Özgür Bilgi Kanalı

Monero Madenciliği

Monero Madenciliği, evde kendi başınıza kolayca çıkarabileceğiniz son madeni paralardan biridir. Peki bu gizlilik madeni parasını gerçekten nasıl çıkarmaya başlayabilirsiniz?

Monero (XMR) , borsalar üzerindeki düzenleyici baskıların artmasına rağmen , kripto para birimi endüstrisindeki ilk 20 kripto para arasında kalan tartışmalı bir gizlilik madeni parasıdır . Şu anda, kripto para biriminin 2 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri var.

XMR, Bitcoin ile aynı Proof-of-Work (PoW) fikir birliği mekanizmasını kullanır, ancak uygulaması sıradan bir CPU’ya sahip hobici madencilerin bile pastadan bir dilim almasına izin verir.

Bununla birlikte, CryptoNight karma algoritmasının kullanımı, CPU ve GPU madenciliğinin temelini oluşturur . Özellikle, XMR geliştiricileri, uygulamaya özel entegre devreler (ASIC’ler) gibi özel makineleri madencilik sahnesinden uzak tutarak ağın merkeziyetsizliğini korumak ve geliştirmek için çok çalışıyorlar . Bu nedenle, daha fazla insan madeni paranın toplam 17 milyonun üzerindeki arzını adil bir şekilde paylaşabilir.

Monero Madencilik Nedir?

Monero madenciliği, XMR coinleri şeklinde ödüller kazanmak için kripto para biriminin blok zincirindeki işlemleri doğrulama sürecidir. Kripto para biriminin , özel işlemleri kolaylaştırmak için daha fazla eğilimli olması dışında Bitcoin’e benzer şekilde çalıştığını unutmamalısınız .

Madencilik XMR, Monero madencilik yazılımı aracılığıyla merkezi olmayan platformda yeni madeni paralar oluşturduğunuz zamandır.

XMR Madenciliği Nasıl Çalışır?

21 milyon jetonluk sabit arzı olan Bitcoin’in aksine, gizlilik merkezli madalyonun benzer bir sabit sınırı yoktur . Bunun yerine, madenciler tahsis edilen tüm 18.132 milyon jetonu keşfederse, Mayıs 2022’den başlayarak bir “kuyruk emisyonu” sonsuza kadar 0,6 XMR ödülü üretmeye başlayacak. Bu, madencileri toplam arzı tükettikten sonra motive edecek şekilde ayarlandı. .

Merkezi olmayan platformda yeni bir blok yaklaşık iki dakikada bir bulunur ve Ocak 2021 itibariyle mevcut blok ödülü 1,26 XMR’dir.

Monero Madenciliği Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karlılık

Madencilik bir iştir; bu nedenle, Monero madenciliğinin karlılığı, gerekli ekipmanı edinmeyi düşünmeden önce devreye girmelidir. XMR madencilerinin karlılığına katkıda bulunan önemli bir faktör, sürecin Bitcoin’de olduğu gibi pahalı ağır hizmet araçları gerektirmemesidir. Basit bir CPU veya GPU ile bile gitmekte fayda var.

Buna paralel olarak, cihazlarınızın hash gücü, güç tüketimi, elektrik maliyeti vb. Kar elde etmenize izin verip vermediğini hesaplamak için bir XMR madencilik karlılık hesaplayıcısı kullanmalısınız.

Hash Rate

Madencilik, zamana dayalı bir rekabettir. Bu nedenle, cihazın işleme hızı ne kadar yüksek olursa, madencilik süreci o kadar şanslı ve mutlu olacaktır. Ve daha önce belirtildiği gibi, Monero, farklı bir hash algoritmasına sahip olsa da Bitcoin ile aynı fikir birliği mekanizmasını kullanır.

Ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse , BTC SHA- 256’yı kullanırken Monero, CryptoNight’ı kullanıyor. İki hash algoritması desteklenen madencilik cihazlarında farklılığa neden olur. ASIC üreticileri , gizlilik odaklı kripto para birimini bıçaklamak için birçok girişimde bulunsa da , XRM ekibi, bu cihazları uzakta tutmak için anti-ASIC yükseltmelerini yeterince yinelemeyi başardı.

ASIC’leri neden uzaklaştıralım? Maliyetleri nedeniyle, yalnızca seçilmiş birkaçı bunları karşılayabilir ve bu da madencilerin merkezileşmesine yol açar – bu nedenle, Monero geliştiricilerinin gözünde kripto topluluğunun ademi merkeziyet vizyonunu geçersiz kılar.

Karma oranı cryptocurrency maden cihazlarının hızı için bir ölçüdür. Basitçe ifade etmek gerekirse, bu, cihazın saniyede işleyebileceği karma veya hesaplama sayısıdır.

Monero Madencilik Yazılımı

Monero madencilik yazılımı, madencilik donanımınızı madeni paranın blok zinciri veya havuzuna bağlamanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Farklı GPU türleri, farklı madencilik yazılımlarını destekler. Uyumlu olmayan bir yazılım kullanmanın, GPU’ların kükreyeceği anlamına geldiğini, ancak ödülün olmayacağını unutmayın.

Popüler XRM madenciliği yazılımı şunları içerir:

 1. CC Miner – Bu madenci, Nvidia kartlarını kullanan madenciler arasında popülerdir.
 2. XMR Stak – CPU, Nvidia ve AMD GPU kartları ile kullanılabilir.
 3. Monero Spelunker – CPU XMR madencileri için ideal.

Monero Madenci Nedir?

“Monero madencisi” terimi, madencilik cihazlarını çalıştıran fiziksel bir madenciye veya çoğunlukla CPU kullanarak gizlilik merkezli madeni parayı çıkarmak için kurulan programlara atıfta bulunabilir.

Ayrıca, önceki bölümde tartıştığımız Monero madencilik yazılımı anlamına da gelebilir. Bu yazıda listedeki ilk anlamı kullanalım. XMR madenciliği yapmak için, genel madencilik donanımınızı bir Monero madencilik teçhizatına dönüştürmeniz gerekir.

Madencilik Donanımı

Yukarıda gördüğümüz gibi, 2021’de bir XMR madencilik cihazı düşünüldüğünde hash oranı çok önemlidir.

CPU dışında, en iyi XMR madenciliği GPU’larına bakalım.

En iyi GPU üreticileri arasında Nvidia ve AMD bulunur. Önde gelen Monero madencilik donanımları arasında AMD’nin Radeon 7990 ve Nvidia’nın GTX Nvidia 750 Ti’si var.

Radeon 7990, saniyede 36 mega karma (36 MH / S) hıza sahiptir ve yaklaşık 375 watt tüketir.

Öte yandan Nvidia GTX 750 Ti, 200 MH / S işlem hızına sahip. XMR madenciliği için ideal olan diğer grafik işleme birimleri (GPU’lar) Nvidia GeForce GTX 1070/1060 / 1080i ve AMD Radeon RX580 / Vega 56’dır.

Bir GPU’da dikkate alınması gereken diğer bir kritik bileşen de kullanılabilir bellektir. Dahili bellek ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Yukarıda listelenen kartların hafızası 6 GB ile 11 GB arasındadır.

Monero Madencilik Rig

Madencilik teçhizatı, tek bir sistem olarak çalışan GPU’ların birleşimidir. Avantajı, hash gücünü artırmasıdır, bu da bir madenciye yeni bloklar bulma ve sonuç olarak ödül kazanma şansı verir.

Bir teçhizat, kartlardan daha çok, bir GPU’yu anakarta bağlamak için kullanılan yükselticilerin ana kartına sahiptir. Anakart üzerindeki yükseltici bağlantı noktalarına PCIe yuvaları denir. Bu nedenle, teçhizatta sekiz GPU kartı varsa, anakartta bu yuvalardan sekiz veya daha fazlası olmalıdır.

Bir madencinin ayrıca RAM’e ve karta takılı bir işlemciye ihtiyacı olacaktır . Çoğunlukla, XMR madencilik teçhizatları Intel Pentium işlemciyi kullanır. CPU’nun yalnızca teçhizatı başlatmak ve madencilik yazılımını çalıştırmak için olduğunu unutmayın.

Kartlar gerçek işlemi yapar. Hızı artırmak için ana karttaki bir sabit disk sürücüsü (HDD) yerine bir katı hal diski (SSD) kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, SSD cihazlarının hala geleneksel HDD’lerden daha pahalı olduğunu unutmayın.

Donanımdaki diğer bileşenler, yeterince güçlü bir güç kaynağı birimi (PSU), bir ATX güç anahtarı, kartları tutmak için güçlü bir sağlam çerçeve, bir PSU, bir anakart ve diğer bileşenlerdir.

XMR Madencilik Yolları

Gizlilik merkezli madeni parayı üç şekilde kazabilirsiniz:

 • yalnız bir XMR madencisi olarak;
 • bir Monero havuzuna katılmak;
 • Monero bulut madenciliği hizmetlerini kullanarak.

Solo Madenci

Bir yalnız madenci doğrudan blockchain ile etkileşime bir madenci. Yalnız bir madencinin en önemli avantajı, madencinin tüm blok ödüllerini elinde tutmasıdır. Ne yazık ki, yalnız madenciler, madencilik havuzlarının yaptığı kadar sık ​​ödül kazanamayabilir.

Solo madenciliğin bir diğer avantajı da PC’nizde yapılabilmesidir.

Monero Madencilik Havuzu

Bir XMR madencilik havuzu , Monero blok zincirinde yeni bloklar bulma şanslarını artırmak için kulelerinin gücünü birleştiren bireysel teçhizat sahiplerinden oluşur. Blok ödülleri , belirli bir bloğu bulmaya yönelik madencilik gücüne katkıda bulunanlara verilir.

Çoğu XRM madencilik havuzu, % 0 ile% 2 arasında bir ücret alır . Bazı popüler Monero madencilik havuzları MineXMR, SupportXMR, Unipool ve XMRNanopool’dur. İşlemleri tek başına gitmekten daha hızlı doğrulamanın yanı sıra, bir XMR madencilik havuzuna katılmak, ödüllerin çoğunlukla istikrarlı olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, bir Monero havuzu kullanmak, donanımı, internet bağlantısını korumak ve elektrik faturalarını ödemekten sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Saygın bir havuz seçmenin ideal olduğunu unutmayın, çünkü bir havuza karma gücünüzü sağlarken, saygın olmayan bir havuz Monero blok zinciriyle bağlantısını sürdüremeyebilir.

Monero Bulut Madenciliği

Monero bulut madenciliği , XMR madenciliği yapmak için bulutta barındırılan bilgi işlem gücünü kullanma eylemidir. Genellikle, bulut madenciliği hizmet sağlayıcıları, bilgi işlem cihazlarını barındıran veri merkezlerini çalıştırır.

Bireyler, işlem gücünü kullanmak için bir ücret öderler. Veri merkezi ağır işleri hallettiği için, hizmeti kullananların madencilik donanımlarına ve sondaj makinelerine yatırım yapmasına gerek kalmıyor.

Monero bulut madenciliği, yalnız bir madenci veya madencilik havuzunun hayranı değilseniz finansal olarak uygun kabul edilir. Saygın XMR bulut madenciliği hizmet sağlayıcıları arasında Minergate ve CCGMining bulunmaktadır. Gölgeli bir bulut madenciliği hizmeti sağlayıcısını tespit etmenin bir yolu, abone sayısına bakmaktır. Sayı alışılmadık derecede düşükse dikkatli olun.

Monero Madenciliği Nasıl Yapılır

XMR madenciliğine başlamak için ihtiyacımız olan her şeye sahip miyiz? Henüz değil. Bir şey eksik; bir cüzdan adresi. İster tek başına ister havuz madenciliği yapıyor olun, bir adres önemlidir çünkü ödüllerinizi alabileceğiniz yerdir. Ya edebilirsiniz kullanmak tam bir düğüm cüzdan veya favori kullandığınız birini cryptocurrency değişimi gibi Binance ve Coinbase .

Artık tüm bileşenlere sahip olduğumuza göre, madencilik yazılımımızı yapılandırma zamanı. Yapılandırma, donanımı bir havuza bağlamak veya doğrudan Monero blok zincirine dokunmak için madencilik yazılımının kullanılmasını içerir.

Yapılandırma süreci, kullanılan donanıma ve madencilik moduna bağlıdır. Süreç başarılı olursa, bu ödüllerin gelmeye başladığını izleme zamanı.

İşte bu özetleyelim nasıl mayın Monero arasında:

 1. Donanımınızı seçin;
 2. Madencilik donanımınızı destekleyen bir madencilik yazılımı seçin;
 3. Kullanacağınız adresi belirleyin;
 4. Madencilik yazılımını yapılandırın;
 5. Arkana yaslan ve rahatla; XMR yolda.

Monero Madencilik ve Casus Yazılım

Gizlilik özelliklerinin sağladığı anonimlik nedeniyle Monero’nun bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar gibi kötü oyuncular tarafından çok arandığı talihsiz bir gerçektir. Bu nedenle, bu aynı suçlular XMR’yi yasal yoldan çıkarmamayı veya borsalardan satın almamayı tercih ediyor, bunun yerine, e-postalara veya saldırıya uğramış web sitelerine gömülü kötü amaçlı yazılımlar ( kötü amaçlı yazılım ) yoluyla internet kullanıcılarının bilgisayarlarına bulaştırıyorlar . Bu kötü amaçlı yazılım da, bu güvenliği ihlal edilmiş bilgisayarları, kimsenin haberi olmadan gizlice Monero eşler arası madencilik yapmak için kullanıyor.

Tüm Monero’nun% 4’ünün, sahiplerinin bilgisi olmadan işlem gücü kripto para madenciliğine yükseltilen, ele geçirilmiş binlerce bilgisayardan oluşan botnet’ler aracılığıyla çıkarıldığı tahmin ediliyor . Son dört yılda (Ocak 2019 itibariyle) 57 milyon dolardan fazla XMR çıkarıldığı tahmin edilmektedir. Monero (ve Bitcoin) ayrıca fidye yazılımı korsanları için tercih edilen kriptodur .

Bu fonlar kara para aklayanlara, suç çetelerine ve terör örgütlerine dağıtıldığı için yetkililer için savunulamaz bir durumdur. Düzenleyicilerin kripto para sahipliği konusunda harekete geçmelerinin ana nedenleri, yetki alanlarının sakinlerinin korunmasını sağlamakla görevlendirilmeleri ve daha da önemlisi, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) küresel kara para aklama (AML) ve mücadele etmesidir. -terörizm finansmanı (CFT) yönergeleri karşılanmaktadır.

Bu nedenle, bu yasadışı ve AML / CFT’yi ihlal eden davranışa göz yumamazlar ve XMR gibi gizlilik paralarını listeden çıkarmak için borsalara baskı uyguladılar. Asya’daki birçok önde gelen borsa, özellikle 2020’de bunu yaptı.

Bu listeden çıkarma Monero’nun değerini etkiliyor ve 2021’de Monero madenciliğinin yasal yönlerini takip etmeniz önerilir.

Sonuç

XMR madenciliği, madencilik ekipmanını satın almak için bankayı kırmayan birkaç karlı madencilik girişiminden biridir. CPU’nuz veya GPU’nuz ve girişiminiz ile artık hazırsınız. Dahası, bulut madenciliği seçeneği, Monero madenciliğiyle ilgili teknik işlerden kurtulmak isteyenler için bir teçhizat inşa etme ve sürdürme zahmetini ortadan kaldırır.

Monero fiyatı Bitcoin madenciliğinden daha az yatırım değeri olduğundan daha sürecine girer beri artar, bu nedenle, madencilik kar marjı yok. Bununla birlikte, özellikle bulut madenciliği ve ülkenizdeki gizlilik madeni para düzenlemeleri konusunda gözlerinizi dolandırıcılara açık tutmanız çok önemlidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.