Önümüzdeki 5 yıl Bitcoini Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?


Son yıllarda hayatımıza hızla giren bitcoinin gelecekte tüm finansal hayatımızı değiştireceği kaçınılmaz bir gerçek. Ancak hangi sınırlara kadar gideceği ise belirsiz görünüyor. Bitcoin piyasası – örn. solana fiyat eskiden yalnızca küçük bir yatırımcı topluluğu içinde takip edilirken günümüzde hem daha hızlı ulaşılabilir hem de herkes tarafından bilinen ve takip edilen bir piyasa ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte uzmanlar kripto para birimlerinin 2030 yılına kadar şimdikinin 3 katı fazla olacağını ve 5 milyar dolarlık bir değere ulaşacağını tahmin ediyor. Kripto para kullanımının sağladığı avantajlar sayesinde de yatırımcıların finans piyasasında kripto kullanmasının kaçınılmaz olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca kripto para kullanımı hobi olmaktan çıkıp geleneksel bankacılıktan başka bir piyasa faaliyetine evrilmiştir. Bu anlamda, artık ileri yaşlarda kripto para dünyasına katılan kullanıcılar da kripto para dünyasındaki finansal özgürlüğün onları geleneksel bankacılıktan kurtardığını ifade etmektedir.

 

Kripto para dünyası, yeni ekonomiler yaratma; banka hesaplarına erişimi olmayanları güçlendirme gibi pozitif beklentilerin yanında dijital ayak izi ve çevrimiçi suç popülaritesine de katkı sağladığı için eleştirmenler tarafından olumsuz yönleri sunulmaktadır. Ayrıca sosyal medya ile iletişimin bu kadar yoğun ve hızlı olması sebebiyle tüm dünyada finansal karar vericilerin örneğin yalnızca bir tweet atmaları dâhi tüm kripto piyasasına etkileyecek güce sahiptir. Bu anlamda kripto dünyası hem tüm dünyayı etkileyecek güce sahipken aynı zamanda yalnızca bir spekülasyondan etkilenebilecek kadar da kırılgandır.

 

Kripto para dünyasının geleceği yalnızca finansal değil sanattan teknolojiye para harcama alışkanıklarına kadar günlük yaşantımızı değiştirecektir. Örneğin, dijital eserlerin yalnızca kripto paralar ile satın alınması, NFT (nonfungible token-değiştirilemez token) ile dijital mülkiyet, arazi, mağaza gibi geleneksel dünyanın satın alınması, bazı markaların sanal dünyada sanal gerçeklik içinde kullanılması fikri önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşecek kriptoya dair kaçınılmaz sonuçlardır.

Kripto Paranın Hangi Özellikleri Kripto Dünyasının Geleceğini etkilemektedir?

Kripto paranın yakın gelecekte getirilerinin olumlu yönleri varken olumsuz özellikler içermesi de beklenmektedir. Örneğin, sınırının olmaması, gizliliğin had safhada olup izlenememesi, yapılan hamlenin iptal edilememesi bunlardan bazılarıdır. Bu anlamda, kısa vadede kripto parada gerçekleşen önemli değişimler finansal ekosistemdeki devrimler sayesinde gerçekleşecektir. Buna göre, kripto paranın bir yatırım amacı mı yoksa günlük işlemler için mi kullanıldığı konusu tartışmaya açıktır. Bazı ülkeler kripto parayı geçerli bir ödeme şekli olarak kabul etseler de kâr amacı gütmeye de devam etmektedir. Bu anlamda kripto para sektörü hem değişkenlik gösteren ve piyasalardan kolaylıkla etkilenen dijital para varlıkları şeklini alırken hem de geleneksel para olarak kullanılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

 

Diğer yandan, çok genç olan bitcoinin hackerlar tarafından büyük miktarlarda dijital mecralardan çalınması olayının yakın gelecekte yüksek güvenlikli finansal ekosistem ile engelleneceği belirtiliyor. Ayrıca, ölçekleme imkânı sunan yeni teknolojilerle kripto kullanımında daha hızlı işlem ekosistemleri sunuluyor. Bu anlamda finansal teknolojiyi sıkı takipte olan kripto para dünyası kendini korumaya alacağı da görünüyor.

 

Kripto Para Sektörünün Şimdiki Durumu Nedir?

 

Elbette kripto para piyasasında blirtilen genel beklentiler için hem avantaj hem de dezavantajları olacaktır. Bu seçeneklerin oluşmasına zemin hazırlayan ise geçerli bir ödeme yöntemi olup olmaması, kripto paralara dayalı işlem gören borsa fonları, bitcoinin yasal ödeme aracına dönüşmesi ve yönetim merkezi olan ABD’nin hukuki düzenlemeleri gibi durumların sonucuna göre şekillenecektir.

 

ABD’de ders olarak okutulan bitcoin, blok zincirler ve diğer kripto para birimleriyle ilgili dersler verirken, Çin’de kripto para işlemlerinin yasa dışı olarak görülmesi veya El Salvador gibi ülkelerde bitcoinin resmi para birimi olarak sayılması da kripto para biriminin şimdi ve gelecekte ülke politikalarına da etki edeceğinin göstergesidir.

 

Finansal piyasalarda yatırımcıların risk alma faktörü olsa da planlı, öngörülebilir ve az çok belirli yatırımlara eğilimli olduğunu söylemek gerekir. Sonuç olarak, yatırımcıların belirsiz, hangi yöne gideceği belli olmayan bir yatırım aracıyla uğraşmayacaklarını bildiğimizden kripto para birimlerine dair yeni ve katı düzenlemeler getireceği söylenebilir. Bunun için birçok devletin bankacılık denetleme kurulları hukukî çalışmalarını sürdürmekte, kripto paraların resmî işlemlerde kullanılması kaçınılmaz görünmektedir.