocuklar istedikleri şekilde giydirip satın alabiliyorlar. Şirketin portföyünde oldukça geniş bir giysi seçeneği söz konusu.
Mr. Pretzels’in en popüler ürünleri ise çikolatalı, permasan peynirli ve tarçınlı pretzellar.
Internet adresi: www.mrpretzels.com Email: ncriconet@mrpretzels.com
www.buildabear.com Email: bedwards@edwardsglobal.com
Round Table Pizza
10 YILDA 30 PİZZASI ‘EN İYİLER’ ARASINA GİRDİ

round tablePizza tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ye de hızla büyüyen bir alan. Round Table Pizza, bu işin en büyüklerinden biri. 1959’da William R. Larson tarafından kurulan şirket, 51 yılda 500’ün üzerinde restoranla Amerika’nın pizza devi haline gelmeyi başardı.
Round Table Pizza’nın rakiplerinden belki de en önemli farkı yenilikçiliği. Geçtiğimiz 10 sene içerisinde 30 başarılı olmuş pizza çıkaran şirket, menüsünü de sürekli yeniliyor. Hem restoran hem de take-a-way’e yönelik cor-ner konsepti olan şirketin restoranlan yüzde 80 oranında girişimciler tarafından işletiliyor. Bir başka önemli özelliği ise pizzalannı yaparken sadece günlük ürünler kullanması.
Uzun yıllar Amerika dışında faaliyet göstermeyen, yeni yeni dış pazarlara açılmaya başlayan şirket, en son geçtiğimiz ay Hindistan’da 50 restoran açmak için master franchise anlaşması gerçekleştirdi. Şirketin hedefinde bulunan ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’de de bir master franchise arayışını gündemine alan Round Table Pizza, burada ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyor.
İnternet adresi: www.roundtablepizza.com Email: bedwards@edwardsglobal.com

The Melting Pot
FONDÜ DENİLİNCE TEK ADRES

Malum, İsviçre mutfağı deyince akla ilk fondü geliyor. Et ve peynir fon-düsü gibi ana yemeklerin haricinde, küp biçiminde kesilmiş kuru kek ve bisküvilerin ya da çeşitli meyvelerin çikolatalı sosa bulanarak yenildiği çikolatalı fondü de bir hayli popüler.
Fondü’nün en önemli özelliği ısıya dayanıklı bir kabın ispirto ocağı üzerinde masada bulundurulması ve yiyeceğin içine sokulup pişirilerek ya da sosa bulanarak yenmesi.
Bunlan niçin mi anlattık’ Melting Pot, Amerika’nın en yaygın fondü restoran zinciri de ondan, tik restoranını 1975’te açan şirket, bugün 150 noktada faaliyet gösteriyor. Üstelik sadece Amerika’da değil, Kanada ve Meksika pazarlannda da bir hayli popüler… Türkiye pazan ise şirketin uzun zamandır ilgi alanı içinde yer alıyor ve yakın zamanda bunu realize etmek istiyorlar.
İnternet adresi: www.meltingpot.com Email: bedwards@edwardsglobal.com
BrightStar Care
YAŞLI BAKIMINDA DÜNYADA PARLAYAN İSİM
Tüm dünyada yaşlı nüfus artıyor. 2000 yılında dünyada 650 milyon kişi 60 yaşının üzerindeydi. Yapılan tahminlere göre, 2050 yılında bu rakam tam 2 milyara çıkacak. Rakamlar yaşlılara yönelik pazann ileriki yıllarda ne kadar büyüyeceğini net olarak oraya koyuyor.
BrightStar Care yaşlılara yönelik evde bakım hizmeti sunan bir şirket. 2002 yılında Shelly ve JD Sun tarafından kuruldu. Şu an Amerika genelinde 250 noktada faaliyet gösteriyor. Yaşlılara yönelik her türlü bakımı yerinde gerçekleştiren BrightStar Care, rakiplerinden farklı olarak yaşlılara medikal hizmet de sağlıyor. Günlük bakımın yanı sıra, bünyesindeki doktor ve hemşirelerle gerektiğinde tıbbi destek sağlıyor. Kanada pazarında da var olan şirket, bundan sonra büyümesini Avrupa’da gerçekleştirmek istiyor.
İnternet adresi: www.brightstarcare.com Email: rhays@egs-intl.com

Beef ‘O’ Brady’s
İSTER OYUN OYNAYIN, İSTER YEMEK YİYİN

1985’de Jim Mellody’in bir hayali vardı. Arkadaşlann ve ailelerin bir araya gelip, yemek yiyebileceği ve içki içebileceği bir pub. Sporu çok sevmesinden ötürü de bu pub’ın içinde farklı dallarda bolca spor müsabakalan göstermeyi istiyordu. Bugün 21 eyalette 213 şubeye ulaşan Beef’O’ Brady’s’in öyküsü işte böyle başladı.
Florida merkezli şirket, tipik bir aile restoranı olarak dikkat çekiyor. Ailenin büyük bireyleri yemeğini yiyip içkisini yudumlarken, minik bireyler bir köşede video oyunu oynayabiliyor. Orijinal menüde yemek ağırlıklı olarak İrlanda’dan olsa da, her zevke uygun geniş bir menü söz konusu.
Internet adresi: www.beefobradys.com Email: info@beefobradys.com

Kono Pizza
KÜLAHTA PİZZAYA NE DERSİNİZ?

kono pizzaO kadar çok pizzacı var ki, başarı için artık farklılaşmak da önemli bir nokta olarak karşımızda duruyor.
Kono Pizza’nın en önemli özelliği farklı bir pişiıme metoduyla pizzayı külah içinde sunuyor olması. Üretimden pişirme metoduna kadar her şey klasik pizzacılardan farklı gerçekleşiyor.
Şirketin restoran sayısı 100’ün üzerinde. İtalya dışında Fransa, Portekiz, Japonya ve Kanada gibi birçok ülkede faaliyet gösteren şirket son olarak Avustralya pazarına girdi ve artık Türkiye pazanyla da yakından ilgileniyor.
Şirket yöneticilerinden Denişe Zucco, master franchise anlaşması ya-pacaklan girişimciden ilk altı ay içinde bir şube açmalarını, sonraki bir yıl içinde de bu rakamı altıya çıkarmalarını istediklerini söylüyor. Zucco, ortaklarının patenti kendilerine ait olan fınn dışında kalan tüm yatınmlan yerel ürünlerden kullanabileceğini de belirtiyor.
Internet adresi: www.konopizza.it Email: denişe.zucco@konopizza.it
Pop-A-Lock
YATIRIMCIYA HER TÜRLÜ DESTEK SÖZÜ VEREN ÇİLİNGİRCİ

1991 yılında kurulan İngiliz şirket, ülkenin en tanınmış ve yaygın çilin-gircisi. Şirketin uzmanlık alanı otomobiller. Fakat ev ve işyerlerine yönelik çilingir hizmeti de veriliyor.
Müşterilerine 7/24 hizmet veren şirket, son derece profesyonel bir anlayışla işini hızla büyütmüş durumda. Bir İngiliz şirketinin Amerika’nın neredeyse her eyaletinde şubesinin olması bunun en önemli kanıtı. Şirket yöneticilerinden Beth M. Harrell, yatı-nmcılanna her tür desteği sağlayacaklarını özellikle vurguluyor.
İnternet adresi: www.popalock.com Email: franchise@popalock.com

Gelatissimo
İTALYAN DONDURMASIYLA ÜN YAPTI

1950’li yıllann başında İtalya’dan Avustralya’ya göç eden Franco Lopresti tarafından kurulan Gelatissimo, tipik bir Italyan restoranı. Avustralya pazarında gösterdiği başarının ardından dış pazarlara açılan şirket, Filipinler, * Endonezya, Kuveyt, İtalya ve Malezya’da da şubelere sahip. Gelatisimo, özellik- V le Geleto’suyla çok popü- ‘ ler bir restoran oldu. Geleto bildiğiniz Italyan dondurması. Gelato süt, krema, şeker, yumurta, meyve gibi taze ve doğal malzemelerin kanşımıdır.
Diğer dondurmalardan aynlan en büyük özelliği taze dondurma olması. Koruyucu içermediği için -12 ila -16 dereceler arasında tezgahta bekletiliyor. Bu şekilde muhafaza edildiğinden ge-lato’nun raf ömrü kısa sürüyor. Şirket işte bu kısa ömürlü ama cazibesi yüksek ürününü artık Türkiye’de de satmak istiyor.
Internet adresi: www.gelatissimo.com.au Email: admin@gelatissimo.com.au

Little Impressions
İŞİNİZ BEBEKLERİN EL VE AYAK KALIPLARINI ÇIKARMAK OLACAK

işte size çok enteresan bir iş alanı. Little Impressions, özel bir aletle bebeklerin el ya da ayak parmaklarından kalıplar çıkanyor ve bu kalıplan oldukça hoş çerçevelerde müşterilerine sunuyor.
Birkaç dakikalık bir işlem sonucu oluşturulan kalıplar, kuşkusuz ölümsüz bir hatıra olarak kalıyor. Düşük yatırım ma-liyetiyle dikkat çeken Little Impressions özellikle AVM’lerde uygun bir yatırım gibi duruyor.
Internet adresi: www.littleimpressions.com Email: tonyf@little-impressions.com
Candy Cakes
LONDRA’NIN DOĞUM GÜNÜ VE NİKAH PASTACISI

Gıda sektörüyle ilgiliyseniz Candy Cakes size enteresan bir iş sahası sunuyor olabilir. Londra’da kurulan Candy Cakes, ürünleriyle daha ilk bakışta kendine çeken bir marka. Henüz çok yaygın değil, fakat büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Ne mi yapıyor Candy Cakes? Taze kahvenin yanında müşterilerine birbirinden güzel pasta ve kekler sunuyor. Kahve ve kek şirketin en önemli ürünleri olarak dikkat çekiyor. Fakat özellikle doğum günü ya da nikah gibi özel günlerden pasta siparişi de bolca alıyor. Yüksek yatınm gerektirmeyen bir iş sahası olan Candy Cakes, ufak mağazalarda faaliyet gösterebiliyor.
Internet sitesi: www.candycakes.com Email: franchising@candycakes.com

Smoothie Factory
AMERİKA’NIN EN POPÜLER ALKOLSÜZ İÇECEĞİ

Serinlemek amacıyla içilen ve alkolsüz karışık meyveli kokteylinin parçalanmış buz ile karışımıyla yapılan Smoothie’ler Amerika’da bir hayli popüler. Bizde de özellikle kahve zincirleriyle birlikte yeni yeni pazar bulmaya başladı, ilk şubesini 1996 yılında açan şirketin 2012 sonu itibariyle Amerika, Vietnam ve Çin’de toplam 83 şubesi bulunuyor.
Şirketin kurucusu James Villasana, Türkiye pazanyla oldukça yakından ilgilendiklerini ve büyüme planlarında Türkiye’nin de olduğunu dile getiriyor. Şirket kısa süre içinde Hindistan, Rusya, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Pakistan’da da mağaza açmaya hazırlanıyor.
İnternet adresi: www.smoothiefactory.com Email: info@smoothiefactory.com

Anytime Fitness
SPORLA DÜNYAYI ADIM ADIM DOLAŞIYOR

24 saat açık bir spor salonu işletmesi olan Anytime Fitness, Jeff Klinger ve Chuck Runyon tarafından 2002’de kuruldu. O günden sonra da hızlı bir büyüme gerçekleştirerek, sektöründe önemli bir başarı hikayesinin altına imza atmayı başardı.
Anytime Fitness’ın şu an 18l6’sı Amerika’da, 335’i dış pazarlarda olmak üzere toplam 2151 şubesi bulunuyor. Yaklaşık da 1.5 milyon üyesi bulunuyor.
Amerika’nın her noktasında faaliyet gösteren Anytime Fitness’ın ayrıca Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Hindistan, İrlanda, Polonya, Ispanya, Katar, Hollanda ve Japonya’da da şubeleri bulunuyor.
Internet sitesi: www.anytimefitness.com Email: markdaly@anytimefitness.com
Ekonomist Dergisi


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.