Özgür Bilgi Kanalı

nikola tesla icatları
nikola tesla icatları

Nikola Tesla’nın hikayesi, diğer birçok dahinin hikayesine benziyor, çünkü onun zamanında Yugoslav-Amerikan bilim adamına çok az değer verildi ve yanlış anlaşıldı. Çağdaşları mucidin hayranları değildi ve yüzleşen kişiliği ona büyük düşmanlar kazandırdı, Thomas Alva Edison Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rakibiydi.

On yılının ve mirasının ilerisinde yaşayan vizyon sahibi bir adam, “son zamanların en önemli mucidi” olarak tanınmasını sağladı. Tesla’nın kendi sözleriyle, “Gelecek sonuçları gösterecek ve her birini başarılarına göre değerlendirecek.”

Her yıl 10 Temmuz’da (Tesla’nın doğum tarihi) “Tesla Günü” dünya çapında kutlanıyor ve bizde dünyada devrim yaratan 6 Nikola Tesla buluşunu inceliyoruz.

nikola tesla radyo
nikola tesla radyo

Radyo

Tarih kitaplarında öğretilen her şeyin aksine, Marconi değil, Radyonun mucidi Tesla idi, çünkü Tesla’nın versiyonunu 1893’te National Electric Light Association’a sunduğuna ve daha sonra 1897’de patentini aldığına dair kanıtlar var ancak, 1904’te patent ofisi, büyük olasılıkla Edison ve Andrew Carnegie tarafından finansal olarak desteklenerek İtalyan lehine karar verdi.

nikola tesla ampul
nikola tesla ampul

Ampül

Endüstrinin flüoresan ampulleri kullanmasından 40 yıl önce Tesla onları laboratuvarına yerleştirmişti. İlk neon ışıklarını yaratan ünlü bilim adamlarının isimlerini oluşturmak için birkaç tüp bile hazırlamıştı.

nikola tesla X Işınları
nikola tesla X Işınları

X Işınları

X-ışınlarının icadı Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen’e aittir, ancak Tesla’nın katkıları temel noktalardı ve o olmasa olmazdı. Buluşundan on yıl önce Tesla, elektromanyetizma alanında çeşitli araştırmalar geliştirdi ve diğer şeylerin yanı sıra iyonlaştırıcı radyasyon kullanımının doğasında bulunan tehlikeleri dikkate almanın ne kadar önemli olduğunu fark etti.

nikola tesla Alternatif Akım
nikola tesla Alternatif Akım

Alternatif Akım

Alternatif akım muhtemelen en yaygın olarak tanınan keşiftir. 1893’teki Chicago Dünya Fuarı’nda Tesla ve Edison, elektrik üretmek ve dağıtmak için iki yol sundu. Edison’un doğru akımını üretmek pahalı ve tehlikeliydi, ancak Tesla’nın yöntemi alternatif akımın güvenli olduğunu kanıtlandı. Bu olay da Edison’un Tesla’ya olan sinirini ve kibrini arttırdı.

nikola tesla Kablosuz Telekomünikasyon
nikola tesla Kablosuz Telekomünikasyon

Kablosuz Telekomünikasyon

Tesla, elektrodinamik indüksiyon adını verdiği bir süreç olan bir dizi fosfor ampulü kullanarak elektrik enerjisinin kablosuz olarak transferinin mümkün olduğunu gösterdi. Mucit, bir gün bu teknolojinin enerji transferine izin vereceğine inanıyordu.

nikola tesla Elektrik Motoru
nikola tesla Elektrik Motoru

Elektrik Motoru

Tesla’nın son yıllarda otomobil markası Tesla tarafından popüler hale getirilen icatlarından biri.Enerji üretmek için dönen manyetik alanlara sahip bir motordur. 1930 ekonomik çöküşü ve İkinci Dünya Savaşı ile birlikte buluş en azından araçlarda kullanılmak üzere unutulmuş ancak bu buluş endüstriyel fanlar, su pompaları, bilgisayar diskleri, kol saatleri gibi çeşitli makinelerde ve kompresörlerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

nikola tesla - tesla bobini
nikola tesla – tesla bobini

Tesla Bobini

Nikola Tesla, 35 yaşındayken 1891’de 300’den fazla patentinin temelini tescil ettirdi ve bugün bunu bir ‘Tesla bobini’ olarak biliyoruz: birkaç bağlı rezonans devresinden oluşan bir elektrik transformatörü. Mucit, fosforesans veya X-ışınları gibi buluşları incelediği ve elektrikli aydınlatma ve kablosuz güç aktarımı için yeni olasılıkları araştırdığı birçok sonraki deney için temel olarak bu bobinin farklı varyantlarını kullandı.

Tesla bobinleri, radyo telgraflarının ilk nesillerinde ticari kullanıma girmiş olsa da, günümüzde kullanımları eğlence ile sınırlıdır. Bilim müzelerinde çok yaygın kullanılan cihazlardır, muhteşem kıvılcımlar ve elektriksel deşarjlar üretirler ve hatta müzik aleti olarak işlev görecek şekilde uyarlanmışlardır. Sırları, yüksek voltajlı, yüksek frekanslı, düşük yoğunluklu alternatif akım üretmeleridir: Bir Tesla bobinini anlamak, elektriğin nasıl çalıştığına dair bazı temel anahtarlar verir.

Daha Verimli Makineler

50. doğum gününü kutlamak için 1906’da Tesla, pistonlu motorlarla verimlilikte rekabet etmeyi amaçladığı kanatsız bir türbini gösterdi. 1913’te, jeotermal enerjinin kullanımına uygulama arzusuyla (ticari olarak asla geliştirilmeyen) buluşu patentledi.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.