Özgür Bilgi Kanalı

uzaya seyahat

90 lı yıllardan bu yana uzaya seyahat yapma hikayeleri ve bir gün yıldızları izlemek için bir uzay gemisine bineceğimiz fikriyle büyüdük . Ancak bu hikayeler, bu yolculukları mümkün kılmak için gereken süreyi, uzay yolculuğunun insanlar üzerindeki olumsuz etkisini ve katlanılacak inanılmaz maliyetleri anlamadan çok önce yazılmıştır.

Geçen hafta Dünya Yetenek Ekonomisi Forumu için birpaneldebunun hakkında konuşuyordum ve ardından insanları uzaya koymanın bir süredir pek mantıklı olmadığı sonucuna vardım.

İlk astronotlar, iyi eğitimli pilotlar olsalar da, temelde sadece Sovyetleri kötü göstermek (ve onlara misilleme olarak Sputnik ile bizi kötü göstermek) için tasarlanmış bir balistik çabanın yolcularıydı. Zaman içinde uzay kapasitesini ilerletiyor olsak da, AI ve Robotik’i çok daha hızlı bir şekilde ilerletiyoruz ve 2050 yılına kadar uzay gibi düşmanca ortamlarda insanlar kadar iyi veya daha iyi performans gösterebilecek ve insanları riske atacak şekilde otonom robotlar üretebilmeliyiz. uzay uçuşu için büyük ölçüde geçmişte kaldı.

Bu hafta uzay yolculuğu hakkında konuşalım – ve haftanın ürünü ile kapatalım: bildiğimiz akıllı telefonlar için sonun başlangıcı anlamına gelebilecek yeni bir AR gözlük seti.

Seyahatin Ticarileştirilmesi: Dünyaya Karşı Uzay

Çoğu zaman, uzayın ticarileştirilmesini tartışırken, kara, deniz ve nihayetinde hava yolculuğunu nasıl geliştirdiğimize geri döneriz. Ancak seyahati ticarileştirmek için yalnızca kısa vadeli gerçek nedenler (ticaret, oturma odası, bağımsızlık) olmadığını, seyahat ettiğimiz her yerde genellikle yaşayabileceğimizi unutuyor gibiyiz. Yakın çevremizde, yalnızca Dünya insan yaşamıyla uyumludur.

“Terminatör” veya “Alien” filmlerinden birini hatırlarsanız, her ikisinde de insanlardan daha iyi performans gösteren androidler vardı. Aslında, neden “Alien” serisinin ikinci bölümünde denizciler zırhlı insanlar yerine savaş droidleri değildi? Sahip oldukları android bile, askeri bir gemi olmasına rağmen, olağandışı bir şekilde zayıf görünüyordu ama yine de ortalama bir insandan daha güçlüydü.

Tüm görev, başarısız olsalar bile asla hayatta olmadıkları için ölme tehlikesi olmayan gömülü yapay zeka ve zırhlı robotlar tarafından gerçekleştirilebilirdi. İzlemek için bu kadar iyi bir film olmazdı ama şu anda ABD sınırlarında devriye gezen robotlarımız var.

Uzayın düşmanca doğasından daha iyi kurtulacak ve uzayı keşfetmek veya endüstrileştirmek için insanlardan çok daha güvenli bir yol sağlayacak bir robotik sistem tasarlayabilir ve inşa edebiliriz.

Bir Uzay Ekonomisi İnşa Etmek

Uzayda kısa vadeli avantajlar turist seyahati değil çünkü henüz gidecek bir yer yok. Bir uzay oteli inşa etsek bile, tüm bu malzemeyi yörüngeye ağır bir şekilde kaldırmanın maliyeti, nispeten küçük yaşam alanlarının ve hem inşa edilen hem de bakımıyla ilgili çok yüksek maliyetlerin birleşimiyle sonuçlanacaktır.

Buna, DNA ve kemik hasarı riskine girmeden önce bile çabayı riskli hale getirecek devasa miktardaki uzay çöplerini, meteorları ve mikro meteorları eklediğinizde, seyahati karşılayabilecek birçok kişi için kabus gibi bir tatil elde etmiş olursunuz.

Bunu deneyecek çok zengin insanlardan oluşan küçük bir grup olabilir. Yine de, bu işi yapmak için en iyi şans, önce uzay madenciliği ve imalatını geliştirmek – sonra uzay otelini inşa etmek – çünkü o zaman çok zenginlerin gitmek isteyebileceği bir yeri daha uygun fiyata inşa edebilirsiniz.

Uzayın ilk ticarileştirilmesi, büyük olasılıkla, işi çok daha güvenli ve insanların yapabileceğinden daha büyük bir ölçekte yapmak için otomatik uzay aracı ve robotları büyük ölçüde kullanacak bir madencilik/üretim çabası olacaktır. Çünkü robotlar, gerektiğinde insanlardan daha güvenli ve daha verimlidir. Özellikle çok tehlikeli ortamlarda çalışmayı düşünürsek.

Bir uzay istasyonu, bir otelden çok yıldızlararası seyahat için bir havaalanı gibi olacaktır ve yalnızca bu son rolde, askıya alınmış animasyon veya ışıktan hızlı seyahat geliştirirsek geçerli olabilir.

Bunları geliştirirken, daha iyi insan/makine arayüzlerini ve insan zihnini yüklemenin yollarını da keşfediyoruz. Sizi yükleyebilirsek, o zaman askıya alınmış animasyon kavramı uygulanabilir hale gelir çünkü kişiliğinizi barındırmak için yeterince büyük bir kalıcı bellek deposu kullanabilir ve ardından onu oraya vardığınızda gideceğiniz yer için tasarlanmış bir gövdeye indirebiliriz.

Uzay Turisti Olmak İstemeyebiliriz

İnsanları uzun süreli turistik seyahatler için uzaya götürmeden çok önce, bizi evden çıkmadan gerçek veya hayali herhangi bir dünyaya inandırıcı bir şekilde yerleştirebilecek metaverse simülasyonları yaratabiliriz. İnsanları başarılı bir şekilde yüklemeden çok önce, sinir sistemimize bağlanabilmemiz ve başka bir yerde olduğumuzu düşünmemiz için zihinlerimizi kandırabilmemiz muhtemeldir.

Daha da yakın vadede, uzayda veya başka bir dünyada olduğumuzu hissettirmek için gelişmiş VR kulaklıkları ve izolasyon bölmelerini kullanabiliriz. Bir uzay istasyonu gibi görünen ve hissettiren LED duvarları olan, ancak hareket tutması da dahil olmak üzere ilgili riskler olmadan yeryüzünde oteller inşa edebiliriz.

Deneyimi daha gerçekçi hale getirmek istiyorsanız, bu LED panelleri gerçek zamanlı yayın yapan bir uydudaki yüksek çözünürlüklü kameralara bağlayabilirsiniz ve görüntü etkileşimli olmadığı için gecikme deneyimi olumsuz etkilemez.

Kendinizi uzaya uçan bir süper kahraman gibi hissettirmek için uzay gemisinin burnuna yerleştirilmiş 360 derecelik bir kameraya gerçek zamanlı olarak bağlandığınızı hayal edin (pencerelerin dikkatinizi dağıtmasına bile gerek kalmazdı).

Çok kısa bir yolculuk için mevcut 250.000$’lık maliyetle karşılaştırıldığında, bir satış sunumunu görmeyi kabul ederseniz maliyetiniz ücretsiz olabilir ya da daha çok bir eğlence parkı gezintisi gibi olabilir, çünkü uçuşun maliyetini her yere yayabilirsiniz.

Kendinize şunu sorun: Tek seferlik kısa bir uzay gezisi ve bir haftalık eğitim için 250.000$ mı, yoksa neredeyse hiç güvenlik riski olmayan ve muhtemelen çok daha fazlasının çok daha iyi bir görünümü olan çok daha uzun bir deneyim için 250$ mı harcamayı tercih edersiniz?


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.