Özgür Bilgi Kanalı

Mount and Blade Warband Modları-
Mount and Blade Warband Modları

Mount and Blade Warband modları ile oyun tecrübenini bambaşka bir hâle getirmek mümkün. Hem de bu modları yüklemek için tek iki tuşa basmanız kâfi oluyor. Peki Bannerlord beklenirken oynanılabilecek, Mount and Blade Warband’in en iyi modları hangileri ve bu modlar hangi şekilde yüklenir?

Mount and Blade serisi Türk oyuncuların yanında dünya bir ilgi uyandırdı. Oyun pazara çıktığı vakit tek aynısı bulunmuyordu ki hâlâ benzer tadı verebilen türde oyunlar bulmak bir hayli zor. Oyun, açık dünya henüz günümüzdeki kadar bilinmiş ve çok oynanıyor olmamasına rağmen bambaşka bir şeklinde yorumlayarak her oyuncuya kendisi öyküsünü yazdırmanın ne demek olduğunu gösterdi.

2008 seneninde çıkan ilk oyundan iki yıl ardından çıkan Mount and Blade: Warband ise oyuna getirdiği politik ve siyasi yeniliklerle oyuncuların gözüne iyiden iyiye girmeye başladı. Öyle ki oyun basınında oldukça önemli bir yerde bulunduran PC Gamer 2016 seneninde yaptığı “Dünyanın En İyi 100 Oyunu” listesinde 30. sırayı Mount and Blade Warband’a vermişti.

Mount and Blade: Warband geçen yıllara rağmen hâlâ çok fazla kişi tarafından oynanıyor. Oyunun ne kadar iyi olduğunun kanıtlarından biri de bu. Ancak bir oyun ne kadar iyi olursa olsun bazen senelerce oynamaya yeterli iyilikte olmayabiliyor. İşte bu noktada devreyemodlargiriyor. Oyun kolayca modlanabilir olduğu için binlerce modu var. Biz de en iyi Mount and Blade: Warband modlarını bir araya getirdik.

Mount and Blade Warband Modları-

Mount and Blade Warbandmodları nasıl yüklenir?

Mount and Blade: Warband Steam üzerinde bulunan bir oyun olduğu için topluluk tarafından yapılan modları oyuna eklemek oldukça kolay. Tek yapmanız gereken Steam hesabınızdan oyunusatın almışolmak. Sonrasında yapmanız gereken işlemler şu şekilde:

  • Kütüphanenizdenoyunun sayfasına
  • Sekmeler arasında bulunan “Atölye”ye basın.
  • Arama kutucuğuna aradığınız modunisminiyazın.
  • Çıkan ekranda modunüstünebasın.
  • Girdiğiniz sayfada “Abone Ol” tuşuna basın.
  • Modunindirmesibaşlayacak.

En iyiMount and Blade Warbandmodları:

Ottoman Scenario, Osmanlı modu (Türkçe):

Mount and Blade Warband Modları-

Listemize Türk oyuncuların en çok oynadığı modlardan biriyle başlayalım istedik. Mount and Blade Warband Orta Çağ’da geçen kılıç ve kalkan dövüşlerini konu aldığı için, Anadolu topraklarında geçen savaşları konu alan modlarının yapılması da çok normal. İşte böyle modlar arasında kendisini en çok sevdirmiş olan modlardan biriOsmanlı Senaryosumodu.

Mod ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun hükmetmiş olduğutopraklar, oyunun haritası oluyor. Osmanlı İmparatorluğu hariç, modun oyuna eklediği ülkeler arasında Sırbistan Krallığı, Macaristan, Moldova, Litvanya Krallığı, Trabzon İmparatorluğu, Mora Despotluğu, Kıbrıs Krallığı, Karamanoğulları Beyliği ve Ramazanoğulları Beyliği yer alıyor.

Oyuna 1460 yılında başlıyorsunuz. Başlangıç noktasından itibaren ana oyundan farklı olan birçok şey var. Farklılıklar arasında en dikkat çeken özelliklerden bazılarıdeniz savaşları, mod dahilinde eklenen birlikler, kendi eviniz olması ve baştan sonra yenilenmiş kaleler.

The Last Days of The Third Age (Türkçe):

Mount and Blade Warband Modları-

The Last Days of The Third Age, Yüzüklerin Efendisi hayranları tarafından kesinlikle denenmesi gereken bir mod. Modun en ilginç taraflarından birisi temel oynanış mekanikleri üzerinde yaptığıdeğişiklikler. Yani bu modu yükledikten sonra kendinizi farklı bir oyun oynuyormuş gibi hissetmeniz çok olası.

Modun Yüzüklerin Efendisi hayranları tarafından geçer not almasının sebeplerinden biri, Tolkien’in yazdığı kitaplarıesas alıyorolması. Kitapları okuyan insanlar, modda bulunan bazı elementlerin Tolkien’in yarattığı evrene paralel olduğunu söylüyor.

Gelelim modun özelliklerine. Öncelikle modÜçüncü Çağ’da geçiyor. Yani Sauron mağlup edileli çok olmamış. Yüzük Savaşı ise henüz yapılmamış. Modun en ilginç yanlarından biri ise bu modu oynarken kendi krallığınızı kurmak gibi bir amacınız olmaması. Zaten Orta Dünya’da kendi krallığını kurmaya çalışmak çok doğru bir hamle olmayabilir.

A World of Ice and Fire:

Mount and Blade Warband Modları-

Kılıçların, kalkanların ve okların kullanıldığı bir oyunda Game of Thrones temalı bir mod olmaması yazık olurdu. İşte A World of Ice and Fire bu açığı kapatmakla kalmıyor, üstüne bunu çokbaşarılıbir şekilde yapıyor.

Moda başlandığı zaman asıl amaç kendi hanenizi kurarak oyunda bulunan Yedi Krallığı alt etmek. Tabii ki Mount and Blade oyunlarının yapısı gereği her krallığı yok etmek zorunda değilsiniz. Dilediğinizleittifakda kurabiliyorsunuz.

Mod konu edindiği eserle zaten çok seviliyor. Ancak modun geliştiricileri modun peşini bırakmayarak düzenli olarak güncelleştiriyorlar. Modun güncellenme geçmişine bakıldığı zaman geliştiricilerin neredeyseher ayyeni bir geliştirici günlüğü çıkardığı görülüyor.

Diplomacy:

Mount and Blade Warband Modları-

Mount and Blade Warband’i oynarken diyalog ekranında geçirdiğiniz vakit, at üstüne geçirdiğiniz vakitten daha fazlaysa Diplomacy modunu kesinlikle denemeniz gerekiyor. Mod, oyunaticaret, siyaset ve politika anlamında devrim niteliğinde yenilikler ekliyor.

Diplomacy ile birlikte oyuna eklenen özellikler arasında kralınızı savaş çıkarmaya ikna etmek, önemli bir noktayabirlikler göndermek, farklı krallıkları savaş çıkarmakla korkutarak onları haraca bağlamak gibi oyun deneyimini gerçekten farklı bir boyuta taşıyan eklentiler bulunuyor.

Diplomacy savaş meydanında ana oyunun yapısını koruyor. Ayrıntı tarafında ise oyunubambaşkabir şekle sokuyor. Bunu da başarılı bir şekilde yaptığı için en sevilen Mount and Blade Warband modları arasında yerini rahatlıkla alıyor.

Nova Aetas:

Mount and Blade Warband Modları-

Nova Aetas tıpkı listemizde bulunan The Last Days of the Third Age isimli mod gibi oyunun temel mekaniklerini derinden değiştiriyor. İki mod arasındaki en önemli fark, The Last Days of the Third Age bizisavaşın kıyısındageçen zamanlara götürürken, Nova Aetas bizleri medeniyetin daha çok geliştiği ve sosyal toplumun daha ön planda olduğu bir zaman götürüyor.

Mod, oyunu bir hayat simülasyonu oyunu kadar ayrıntılı hâle getirmiyor. Ancak bireylerin toplumdaki yerininsosyal hayataetkisi, işçilik gibi kavramları çok başarılı bir şekilde anlatıyor. Eğer savaşmayı seçerseniz o tarafta da birçok yenilik bulunuyor.

Mount and Blade: Warband daha önce de söylediğimiz gibi modları sayesinde uzun yıllardır eskimedi. Ancak 2020’nin Mart ayında Bannerlord’un çıkmasıyla birlikte çoğu insan Warband’i bırakarakyeni oyunageçiş yapacak. Bu yüzden modlama kısmı Bannerlord’da nasıl olacak ondan da bahsedelim.

Mount and Blade Warband Modları-

Bannerlord da tıpkı Warband gibi ‘modlanabilir’ olacak mı?

Taleworlds, oyunlarının ömrünü en çok uzatan faktörlerden biri olan modlanabilirlik desteğini Bannerlord ile birlikte dedevam ettirecek. Hatta Taleworlds’te çalışan oyun mekaniği programcısı Rabia Adıgüzel, oyunu modlanabilir bir hâle getirmenin geliştirme sürecini ne kadar yavaşlattığından bahsediyor.

Kendisi aynı zamanda Warband için yapılan modları gördükçe harcanan emeklerinboşa gitmediğinisöylüyor. Sanıyoruz ki bu noktada Rabia Adıgüzel’e katılmayacak bir oyuncu yoktur.

Mount and Blade Warband Modları-

Sonuç olarak, Mount and Blade: Warband ile çok severek oynadığımız modları Bannerlord oynarken de görebileceğiz. Tabii önce bu modların Bannerlord için de yapılması gerekiyor. Oyun çıktıktan sonra modların da çıkmasının çok uzunsürmeyeceğinitahmin ediyoruz.

Yılların efsanesi Mount and Blade: Warband’in en iyi 5 modunu sıraladığımız yazımızın burada sonuna geliyoruz. Eğer Warband’i seviyorsanız ve listede bulunan modlardan denemediğiniz varsa kesinlikle göz atmanız gerektiğini düşünüyoruz. Eğer henüz oyuna sahip değilseniz,Mount and Blade Warband’i Türkçe yamaya gerek kalmadan Steam üzerinden satın alıp indirebilirsiniz.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1350553242

2020 YILI ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURU ŞARTLARI


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.