Özgür Bilgi Kanalı

Mobil pazarlama nedir diye baktığınızda karşınıza pek çok yanıt çıkacaktır. En etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan bu yöntem; akıllı telefonlar, cep telefonları ve buna benzer cihazlar yardımıyla yapılan pazarlama şekline verilen isimdir. Bu sayede potansiyel müşterilerinize ulaşmanız biraz daha kolay olacaktır. Pazarlama kapsamında ürün, kurum, hizmet ya da eylem tanıtımlarını rahatça yapabilirsiniz.

Mobil pazarlamayı yaparken müşterilerinizle direkt iletişim kurabilirsiniz. Bu amaçla farklı teknikler kullanılmakta olup en etkili yöntem SMS ya da MMS mesajlarıdır. Mobil pazarlama nedir diye incelediğinizde bu yöntemin güçlü olduğunu görseniz de diğer kanallarla entegre ettiğinizde pazarlama en başarılı halini almaktadır.

Mobil Pazarlama Örnekleri

Mobil pazarlama örnekleri arasında yer alan SMS tekniğini kullanmak istediğinizde sırayla çeşitli aşamaları tamamlamanız gerekir. İlk olarak şirket SMS client aracılığıyla mesajını gönderir. Ardından mesaj sunucuya ulaşır ve daha sonra operatörler vasıtasıyla gönderilen mesaj müşteriye ulaşır. Burada SMS yani kısa mesaj tercih edebileceğiniz gibi MMS, video mesaj ya da sesli interaktif mesaj da kullanabilirsiniz. Hücresel mesaj, bildirim mesajları, display reklam, hedefli mesaj, bluetooth mesajları, mobil oyunlar ve uygulamalar, mobil kupon ve kampanyalar, mobil servis sponsorlukları mobil pazarlama örnekleri içerisinde en çok kullanılan yöntemler olarak yer almaktadır.

Neden Mobil Pazarlama?

Mobil pazarlama nedir ve neden yapılır diye merak ettiğinizde ülkemizde insanların mobil cihazlara olan ilgisinin günden güne arttığını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bunu firmanız için avantaja çevirmek istediğinizde ise sizin için en iyi pazarlama stratejisi olacaktır.

Tüketiciye çok hızlı bir şekilde ulaşması, maliyetinin uygun olması, faydalarının ölçülebilmesi, kişiselleştirilebilmesi, yenilikçi olması, geleneksel yöntemlere göre daha fazla etkin olması, çift yönlü etkileşim sağlaması, hedef kitleye doğrudan ulaşmaya imkan vermesi bu pazarlama şeklinin tercih edilme nedenleri arasında yer alır.

Mobil Pazarlama Uygulamaları

Mobil pazarlama örnekleri izinli veri tabanı uygulamaları çerçevesinde düzenlenmektedir. Bu uygulama çerçevesinde reklam almaya izin veren müşterilere onların kullanım ve tercihlerine göre tanıtım yapabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız çalışmalar geri dönüş alma olasılığınızı biraz daha artıracaktır. Bunu yaparken müşterinizin kulüp üyeliği, ilgi alanı, internet davranışı, geliri, telefon kullanım davranışı, lokasyonu, cihazı, yaşı gibi özellikleri dikkate alabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız pazarlama stratejileri, istediğiniz sonuçlara daha kısa süre içerisinde ulaşmanızı sağlayacaktır. Bunlarla birlikte hedefli mesaj, mobil kupon, hedefli e-posta, hücresel mesaj, hedefli pop up, gibi araçlar kullanabilirsiniz. Bunların hepsini en doğru şekilde kullanıp uygulayabilmeniz için SEM SEO size her zaman profesyonel destek sunmaktadır. Mobil pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için SEM SEO sayfasına göz atabilirsiniz: https://www.semseo.com.tr/hizmetlerimiz/mobil-pazarlama


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.