Özgür Bilgi Kanalı

Menopoz Döneminde Yenilmesi Gerekenler
Özel dönemlerden biri olan menopoz kadınların doğurganlık döneminin son bulduğu ve yeni bir dönemin başladığı süreçtir. Kadınların bu süreçte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaları için iyi ve düzenli bir şekilde beslenmeleri gereklidir. Menopoz döneminde kadın vücudu diğer dönemlere göre daha hassas olmaktadır. Kadınlar kemik erimesine ve kalp damar hastalıklarına karşı daha savunmasız hale gelmektedir. Bundan dolayı doğru ve sağlıklı bir beslenme şeklinin olması kadınların bu dönemi daha rahat ve sağlıklı atlatmalarını sağlayacaktır.
Bu dönemde kadınların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta yeterli ve dengeli bir beslenme düzenlerinin olmasıdır. Bu dönemde organik gıdalar tüketmek, işlenmiş ve sağlığa zarar veren diğer yiyecek gruplarından uzak durmak kanser ve benzeri hastalıkların oluşmasını en aza indirecektir. Kadın, bu özel döneminde süt ürünleri ve kırmızı et tüketimini azaltmalıdır. Fazla bir şekilde hayvansal gıdalar tüketmek vücuttaki kalsiyum miktarının artmasına neden olacaktır. Bundan dolayı bu dönemde beyaz et ağırlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır.
Az yağlı süt ve süt ürünleri ve haftada en az 2 defa balık yemek sağlıklı bir beslenme programının temelidir. Omega 3 ve 6 açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan balık cildin yenilenmesini sağlar ve vücudun kolesterol dengesini kurar. Kemik ve saç gelişiminde de pozitif etkisi olan bu besinler vücudu dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı korur. Menopoz döneminde ceviz, badem ve keten tohumu vücudun ihtiyaç duyacağı vitamin ve mineralleri sağlar. Az ve sık yemek ve öğün atlamamaya özen göstermek gerekir. Bulgur, çavdar ve kepek gibi kan şekerinin ani yükselmesine neden olmayan gıdalar tüketilmelidir. Bal, pirinç ve patates gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bunlar kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır. Menopoz döneminde sıvı yağ kullanımına önem verilmelidir. Yemeklerde ve salatalarda doğal oldukları için özellikle zeytinyağı, soya ve fındık yağını tercih ediniz. Tereyağı ve katı margarinlerden uzak durunuz. Tamamen yağsız besinlerde tüketmeyin. Çünkü bu seferde yağlardan alacağınız besinlerden vücudunuz mahrum kalacaktır.
Beslenme menünüzde kepek, çavdar ve posalı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Bu tür yiyecekler vücudun kan şekerini düzenlediği gibi sizi kabızlık probleminden de kurtaracaktır. Bu özel dönemde tuz alımınızı azaltın. Böylelikle kalp damar hastalıklarının önüne geçmiş olursunuz. Tuzun yerine doğal lezzet verici olan limon ve baharatlar tüketmeye özen gösterin. Kafeinli ve asitli içecekler yerine doğal bitki çayları tüketiniz. Menopoz döneminin olumsuz etkilerinden korunmak için bitkisel çay tüketimine ağırlık veriniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.