Özgür Bilgi Kanalı

open crdownload file

Çoğunuz video, müzik dosyası, belge dosyası vb. indirirken “crdownload file” dosyalarıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Son yıllardaki analizlere baktığımızda, open crdownload file aramalarının arttığını görmekteyiz. Crdownload File adlı dosyalar, tüm Chromium tabanlı tarayıcılardan bir dosya indirdiğinizde chrome tarafından oluşturulan geçici bir dosyadır.

Tarayıcı bir dosyayı indirmeye başladığında, önce dosya adına .crdownload dosya uzantısını etiketler ve indirme tamamlandığında onu kaldırır. Bu makalede crdownload dosyalarının diğer dosyalardan nasıl farklı olduğu ve tarayıcınızda nasıl açılacağı anlatılmaktadır.

CRDOWNLOAD dosyası nedir?

Crdownload dosyası, genellikle Chrome kısmi indirme dosyaları olarak bilinen kısmi veya eksik bir dosyadır. İndirme işlemi sırasında oluşturulan geçici dosyalardır ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra normal bir dosya olarak kullanılabilirler. Basit bir deyişle, Chrome, indirme işlemi sırasında crdownload dosyaları oluşturur ve indirme işlemi bittiğinde ekli crdownload dosya uzantısını kaldırır.

Bu dosya uzantısı, Google Chrome gibi Chromium tabanlı tarayıcılara ve hatta şimdi Microsoft Edge Chromium’a özeldir.

CRDOWNLOAD dosyaları nasıl açılır?

Crdownload dosyaları kısmi indirme dosyalarıdır ve tarayıcınız indirme işlemini bitirene kadar hiçbir işe yaramazlar. Bu dosyaları tam olarak kullanmak için indirme işlemine devam etmeniz ve işe yaramaz olanları silmeniz gerekir.

Bir Crdownload dosyasını açmak için şunları yapabilirsiniz:

  1. Tarayıcınızı başlatın ve indirme sayfasına gidin.
  2. İndirmeyi duraklatan dosyaları bulun.
  3. İndirme işlemine devam edin veya yeni indirmeyi yeniden başlatın.
  4. İndirdiğiniz tüm dosyalar duraklatıldıysa ve crdownload dosya uzantısına sahipse bu, Chrome’unuzda bir sorun olduğu anlamına gelebilir.
  5. Böyle bir durumda internet bağlantınızın iyi olduğundan emin olun ve tarayıcınızı en son sürüme güncelleyin.

Tarayıcıda bir dosya indirirken bir crdownload göremezsiniz. Ancak, bunları dosyayı kaydettiğiniz klasörde görüntüleyebilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, crdownload dosyaları eksik dosyalardır. .crdownload uzantılı dosyalar görürseniz, bu yalnızca Chrome’un dosyayı indirmeye devam ettiği veya indirme işleminin kesintiye uğradığı anlamına gelir.

İndirme durmuşsa, dosya adından crdownload uzantısını kaldırarak dosyanın bir kısmını kullanmak mümkündür.

Örneğin audiofile.mp3.crdownload adında eksik bir dosya varsa .crdownload uzantısını kaldırıp adını audiofile.mp3 olarak değiştirerek ses dosyasının bir kısmını kullanabilirsiniz. Artık dosyayı bir mp3 Paye’de açıp kullanabilirsiniz. indirme hala tamamlanmamış olmasına rağmen. Benzer şekilde, bir AVI dosyası indiriyorsanız, .crdownload uzantısını kaldırarak ses dosyasının bir bölümünü kullanabilirsiniz. Ardından, tarayıcınız dosyayı indirmeye devam ettiği sürece dosyayı bir VLC oynatıcıda video oynatmak için açıp kullanabilirsiniz.

Ancak crdownload ses ve video dosyalarını yalnızca indirdiğiniz programlarda açıp kullanabilirsiniz. crdownload uzantısında belge, arşiv, resim vb. kullanamazsınız. Eksik dosyalar olduğu için bir crdownload dosyasını Avi, mp4 veya pdf gibi diğer biçimlere dönüştüremeyeceğinizi belirtmekte fayda var.

Bazen, üzerine sağ tıklamanız, Özellikleri seçmeniz ve dosyanın engellemesini kaldırmayı seçmeniz gerekebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.