Özgür Bilgi Kanalı

Pek çok insanın hayallerini süsleyen Mercedes otomobiller hakkında bilmedikleriniz, otomobillerin özellikleri ve Mercedes fiyat listesi yazının devamında sizleri bekliyor…

MERCEDES-BENZ’İN TARİHSEL GELİŞİMİ

Tam adı Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş’nin temelleri 1885 senesinde atıldı. Gottlieb Daimler ve Karl Benz’in habersizce 1880’lerde yüksek devirli motoru keşfetmeleri ile başlayan serüven; Gottlieb Daimler’in benzinli motora dönüşecek tasarımı, Karl Benz’inse bisiklet teknolojisini dört-zamanlı motor ile birleştirerek ilk otomobillerinden birini geliştirmeye çalışmasıyla devam etti.

Ellerinde herhangi bir sermaya olmadan çalışmaları ayrı ayrı sürdüren ikiliden Karl Benz, Almanya’da 1883’te Benz&Cie Rheinische adını verdiği bir fabrikayı kurdu. Otomobil imalatçısı Benz, eşi Bertha’nın da desteği ile ürettiği ‘Motorwagen’ yani “motorlu taşıt” ismi verilen aracı için 1886 yılında patent aldı. Üç tekerlekli kendinden çalışır motor sistemi, tarihi bir adımdı…

Diğer yanda Daimler Motor Şirketi(DMG) 1980’de yılında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ortaklığında kurulmuştur. Güçlü motorlar üretip otomobil satan bu şirket, ekonomik olarak büyük zorluklar çekti. Daha sonra yaşanan 1. Dünya Savaşı ile birlikte hem Benz’in hem de Daimler’in şirketleri üretimi durdurma noktasına geldi. Sonunda tarihler 1926’yı gösterirken iki taraf iş ortaklığına gitmeye karar verip şirketleri birleştirdi. Yeni kurulan şirkete ise ‘Mercedes-Benz’ denildi. Bir efsane böyle doğdu…

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerle birlikte çalıştıkları için savaş sonrası ellerindeki her şeyi kaybeden Mercedes-Benz, fabrikalarında tam üretime ancak 1947 yılında başlayabildi. Kısa sürede yüksek Alman teknoloji, otomobillerin satışını hızlandırdı. Marka giderek büyürken Türkiye, İran gibi ülkelerde fabrikalar açmaya başladı, Amerikan pazarına girdi. Motor sporları ve ticari araç üretimi ile birlikte sivil araçlarını da üretmeye devam eden Mercedes, tarihindeki en büyük atılımını 1950’lerin sonunda yaptı. Avusturya kökenli lüks otomobil üreticisi Max Hoffman ile Mercedes-Benz’in çalışmaya başlaması, markaya dünya pazarında önemli bir yer sağladı. Hoffman’ın Amerika merkezli şirketi ile çalışmalarına devam eden marka bu sayede küresel anlamda iyi bir yer edindi. Mercedes’in ülkemize girişi ise 1967’de Daimler-Benz AG’nin ortaklığı ile Otomarsan üzerinden oldu. Markanın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde ilgi gördüğü için 1990 senesinde Mercedes-Benz Türk A.Ş. ile değiştirilmiştir.

MERCEDES OTOMOBİL MODELLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Tüm dünyada ve ülkemizde yüksek performansı, ileri görüşlülüğü, konforu, şık tasarımları ile oldukça sevilen ve sıklıkla tercih edilen Mercedes fiyat listesine geçmeden önce markanın otomobil modellerini inceleyelim.

Mercedes A serisi; sürüş yardım paketi, aktif şerit değiştirme yardımcısı ve muhteşem tasarımı ile ön planda. Mercedes B serisi ise ısıtmalı işlevsel direksiyon simidi ve yüksek konfor alanlarıyla kullanıcıların

tercih sebebi oluyor. Bunların yanı sıra marka bünyesinde C-serisi, E-serisi, S-serisi ve Mercedes-Maybach S-serisi de bulunuyor. Sıradanlığa tepki olarak doğduğu sloganıyla lanse edilen Coupe kategorisinde yer alan CLA modelini de tercih edebilirsiniz. Bu bölümde CLS, S-Serisi Coupe, GLC Coupe gibi modeller göreceksiniz. Serinin yüksek ileri atılım gücü ve motor kuveeti sağlayan tasarım harika modellerinin isimleri ise Mercedes-AMG GT Coupe ve Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupe olarak açıklandı. Bunun yanı sıra C, E, S serilerinin Cabriolet modelleri ile SL Roadster ve Mercedes-AMG GT Roadster versiyonlarını bulabilirsiniz.

Mercedes fiyat listesi için linke tıklayın.

Markanın SUV kategorisinde ise GLA, GLC ve meşhur G-serisi karşımıza çıkıyor. Özellikle G serisinde güvenliğin önemine dikkat çekiliyor. Her zeminde olağanüstü performans sergilediği belirtiliyor. Havalı tasarımların ileri teknoloji ile birleştirildiği otomobiller, sürücülerin yol keyfine keyif katıyor. Markanın bunlar dışında ürettiği otobüsler, kamyonlar va hafif ticari araçları da mevcut.

MERCEDES FİYAT LİSTESİ

Bu kadar son teknolojinin kullanıldığı, bütün dünyada insanların gözlerinden kalpler çıkarak arzuladığı Mercedes otomobillerin fiyatları da oldukça merak edilen konuların başında yer alıyor. Mercedes fiyat listesi üzerinden bazı modellerin değerini öğrenebilmek mümkündür. Belirtilen Mercedes fiyat listesini incelediğinizde pek çok otomobilin milyonluk değerde olduğunu göreceksiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.