Özgür Bilgi Kanalı

Black Friday Nedir

Dünyanın birçok yerinde tam bir alış veriş çılgınlığına kapı aralayan Black Friday, bu yıl Türkiye’de Mükemmel Cuma olarak kutlanıyor; hesaplı alış veriş sevenler MediaMarkt’ta bir araya geliyor.

Tüm dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de devasa bir heyecana sahne olan Mükemmel Cuma, 2018 seneyin nihai dönemlerinde da devasaindirimlerle sizi karşılıyor.
Siz de 2018 bitmeden ihtiyaç duyduğunuz bütün elektronik ürünleri büyük indirimlerle satın alabilmek istiyorsak bu yıl Mükemmel Cuma ile MediaMarkt’ta tanışmaya başlayın.

Black Friday Nedir?

Black Friday, USA’da Kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada’da da Ekim ayının ikinci Haftanın ilk günü kutlanmakta olan Şükran Günü’nün sonrası gününde mağazalar ve alış veriş merkezlerinde uygulanan büyük indirimlere verilen genel isimdir.
Black Friday adı verilen bu indirim gününde mağazalar yıl süresince hiç yapmadıkları tutarlarda indirimler yaparlar.

Bugün mağazalar henüz erken açılır, henüz geç kapanır. Peki sebep bugüne Black Friday ismi verilir? Black Friday başka bir deyişle Kara Cuma gününde mağaza çalışanları her vaktinden henüz uzun mesailer yaparlar, sokaklar inanılmayacak derecede kalabalık gerçekleşir, trafik artar ve bilhassa alışveriş merkezleri çevresinde kesif bir hengâmegerçekleşir. Bu nedenle bugüne Black Friday denir.

Ancak birçok olumsuzluğun yanında tüketicilerin defa istedikleri ürünlere olağanüstü indirim oranlarıyla sahip olabilme şansları, bugünün bütün olumsuzluklarını bertaraf eder ve Black Friday indirimleri devasa bir hevesle beklenir. Mağazalar Black Friday gününde yaşanabilecek olumsuzlukları önlemekyerine birçok tedbir alırlar. Büyük mağazaların devasa bir çoğunluğunda müşteriler geceden sıraya girer ve böylelikle mümkün bir izdiham engellenmiş gerçekleşir.
Ayrıca internetten alış veriş yapma olanağı da Black Friday gününün en azından mağazalarda bir nebze henüz sakin geçip gitmesini sağlar. Bu kalifiye gün içerisinde mağazaların e-ticaret kanalları alışılmışın dışında cirolar elde eder.

Tüketiciler de internetten alış veriş yaparak trafik derdinden kurtulur ve mağazalarda kasa kuyruğuna girmek halinde kalmazlar. Bu manada e-ticaret, Black Friday gününü defa henüz eğlenceli kılar.
Kara Cuma indirimleri en fazla elektronik pazarında uygulanıyor. Elektronik sektöründeki ürünlerin çoğunlukla pahalı olmaları, bugünde yapılan dev indirimleri henüz da cazip konuma getiriyor.

Black Friday indirimlerinin ayrı olarak amaç aldığı başka sektörlerin arasında ise gelinlikler, giyim ürünleri, ayakkabılar, okul eşyaları ve büro gereçleri yer alıyor. Dev indirimler televizyon kanallarında ve sosyal basında epey eğlenceli görüntülerin meydana çıkmasını sağlıyor. Black Friday elektronik indirimleri denildiğinde ise kuşkusuz akla öncelikle MediaMarkt geliyor!

MediaMarkt Black Friday 2018 İndirimleri

Bir gün değil her sabah müşterilerine makul fiyatlarla eğlenceli bir alış veriş tecrübesi yaşatan MediaMarkt, 23 Kasım Cuma günü uyguladığı büyük indirimlerle yüzleri güldürüyor.
MediaMarkt’ta Mükemmel Cuma (Black Friday) 2018’de keyifle kutlanacak!
Black Friday indirimleri MediaMarkt’ın yüzlerce mağazasının yanında e-ticaret sitesinde de uygulanıyor.

MediaMarkt indirimleri bayan, erkek, çocuk fark etmeksizin herkesi heyecanlandırıyor.
Çünkü Mediamarkt’ın geniş ürün yelpazesinin içinde haneler içinmükemmel ısıtıcılar, çocuklar için görkemli oyun konsolları, hem erkekler hatta kadınlar için mükemmel akıllı telefonlar, laptoplar, bilgisayarlar yer alıyor. Apple, Samsung, LG, Sony, Lenovo, Philips gibi defa satan kalifiye markaların en kalifiye ürünleri Black Friday gününde olağanüstü indirimlerle Mediamarkt müşterilerine sunuluyor. Bu nedenle MediaMarkt’ta Black Friday, tüketicilerin en fazla bekledikleri günlerin başında yer alıyor.
Black Friday indirimlerinin en fazla MediaMarkt müşterilerini heyecanlandırması raslantı değil.
Öncelikle MediaMarkt’ın ürün yelpazesinde her yaşa, her zevke, her bütçeye hitap eden elektronik aletler yer alıyor.

Bu manada Mediamarkt, elektronik eşya alışverişi inşa etmeyi kişilerin gözünde halihazırda vazgeçilmez bir yere sahip.
Üstelik MediaMarkt’taki elektronik eşyalar yanlızca Black Friday gününde değil, başka zamanlarda de rakiplerine göre henüz makul fiyatlarla müşterilerin beğenisine sunuluyor.
Bunun üstüne bir de 23 Kasım Cuma günü Black Friday indirimleri geldiği zaman, Media Markt’tan alış veriş inşa etmek henüz cazip ve eğlenceli bir hal alıyor.
Elektronik eşyalarda uygulanan indirimler gerçekte herkesi ilgilendiriyor.

Günümüzün gittikçe dijitalleşen dünyasında elektronik aletler olmadan hayatımızı sürdürmemiz olası değil. Dizilerimizi seyretmek için dev ekran televizyonlara, günlük işlerimizi görmek için dizüstü bilgisayarlara, anılarımızı belgelemek için profesyonel resim makinelerine ve dünyayla irtibatta kalabilmek için akıllı telefonlara gereksinim duyuyoruz. Bu işin günlük yaşam dışında bir de profesyonel ebatı var. Herhangi bir büroda bir iş gününün geçirilebilmesi için onlarca elektronik alete gereksinim duyuluyor.

Bilgisayarlar, laptoplar, tabletler, yazıcılar, telefonlar ve defa henüz çoğu bürolarda ihtiyaç duyulan eşyalar arasında. Yani gerçekte Black Friday indirimleri, patronlar için de devasa fırsat.
Patronlar elektronik alet alışverişini bilhassa MediaMarkt Black Friday indiriminde yaparak gereksinim duydukları bütün elektronik eşyalaradefa henüz makul fiyatlarla sahip olabilirler.
Siz de MediaMarkt Black Friday indiriminden hem kendinizi hatta sevdiklerinizi neşeli etmek için yararlanabilirsiniz. Çocuğunuzun, eşinizin, annenizin veyahut en sevdiğiniz arkadaşınızın doğum gününe daha fazla mu var? Ehemmiyetli değil! Black Friday gününde ona en fazla arzuladığı akıllı telefonu, oyun konsolunu veyahut tableti alabilir, doğum günü geldiği zaman kendine armağan edebilirsiniz. Ayrıca önümüz yılbaşı! MediaMarkt Black Friday indiriminde bütün yılbaşı hediyelerinizi eskiden satın alabilir, makul fiyatlarla eğlenceli biralışveriş tecrübesi yaşamanın yanında sevdiklerinizi de neşeli edebilirsiniz. Tabii kendinizi de unutmamak koşuluyla! Bu Black Friday gününde kendinizi şımartmayı unutmamalısınız, MediaMarkt’a gidin ve kendinize o hep dilediğiniz elektronik aleti satın alın.

Popüler Kategoriler

Popüler Markalar

Hepsiburada Black Friday’le alış veriş çılgınlığı!

Black Friday gününde en fazla indirim ön görü edildiği gibi elektronik ürünlere uygulanıyor.
Akıllı telefon (IPhone 8, IPhone X vs.), kapsül, bilgisayar gibi çoğu teknoloji ürünündeki indirim oranların epey yüksek olması, müşterilerin mağazalara akın etmesini sağlıyor.
Elektronik dışında tekstil ürünlere yapılan indirimle bilhassa gelin vegüvey adayları hedefleniyor.
Özellikle gelinlik satan mağazaların önünde kadınlar şaşırtıcı kuyruklar oluşturuyorlar.
Black Friday gününde giyim, ayakkabı, okul ve büro gereksinimleri için uygulanan indirimler de her yaştan müşteri kitlesini etkilediği için yaşanan deli sahneler sosyal basında günlerce paylaşılıyor.
Bu bu arada mağazaların ve markaların tanınırlığını da artırmasını sağlıyor.
E-Ticaret’in dünya genelinde daimi ilerleyen bir sektöre dönüşmesiyleberaber Black Friday de internetten alış veriş olanağı gerçekleştirensitelere taşınmış halde. ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelere muhtelif sebeplerle gidemeyip günün avantajlarını yaşayamayanlar, internette yaşanan Black Friday fırsatlarıyla greksinimlerini defa henüz makul fiyatlarla karşılayabiliyorlar.
Adeta zaman içinde yarışılan web alışverişinde Black Friday süresincesitelerin stokları tabiri caizse patlama yapıyor, satış rekorları kırılıyor.
Müşteriler ise mağaza mağaza gezerek yorulmuyor ve hem vakitten hattanakitten kazanmış oluyor.
Black Friday’le beraber görülmemiş bir kavram henüz alış veriş sistemine girdi: Deal.
Kısaca anlatmak icabında, mağazanın önündeki dev kuyruk nedeniylealabilmek arzuladığı televizyona kavuşamayan müşteri, elindeki bir farklıürünle bu televizyonu almış olan başka müşteriye değiş tokuş önerisiverir. Örneğin devasa ekranlı bir televizyon için elindeki nihai teknoloji tableti önerebilir.
İşte buna Black Friday’de deal tecrübe ediyor.
1961 seneninde mahalli bir gazetede geçmesiyle kullanıma giren Black Friday’in ilk meydana çıktığı gün mağazalar kapılarını sabaha karşı açmış ve %80’e varan indirimlerle halkın kafasını döndürmüştür. Philadelphia’da alış veriş nedeniyle meydana gelen tanımı olası olmayan zorluklar, güne Black Friday denmesine yol açmıştır.
Günümüzde de mağazalar aynısı indirim oranlarını ve hem de bazı durumlarda henüz çoğunu uygulamakta ve kapılarını gece yarısı açmaktadırlar.
Black Friday’in gerçekleştiği ülkelerde gün süresince yaşananlar hem haber bültenlerinde hatta sosyal basında defaatle paylaşılıyor. O görüntülerden kimileri şöyle: Arabalarını park eder iken dövüşe tutuşan yaşlılar, gelinlik alabilmek için birbirlerini saçını çeken kadınlar, oyun konsolu için dövüşen gençler, oyuncak esnasında annelerine ve babalarına daha süratli olması için çığlıklar atan çocuklar, havalarda uçuşan ürünler, kuyruklara aradan girip tekmelere ve tokatlara etki altında kalan müşteriler, ezilenler, yorulanlar, uykusuz kalanlar ve henüznicesi.
Hepsiburada.com Black Friday’in bütün avantajlarını parmağınızın ucuna getiriyor.

Hepsiburada Kategorileri


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.