Özgür Bilgi Kanalı

windows 10

Microsoft Windows 10’u çıkaracağını duyurdu. Peki ne gibi yenilikler geleceğini, nelerin ekleneceğini merak ediyor musunuz? Eğer mouse ve klavye kullanmaya düşkün Windows 7 kullanıcısı iseniz yeni gelen küçük ilaveler oldukça hoşunuza gidecek. Eğer yazıyı okumayı beklemeden Windows 01’u indirmek ve geliştirilmesine fikirleriniz ile katkıda bulunmak istiyorsanız hemen indirebilir ve deneyebilrsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/itpro/windows-10

Windows Gezgini “Başlangıç” Sekmesine Sahip

Windows’un son sürümlerinde Bilgisayarım kataloğunu veya yeni bir Gezgin sayfası açtığınızda bilgisayarınızdaki çeşitli saklama alanlarını ve beraberinde Belgelerim, Resimlerim gibi sıkça kullanılan bölümlere bağlatıları gösterirdi. Windows 10 sizi Home-Başlangıç adı verilen ve Favori Alanları, Sık Girilen Katalogları ve En Son Dosyaları gösteren bir bölüm ile başlamakta.

Favoriler Belgelerim ve Resimlerimin olduğu alan. Tam olarak açıklanmış olmasa da sürekli girdiğiniz katalogları sizing için izleyip bunları kolay erişmenizi sağlıyor. Son Dosyalar ise, en son uğraştığınız dosyaları sıralamakta. Dilerseniz Favori alanlara kendi seçtiğiniz katalogları da ekleyebiyorsunuz.

Eğer saklama alanları listesi gibi eski tarz görünüm isterseniz “Bu Bilgisayar” menüsünden erişebilirsiniz.

Sonunda Geri Dönüşüm Kutusunu Görev Çubuğuna Koyabileceksiniz

Her şeyi küçültüp Geri Dönüşüm Kutusunu arama sorunu Windows 10 ile kalkmakta. Windows 10 kullanıcıları Geri Dönüşüm Kutusunu görev çubuğu veya Başlangıç menüsüne ekleyebilecekler. Basit gibi görünen bu eklenti kullanım sırasında herkesin bu konu ile uğraşmasını engelleyecek nitelikte.

Windows 10 Başlangıç Menüsü Boyutu Ayarlanabilir

Windows 10 Başlangıç menüsünü büyütebilir ve genişletebilirsiniz. Başlangıç menüsünün yanında Görev Çubuğu da büyütülebilir ve düzenlenebilir. Örneğin Başlangıç menüsünün ekranın sol tarafını tamamıyla kaplamasını istiyorsanız bu Windows 10 ile artık mümkün. Artık aşağıdaki gibi kendinize uygun ekranları yapabilrsiniz.

Cortana Windows 10 ile Geliyor

Sesli veya yazılı komutlarla çalışan ve size kolay kullanım için yardım eden Cortana yazılımı Windows 10 ile Windows telefonunuzdan sonar masaüstünüze geliyor. System32 kataloğunda Windows.Cortana.dll dosyası dahi mevcut. Yüksek ihtimalle Cortana işlevlerini diğer programlar da kullanacak.

Windows 10 Uyarı ve Bilgilendirmeleri

Windows 10 hakkında açıklanan Uyarı Bölümü henüz Teknik Öngörünüm sürümüne eklenmediyse de, ekranın sağ üst köşesinde beliren uyarı ve bilgilendirme notları oldukça şık ve kullanımlı. Bu bilgilendirme notları sağ altta beliren ve Windows’un verdiği uyarı/bilgileri gösteren konuşma balonlarını değiştirecek.

Ayrıca bilgilendirme konusu şimdi sizin belirleyebileceğiniz zamanlama ile entegre çalışmakta. Dilediğiniz gün saat aralığı veya dilediğiniz tarz bilgilendirmeleri alabilrsiniz.

Komut Satırı Ctrl-V den çok daha ileri gidiyor

Eski komut sistemini halen kullananlar için sadece yapıştır yapmadan ilerisi Windows 10 ile beraber gelmekte.

Eğer Komtu Satırı penceresinin başlığını sağ tıklarsanız, Özellikler ve Deneme bölümüne geçerseniz bir çok yenilik göreceksiniz. Yazım esnasında kullanabileceğiniz kısayollar ve çalıştırma özelliklerini bu bölümden ayarlayabilrsiniz.

Windows 10 sanal masaüstleri için klavye kısayolları kullanımı çok kolaylaştırıyor

Windows 10 ile birlikte gelen çok önemli bir özellik sanal masaüstleri. Çalışma alanınızı düzenlemek için arka tarafta çalışan farklı Windows oturumları sanal masaüstlerini oluşturuyor. Bu sayede bir çok farklı Windows sistemini aynı anda çalıştırabilrsiniz. Yeni Görev Görünümü ile farklı oturumlar arası paylaşımlar ve geçişler yapabilrsiniz.

Bilgisayar Ayarlarında Bir çok Gizli Özellik

Metro arayüzünü mouse ve klavye kullanımını oldukça azaltıyor. Ancak tüm bu cihazların kolay kullanımına yönelik özellikler Bilgisayar Ayarlarında gizli. Güç yönetimi, cihaz ayarları gibi bir çok konuyu bu bölümde yapabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.