Özgür Bilgi Kanalı

Mobilyanızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mobilya alışverişleriniz sırasında yeni evlenirken, evimizi değiştirirken ya da yeni bir ev alırken her dönem içerisinde karşımıza çıkabilmektedir. Her yıl bahar temizliği yapılırken bile mobilyaların eskidiği, yenilenmesi gerektiği söylenmektedir. Fakat ekonomik kaygılardan bir türlü fırsat bulunamamaktadır. Özellikle koltuk takımları salon içerisinde başköşede daima yerini korumaktadır. Sürekli kullanılmaları sebebiyle mobilyalar devamlı olarak aşınmaya uğramakta ve yıpranmaktadır. Bu yüzden ne kadar ertelense bile mobilyaların yenilenmesi gerekmektedir. Şimdiler de sunulan tasarımlar ise ihtiyaç olmasa bile her zaman değişikliğe gidilmesini bilinçaltına yerleştirmektedir Çünkü hem kaliteli hem de farklı modeller insanlar tarafından fazlasıyla beğeni topluyor.her zaman beğeni toplamaktadır.

Koltuk Takımı Dekorasyon İçin Oldukça Önemlidir

Mobilyaların devamlı olarak alınabilecek bir ürün olmamaları sebebiyle her zaman uzun ömürlü olmaları gerekmektedir. Kimi zaman aynı eşyalar bir evde oldukça uzun süre kullanılabilmektedir. Koltuk takımları seçilirken her zaman uzun süre kullanılmasından dolayı mutlaka kaliteye önem verilmelidir. Açık renk mobilyalarda leke anında belli olduğu için sürekli silmek gerekebilir. Bu da yüzeyde aşınmaya sebep olur. Ancak koyu renk seçimler ya da kolay silinebilir kaplamalar genel olarak bu durumu kapatabilmektedir.

Mobilyaların İskeletine Dikkat Edin

Mobilya iskeletinin kalitesine de oldukça önemlidir. Çabuk kırılmayan, iskelet içerisinde yer alan eklemleri sağlam olan mobilyalar daha kullanışlı olmaktadır. Açılır kapanır kanepe ve koltuklarda ise bu aksamlara daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Koltuk modelleri alırken evin mimarisi de önemli bir özelliktir. Çünkü özenilerek alınan birçok mobilya modeli uygun olmaması sebebiyle insanlara rahatsızlık verebilmektedir. Evin metrekaresi, kullanım alanı ve mimarisine göre mobilya seçmeli ve satın alınmalıdır. Evinizin dekorasyonuna kendi dokonuşlarınızı katmalısınız.

Daha Canlı Renklere Sahip Olun

Daha canlı ve daha renkli halde bulunan evler içinse, çok daha uçlarda olan renk tonlarını tercih edilebilir. Klasik koltuk takımları için bordo ya da altın sarısı renklerde uyum içerisinde yer alabilmektedir. Klasik model dışında, modern tarzda mobilyaların renk seçimlerinde ise daha çok açık renkler yer almaktadır. Bunlar fildişi, beyaz gibi renklerde olabilmektedir.

Klasik Tarzda Koltuk Takımları

Koltuk takımları için desenli renkleri tercih edebilirsiniz. Bu desenleri de evin tarzına göre belirleyebilirsiniz. Klasik tarzda yer alan koltuk takımları için desenler genellikle goblen denilen kumaşlardan oluşturulmaktadır. Bunlar çiçekli ve kadife kumaş türleridir. Birçok alternatife sahip olan bu kumaşlarda genel olarak geniş desenler yer almaktadır. Küçük desenler için genel olarak küçük çiçekler kullanılmaktadır. Düz renkler de oturma gruplarında yer alabilir. Şalların kökeni bizim ülkemizde olsa da yurtdışında da daha çok tercih edilen bir çeşittir. Şal desenini genel olarak tekli koltuklarınız için seçerken ikili ya da üçlü koltuklar için farklı modellerde şal ürünleri ve kombinleri kullanılmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.