Özgür Bilgi Kanalı

NES Başvuru

ÖNEMLİ NOT:İlk defa Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvurusunda bulunacak kurumların kullanacakları uygulamalar mevzuat gereği e-imza Uyum Değerlendirme denetiminden geçmelidir. Uygulamanız e-İmza Uyum Değerlendirme denetiminden geçmedi ise süreçler için tıklayınız.

NES Başvuru Tipleri

Kamu SM elektronik sertifika başvurularını kurumsal olarak yürütmektedir. Kamu çalışanları nitelikli elektronik sertifika başvurularını bağlı bulundukları kurum aracılığı/onayı ile Kamu SM’ye yaparlar.

 1. Kurum Ödemeli Başvurular

Kurumların personelleri için alacakları e-imzaların ödemesi kurum tarafından yapılacaksa yürütülen süreçtir. Bu süreç e-imza sorumluları tarafından yürütülmektedir.

 1. Bireysel Ödemeli Başvurular

Bireyler alacakları e-imzaların ödemelerini kendileri yapacaksa yürütülen süreçtir.

 1. TÜBİTAK Projeleri için E-İmza Başvuruları

TÜBİTAK 4004, 4005, 4006 ve 4007 projeleri için e-imza talebinde bulunacak kullanıcılar için yürütülecek süreçtir.

 1. Milli Eğitim Bakanlığı Çalışanları e-imza Başvuruları
 2. Sağlık Bakanlığı Çalışanları e-imza Başvuruları

Teklif

Teklif talep eden kurumlar için teklife gerek kalmadan işlem yapma ve genelgede bulunan açıklamalar için aşağıdaki linklere tıklanabilir.

· KamuSM ‘nin Kamu Kurum ve Kuruluşları için tek kaynak olması;

· Teklif almadan satın alma süreçlerinin gerçekleştirilmesi;

E-İmza Uyum Değerlendirme Süreci

E-İmza Uyum Değerlendirme talebinde bulunacak firma/kurumların yapacakları işlemler aşağıdaki gibidir. Başvuru adımlarına tıklanıldığında her adımda yapılması gereken işlemlerle ilgili detaylara ulaşılabilir.

· Evrakların Hazırlanması

· Hazırlık paketinin gönderilmesi

· Randevu alınması

Kurum Ödemeli Başvurular

Kurum ödemeli başvurularda e-imza alacak kişilerin ön başvurusu kurumu tarafından yapılmaktadır.

Bu süreç kurumun, personellerinin e-imza başvurularının toplanması, taleplerin Kamu SM’ye iletilmesi ve e-imza işlemleri için görevlendireceği/görevlendirdiği e-imza sorumluları tarafından yürütülecektir.

 1. İlk Defa Başvuran Kurum

Kamu SM’den ilk defa Nitelikli Elektronik Sertifika talebinde bulunacak kurumların ön başvuru için yapacakları işlemler

 1. Ek Başvuru Yapacak Kurum

Kamu SM’ye daha önceden başvurmuş, mevcut siparişi olan ya da yeni sipariş açtıracak olan kurumların yapacakları işlemler

Bireysel Ödemeli Başvurular

Kullanıcıdan kaynaklı donanım arızası, PIN-PUK blokesi, kimlik bilgisi güncellemesi ve Kayıp-Çalıntı gibi durumlarda, sertifika ve kart okuyucu ücretibireyler tarafından ödenecek isebaşvuru aşağıdaki şekilde alınır. Başvuru adımlarına tıklayarak gerekli işlemlerle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Donanım arızası, PIN-PUK blokesi, kimlik bilgisi güncellemesi, Kayıp/Çalıntı gibi durumlarda 444 5 576 numaralı Kamu SM çağrı merkezine ulaşarak iptal ettiriniz. İptal ettirilmeyen sertifika ile iligli yaşanabilecek durumlardan Kamu SM sorumlu değildir.

· Kurum Sertifika Temsilcisinden Bilgi Alınması

· Ödeme Yapılması ve Sipariş Açılması

· Bireysel Başvuru Formunun İletilmesi

TÜBİTAK Projeleri için E-imza Başvuruları

· Öğretmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Çalışanları Başvuruları

Öğretmenler/MEB çalışanları TÜBİTAK projeleri için e-imza talebinde bulunacaksa yürütülen süreçtir.

· Diğer Kurum Çalışanlarının Başvuruları

MEB dışında kalan diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar TÜBİTAK projeleri için e-imza talebinde bulunacaksa yürütülen süreçtir.

Milli Eğitim Bakanlığı Çalışanları E-imza Başvuruları

 1. Bu ekranda sizden istenen bilgileri girerek giriş yapınız ve ön kaydınızı tamamlayınız.
 2. Son ekranda açılan formu ıslak imzalı/e-imzalı/e-onaylı olarak onaylayıp eğer ıslak imzalı seçeneği seçtiyseniz de formun çıktısını alarak kurum e-imza sorumlunuza teslim ediniz.
 3. E-imza sorumlunuzdan başvurunuzu onaylamasını sonra formunuzu Kamu Sertifikasyon Merkezi TÜBİTAK Yerleşkesi Yeni İdari Bina P.K. 74 41470 Gebze/ Kocaeli adresine göndermesini isteyiniz.
 4. Form tarafımıza ulaştığında üretiminiz gerçekleştirilerek e-imzanız kuryeye verilecektir

Sağlık Bakanlığı Çalışanları E-İmza Başvuruları

 1. Bu ekranda sizden istenen bilgileri girerek giriş yapınız ve ön kaydınızı tamamlayınız.
 2. Son ekranda açılan formu ıslak imzalı/e-imzalı/e-onaylı olarak onaylayıp eğer ıslak imzalı seçeneği seçtiyseniz de formun çıktısını alarak kurum e-imza sorumlunuza teslim ediniz.
 3. E-imza sorumlunuzdan başvurunuzu onaylamasını sonra formunuzu Kamu Sertifikasyon Merkezi TÜBİTAK Yerleşkesi Yeni İdari Bina P.K. 74 41470 Gebze/ Kocaeli adresine göndermesini isteyiniz.
 4. Form tarafımıza ulaştığında üretiminiz gerçekleştirilerek e-imzanız kuryeye verilecektir.

https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/dosyalar/talimatlar/ELEKTRONIK_ONAYLI_VE_ELEKTRONIK_IMZALI_BASVURU_ARAYUZU_TALIMATI.pdf


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.