Özgür Bilgi Kanalı

openoffice

Geçtiğimiz yıl Oracle firmasının Sun Microsystems şirketini satın almasıyla üzerine Sun Microsystems tarafınan geliştirilen özgür ofis yazılımı OpenOffice.org’un kaderi üzerine tartışmalar başlamıştı. Bu tartışmalar üzerine OpenOffice.org’un özgürlüğü ve kaderinden endişe eden katkıcıları tarafından başlatılan hareket neticesinde kurulan The Document Foundation OpenOffice.org‘u çatallandırarak LibreOffice özgür ofis yazılımını ortaya koymuştu.

Bu gelişmeler üzerine Oracle firması ilk başta OpenOffice.org‘u geliştirmeye devam edeceklerini açıklamıştı. OpenOffice.org topluluğunun projenin gidişatı ile ilgili tartışmaalr üzerine Oracle 1 Haziran 2011 tarihinde OpenOffice.org‘u Apache Foundation (Apache Vakfı)’a devrettiklerini açıklamıştı. Bundan böyle OpenOffice.org Apache Vakfı üzerinden geliştirilecek ve Apache Lisansı üzerinden dağıtılacak ve marka hakları Apache Vakfı’na ait olacaktı.

Hazirandan bu yana yaşanan sessilik üzerine, Apache Vakfı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, OpenOffice.org projesini kendi deyimleriyle; bir projeyi vakıf bünyesine sokup devralmak için geçiş sürecine yani “Kuluçka” sürecinde çalışmalara devam ettiğini duyurdu. Projenin tıpkı diğer projeler gibi Apache LaboratuarlarındaApache Usülü(Apache Way)” geliştirileceğini belirtildi.

Kuluçka sürecinde, mevcut OpenOffice.org projesinin kaynak kodu, internet siteleri, forumlar, wiki, eklenti siteleri, e-posta listeleri, çeviri platformu vb gibi bileşenlerini Apache Vakfı bünyesinde yeni yapıya aktarılmakta.

Apache Vakfının kuluçka evresindeki çalışmaları ve geçiş işlemleri neredeyse tamamlanmak üzere. Güncel iş listesini bu adresten görebilirisiniz. Bu sürecin yansıması mı bilinmez ama bir süredir Oracle‘ın OpenOffice.org siteleri aktifliğini yitirmiş ve bakımsız bir halde beklemekte.

Görülen o ki Apache Vakfı bu geçiş sürecini ciddiye almakta ve hali hazırda yoğun olarak süreçleri devam ettirmekte. OpenOffice.org gibi bir projeyi devralmak kolay bir iş değil. Hele karmaşık yapısını ve bugüne kadar atıl kalmış onlarca servisi yeniden aktif bir yapıya dönüştürmek hiç kolay olacak bir iş gibi görünmüyor.

Mevcut süreç devam ederken, Apache Vakfı OpenOffice.org adında da değişikliğe gidiyor; OpenOffice.org’un ‘.org’ kısmı giderken başına Apache ismi geliyor. Projenin yeni adı artık “Apache OpenOffice”.

OpenOffice.org’un çatallanması LibreOffice ve Apache OpenOffice’in en temel farkalrından biri LibreOffice’in GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı Sürüm 3 ile lisanslandığını buna karşılık Apache OpenOffice’in bir copyleft lisans olmayan Apache Lisansı ile lisanslandığı belirtmeden geçmeyelim. Özgür Yazılım Vakfı’nın bu konu ile ilgili bildirisini buradan okuyabilirsiniz

Apache Vakfı’nın Apache OpenOffice için hazırladığı internet sitesine bu adresten ulaşabilirsiniz. Çalışmaların ve süreci takip etmek için e-posta listelerine göz atabilirsiniz.

Apache Usulü ve OpenOffice.org ile ilgili hazırlanan bir sunumu da buradan izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

http://www.taming-openoffice-org.com/newsite/?p=1448

http://www.taming-openoffice-org.com/newsite/?p=1393

https://blogs.apache.org/foundation/entry/the_apache_software_foundation_statement


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.