Özgür Bilgi Kanalı

Nvidia, Jaguar, Land Rover Yarının Arabasını Üretecek

Kendi kendini süren arabalara gelince, onları yapanlar ve kullananlar farklı gezegenlerde yaşıyor gibi görünüyor. Endüstri, tüketicilerin kendilerini gitmek istedikleri yere götüren yatay asansörler istediklerini düşünürken, tüketiciler araba kullanmaktan vazgeçmek istemiyor ve şu anda kendilerini hareket ettirecek bir bilgisayara güvenmiyorlar.

Jaguar, sizi süren arabalara değil, sürdüğünüz arabalara inanan bir şirkettir. Bu nedenle, geçen hafta Jaguar ve Land Rover’ın Nvidia’nın otomatik sürüş için tam teknoloji bütünlüğünü benimseyeceğini duyurması büyüleyici çünkü Jaguar ve Land Rover, sürüş ayrıcalıklarınızı elinizden almak yerine sürüş deneyiminizi geliştirirken sürüşü daha güvenli hale getirmek için bu teknolojiyi kullanacak.

Bu duyurunun otonom otomobillerin geleceği için ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Araç Güvenliğinde Gerekli Gelişmeler

Jaguar I-Pace kullanıyorum ve ehliyetimi aldığım ilk günden beri Jaguar hayranıyım ve şoförüyüm. 1973 dolaylarında ilk XKE’mi (bir 1968 Roadster) aldım. Bu arabanın bir sorunu vardı: fren yaparken sola çekme eğilimindeydi ve ben bu sorunu çözmeden önce, sert bir sola dönüşte beni çizginin karşısına çekti.

Başıma gelen en kötü kaza, bir stop lambasında durdurulduğumda ve arkamda bir kadın bir treni izlerken ve ben stereo ile uğraşırken bana 40 mil hızla çarpmaya devam etti. Yaralanmadan arka koltuğa geçtim ama araba mahvoldu.

Yakın zamana kadar arabalar akıllı değildi ve sürücü becerileri ve dikkati en iyi ihtimalle eşit değildi. Günümüz arabalarında tonlarca güvenlik ekipmanı var, ancak insanlar dikkat dağınıklığı, madde bağımlılığı sorunları, yarış, hava durumu, yaş (çok genç veya yaşlı) ve çeşitli başka nedenlerden dolayı hala kazalara karışıyor.

İnsanlar güvenli olmayan bir şekilde araba kullanıyorlar ve en ufak bir hatayla siz, eşiniz, çocuklarınız veya anne babanız aniden trajik bir sonla karşılaşabiliyor. Son yirmi yılda güvenlik alanındaki önemli gelişmelere rağmen durum böyledir.

Daha güvenli olmak için, arabalar yürüyen bilgisayarlar haline geliyor. Ancak otomobil şirketleri, en son model otomobillerde önlenebilir birçok soruna yol açan bilgisayar şirketleri değildir.

Araba Şirketi Sorunu

Arabaları yürüyen bilgisayarlara dönüştürürken, araba şirketleri, Nvidia gibi bilgisayar şirketlerinin on yıllardır rafine ettiği şeyleri yeniden öğrenmeli: gerçek zamanlı yükseltmelerin nasıl yapılacağı, geliştirme sürecinin nasıl hızlandırılacağı, kademeli yükseltmeler için nasıl ücretlendirileceği ve bunların nasıl yapılacağı.

1990’larda, yazılım güncellemeleri bir uyumsuzluk ve çökme kabusuydu. Bugün şeffaflar, büyük sorunlar olmadan gerçekleşiyorlar ve olumsuzdan çok olumlu olarak karşılanma olasılıkları daha yüksek.

Tesla tek başına bunu başardı ve kalite ve tasarım uygulamalarında otomobil endüstrisini geride bırakırken (örneğin, Model X’teki martı kanadı kapıları önlenebilir bir sorundu) yükseltmeler ve ürün geliştirmeleriyle çoğundan çok daha iyisini yaptı. Bu nedenle Tesla teknolojiyi doğru buldu ancak geleneksel otomotiv kalitesi, uyum ve bitiş ve lojistik konusunda yetersiz kaldı (bazı otomobillerin bitmeden teslim edilmesi gerekiyordu).

İhtiyaç duyulan şey, hem araba inşa etme deneyiminin hem de teknoloji yaratma ve yönetiminin avantajlarını sağlayan bir araba şirketi veya ortaklığıdır.

Her iki dünyanın en iyisi

Jaguar ve Nvidia’nın birlikte başlattığı şey, otomotiv ve teknoloji endüstrileri arasında şimdiye kadar görülen en sıkı ortaklıklardan biri.

Nvidia’nın sürücünün yerini almayan sürüş deneyimini geliştirmek için kullanılan tam otonom araç teknolojisi bütünlüğünü benimsenmesidir.

Bu kombinasyon, her ikisi de lüks markalar olarak kabul edilen Jaguar ve Land Rover’ın otomotiv düzeyinde kaliteyle üretilmeye devam edeceğini garanti ediyor. (Jaguar, Tata’nın şirketi Ford’dan satın almasından bu yana Jaguar çok değişti ve Ford, onlara da sahiptiler).

Öte yandan Nvidia, teknoloji uygulaması, güvenilirlik, güncellemeler ve kullanıcı deneyimi ile otomobillerle gelişmiş bir lüks ilişkisi ve teknolojiyle Tesla benzeri bir deneyim sağlamaya yardımcı olacak.

Buna ek olarak, teknolojiyi sürücünün yerini alacak şekilde uygulamak yerine, plan, bir sürücü geliştirmesi uygulamak, arabaların çok daha güvenli olmasını sağlarken, eğer isterse, sürücünün arabayı kontrol etmesine izin vermektir.

Nvidia, gelişmeleri ve teknolojiye bağlı hava yaması ve yükseltme deneyimini ele aldığından ve Jaguar, araç ve sürücü deneyiminin genel kalitesini garanti etmeye devam ederken, sonuç her iki dünyanın da en iyisi olmalıdır. Her iki taraf da en iyi yaptığı şeyi yapmak için bir araya geliyor.

SONUÇ

Arabalar güvensiz olmaya devam ediyor, ancak 2026 model yılına kadar (2025’te sevk edilen arabalarla), Jaguar ve Land Rover, Nvidia’nın kapsamlı yardımıyla, şimdiye kadar pazara giren en gelişmiş sürücü heyecanı ve güvenliği karışımını sunacak.

Şimdiye kadar yola çıkan en güvenli sürücü odaklı aracın doğuşunu bekliyoruz ve buna sadece birkaç yıl kaldı. Jaguar’ın tüm yeni Panthera elektrikli araç serisini ve yeni elektrikli Land Rover modellerini de kapsayacak şekilde tasarlanan bu yeni otomobiller, on yılın sonunda güvenli sürüş deneyimini yeniden tanımlamak için güvenlik ve sürüş keyfi arasındaki dengeyi yeniden kurmalı.

Tamamen kendi kendine sürüş yeteneğine sahip olsalar da, bu arabalar direksiyonlarını kaybetmeyecekler, ancak sürücülerin daha önce hiç görülmemiş bir derecede tam olarak korunmasını sağlamak için çalışarak çoğu kazadan kaçınırken sürüşün keyfini çıkarmamızı sağlıyor. Otomotiv geleceği geliyor ve 2025’te gelecek.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.