Özgür Bilgi Kanalı

defi

Defi olarak da bilinen Merkezi Olmayan Finans, İngilizce ‘deki Merkezi Olmayan Finansın kısaltmasıdır. 2020 yılından bu yana Defi kavramı kripto piyasasında yüksek kalmaya devam etti ve kripto endüstrisinin gelişiminin önemli bir parçası haline geldi. Şu anda kripto pazarında merkezi olmayan finans (Defi) uygulaması çok çeşitli kredileri kapsamaktadır, ödemeler, sabit paralar ve Merkezi borsalar ve diğer alanlar.

1) Merkezi olmayan kredi

Merkezi olmayan borç verme, borç alan ve borç vereni merkezi olmayan bir borç verme anlaşması yoluyla eşleştirmeyi ve ardından ipotek onaylandıktan hemen sonra varlıkları transfer etmeyi ve borç verme davranışını tamamlamayı ifade eder. Merkezi olmayan kredi protokolü, platforma standardizasyon ve birlikte çalışabilirlik için teknik bir temel sağlar ve kredi sürecinde güvenlik yönetimi rolü oynar. Geleneksel borç verme modeliyle karşılaştırıldığında, merkezi olmayan borç verme modeli aşağıdaki özelliklere sahiptir:

①Yasal para birimi kredisi, dijital varlık kredisi ile birleştirilir (istikrarlı para birimi modeli, yasal para birimi ve dijital varlıkların bir kombinasyonu olarak kabul edilebilir); ②Dijital varlıklara dayalı ipotek; ③Otomasyon yoluyla gerçek zamanlı işlem mutabakatını gerçekleştirin ve gerçek maliyeti azaltın ④Aşırı teminatlandırma modelinin kullanılması Kredi kontrolleri yerine, bu aynı zamanda geleneksel hizmetleri kullanamayan daha fazla gruba hizmet verilebilmesi anlamına gelir. Tipik merkezi olmayan borç verme platformları arasında COMPOUND, MAKERDAO, vb. bulunur.

2) DEX-spot ve türevleri

DEX, merkezi olmayan bir borsadır. Mevcut DEX, hibrit DEX ve tamamen merkezi olmayan DEX’e ayrılabilir. Hibrit DEX’in merkezsizleşme derecesi nispeten düşüktür. Genellikle blockchain + geleneksel sunucu yöntemi kullanılır. Blockchain üzerinde sadece işlemin takas ve mutabakat kaydı yapılır. İşlemin verimliliğini artırmak için alıcı ve satıcının sipariş eşleştirmesi üzerinden tamamlamayı seçer. zincirin altındaki sunucu veya röle katmanı Zincir içi ve zincir dışı, hibrit DEX’in organik kombinasyonu, işlemlerin verimliliğini büyük ölçüde artırır, ancak ademi merkeziyetçilik derecesi yüksek olmadığı için, genel kullanıcı deneyimi, genel kullanıcı deneyiminden çok farklı değildir. geleneksel değiş tokuşlar. Tamamen merkezi olmayan DEX’e gelince, sektördeki ana akım şu anda bir sipariş defterine ve otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı modeline sahip.

3) Merkezi olmayan sigorta

Değiştirilemeyen ve otomatik olarak yürütülen bir akıllı sözleşmeye dayalı bir sigorta sözleşmesini ifade eder; esas olarak dijital varlık piyasasındaki yaygın risk olayları için risk koruması sağlar.

Ana ticaret ürünlerine göre, spot DEX ve türev DEX’e ayrılabilir. Şu anda, ana akım spot DEX, Uniswap ve Sushiswap’ı ve türev DEX, dYdX’i içerir.

Merkezi olmayan finans ile geleneksel merkezi finans arasındaki en büyük fark, finansal sorunlarla uğraşırken merkezi kurumlara güvenmemesi ve kredi ve ipotek gibi finansal hizmetleri nispeten eşit bir temelde çözmesidir. Üçüncü taraf bir kuruluştan herhangi bir müdahale olmadığı için Defi’deki herkes katılabilir ve daha fazla kapsayıcılığa sahiptir. Defi’de kodun kanun olduğu söylenebilir. Tüm işlemler akıllı sözleşmeler ile tamamlanır. İcranın yasal veya kurumsal yargılardan geçmesine gerek yoktur.Defi protokolü ile otomatik olarak tamamlanır, bu nedenle daha verimli, şeffaftır. ve adil.

Defi uygulamalarının ilk yükselişi Ethereum kamu zincirindeydi. Haziran 2020’den bu yana Defi patlayıcı bir büyüme gösterdi. Defi konsept para birimi de son iki yılda aniden yükselerek ana para birimlerinin dışında yeni bir sıcak nokta haline geldi.

Yeni bir şey olarak, merkezi olmayan finans mükemmel değildir ve varlıkların bilgisayar korsanları tarafından çalınmasıyla sonuçlanan akıllı sözleşme kodu boşlukları gibi belirli riskleri vardır; kredi için şifreli varlıkları tutarken, fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan yatırım riskleri vb. Defi, servetin serbest değişimini gerçekleştirmek için bir dolaşım kanalıdır. Genel gelişme trendi inişli çıkışlı olmasına rağmen, sürekli gelişiyor. Sadece merkezi olmayan platform Defi’yi kullanmakla kalmıyor, bazı merkezi borsalar da kendi halka açık zincirlerini ve Defi projelerini başlattı. Defi ekoloji her yerde çiçek açmak olarak tanımlanabilir.

DeFi Hub

2021.12.03Ou Yi

Ouyi DeFi Hub, merkezi olmayan ekosistemdeki kullanıcılara eksiksiz ve güçlü bir tek noktadan hizmet sunmayı ve merkezi olmayan ekosistemin inşasına derinden katılmayı amaçlayan Ouyi tarafından başlatılan yeni bir modeldir.

DeFi Hub’ın işlevleri nelerdir?

1. Varlık Kanbanı

Asset Kanbanı çoklu zincir, çoklu cüzdan ve çoklu varlık yönetimi işlevleri sağlar.Tek bir arayüzde, farklı DeFi protokollerine sahip birden çok halka açık zincirin varlık portföyünü takip edebilirsiniz.İster tokenlar, ister DeFi gelirleri veya NFT tahsilatları olsun, siz can Bir bakışta, birden fazla uygulama arasında geçiş yapmaya gerek yoktur.

  • Şu anda Ethereum ve OKExChain genel zincirlerini desteklemektedir
  • Uniswap, Maker, Aave vb. 24 DeFi protokolü desteklenmiştir.

2. NFT ticaret platformu

NFT ticaret platformu, çok zincirli NFT işlemlerini destekleyen merkezi olmayan bir platformdur. Popüler NFT koleksiyonlarını birincil pazarda panik alım/açık artırma yoluyla edinebilir, kendi NFT koleksiyonlarınızı NFT alım satım pazarında bir fiyata satabilir, aynı zamanda benzersiz NFT’nizi platformumuzda yayınlayabilirsiniz.

  • Profesyonel telif hakkı sertifikası
  • Kapsamlı IP kapsamı
  • Yenilikçi oyun çeşitliliği
  • Ouyi ekolojisi ile derin entegrasyon

3. Blok zinciri oyunları

Blok zinciri oyunları, blok zinciri teknolojisini (NFT, şifreli varlıklar gibi) kullanan oyunları ifade eder. Birçok blok zinciri oyunu, NFT tabanlı oyun destekleri gibi finansal sistemler ve görevleri tamamlamak için şifreli varlıkları ödüllendirerek oyuncuların oynarken kazanmalarını sağladı. Kazanılan NFT’yi NFT pazarında takas edebilir veya oyun öğelerini kalıcı bir koleksiyon haline getirmek için cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Ouyi Blockchain Game Zone’da en yeni ve en popüler oyunları bulabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Dijital varlık işlemleri önemli riskler içerir. Bu bilgiler yatırım kararı almak için bir temel olarak kullanılmamalı veya yatırım işlemlerine girişme önerisi olarak yorumlanmamalıdır. Lütfen ilgili riskleri tam olarak anladığınızdan ve dikkatli bir şekilde yatırım yaptığınızdan emin olun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.