Özgür Bilgi Kanalı

WordPress hakkında bilinmesi gereken ilk husus, en büyük içerik yönetim platformu olmasıdır. Bugün 4 siteden 1’i WordPress alt yapısını kullanıyor. Peki WordPress neden bu kadar popüler? İnsanlar neden WordPress kullanıyor?

Tamam, başlayalım.

WordPress Açık Kaynaklıdır

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanmak, düzenlemek ve dağıtmak tamamen ücretsizdir. Bu nedenle, orjinal kodlar herkes tarafından kolayca bulunarak değiştirilebilir. Bu da özelleştirme konusunda muhteşem bir ayrıcalıktır.

Her Sektörde Kullanılabilir

Başta blog yayıncılığı için kullanılan bir alt yapı olsa da, bugün aklınıza gelebilecek tüm sektörlerde WordPress kullanılabilir. Çoğu firma WordPress alt yapısını düzenleyerek bir web site oluşturduğunu biliyor muydunuz? WordPress’in çok yönlülüğü vardır ve size herhangi bir web site türü yaratmada esneklik sağlar. Örneğin;

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Özel bir sistemle E-Ticaret sitesi kurmak size çok yüksek fiyatlara mal olabilir. Fakat WordPress tema şirketleri tarafından ücretsiz çeşitli e-ticaret temaları sunulmaktadır. Bir temayı kullanarak çok profesyonel bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Örnek verecek olursak sitemizdekieStore – Ücretsiz E-Ticaret Temasıadlı temayı kurarak işe başlayabilirsiniz. WordPress, WordPress’i komple bir e-ticaret çözümü haline getiren WoCommerce ve WP e-Ticaret gibie-ticaret eklentileriile güçlendirilmiştir. Yani herhangi bir temayı beğendikten sonra bir E-Ticaret eklentisi ile bir alışveriş sitesi sahibi olabilirsiniz.

WordPress, %99 SEO Dostu

Google ve tüm arama motorları, önceden tanımlanmış çeşitli parametrelere dayanarak web sitelerini arama sonuçlarında gösterir ve sıralar. Karşılaştığınız parametreler ne kadar fazla olursa, web siteniz arama sonuçlarında o kadar yüksek sıralanır. İyi haber şu ki WordPress, bir CMS sisteminin yerine getirmesi beklenen tüm SEO sorumluluklarını üstleniyor. Çok daha iyi, WP web sitenizin arama motorunun görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olan çeşitliSEO eklentileribulunmaktadır.

Bazı Önemli CMS Geçerlilik Koşulları:

Sayfaları Hızlı Yükleme: Bir web sitesinin yükleme hızı da CMS’nizden etkilenir. Bu yüzden iyi bir hız için wordpress optimize edilmiştir.

Güncel Kodlama Standardı:2003’ten bu yana her birkaç ayda yeni sürümleri tanıtıldığı için ne kadar gelişmiş olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Uzman geliştiriciler, kodları geliştirmek için çalışıyorlar.

XML Site Haritası:Arama motorlarına kolayca site haritası oluşturup gönderin. Google botlarının sitenizin içeriğinin yapısını tanımalarına yardımcı olur.

Gezinme:Bir sistemin olmazsa olmazı kullanıcıyı gezinmeye yönlendirecek, navigasyon tipi yardımcılar. WordPress butonlar, bileşenler, menüler ve etiketler ile bu sorumluluğu da yerine getiriyor.

Resim Optimizasyonu:Resimlere başlık ve alt etiket ekleme zaman almaz, hızlıca halledebilirsiniz.

Sosyal Medya Entegrasyonu:Arama motorları, sosyal paylaşım sitelerinden iyi trafik alan sitelere önem vermektedir. İşte bu yüzden WordPress sosyal medya entegrasyonunu desteklemektedir.

Kullanıcı Deneyimi:WordPress, birden fazla cihaz, tarayıcı ve sistem üzerinde iyi çalışacak şekilde tamamen optimize edilmiştir. Aslında, yüklediğiniz tüm temalar tamamen duyarlıdır.

  • Kolay Kullanım

WordPress hızla büyüyor ve ana sebeplerden biri kolay olmasıdır. Hâlâ kullanmaktan korkuyorsan YouTube’de onlarca kurulum ve hata yardım videoları var. Kurulumdan sonra sonra WordPress ile blog yayıncılığı, kullanıcı yönetimi, yorumlar, RSS yayınları, revizyonlar ve çok daha fazlası için dahili özellikler berabet gelmektedir. Bloglar ve sayfalar oluşturmaya ve yayınlamaya ve kodlamaya gerek duymadan özel yapılandırmalar yapmaya başlayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.