Oppo Reno 4 ve Oppo Reno 4 Pro Telefon İncelemesi


Oppo Reno 4 ve Oppo Reno 4 Pro Telefon Fiyatları

Bu hafta satışa çıkarılması beklenen Oppo Reno 4 ve Oppo Reno 4 Pro Telefon modelleri ile ilgili teknik bilgiler ortaya çıkmaya başladı. İlk sıcak bilgi, Oppo Reno 4 modelinin de Pro modelinin de 48 MP arka kameraya sahip olacağı, ancak Pro modelinde OIS özellik varken, düz modelinde OIS özelliğinin olmadığı ifade ediliyor. Makale seyri içinde IOS nedir sorusunu da cevaplandıracağız.

Oppo Reno 4 ve Oppo Reno 4 Pro Teknik Özellikleri

Çinli firma Oppo bu cihazlarda geleneksel tasarımda ciddi değişikliklere gitmiş görünüyor. Haziran ayının ilk haftasında satışa çıkması beklenen Oppo ürünlerinde kullanılan arka kamera yerleşim planı LG Velvet Modelindeki çok benziyor. Dikey olarak hizalanan 3 kamera, her iki modelde de 5G internet desteği, delikli ekranlar ortak özelliklerdir.

Ürünlerle ilgili video tanıtımlarına bakarsak Reno 4 ve Reno 4 Pro, Reno ve Ace serilerinde zaten mevcut olan 65W hızlı şarj teknolojisini de kullanacaklar. Her iki modelde kamera özellikleri olarak Süper Gece Modu özelliği olacak böylece loş ışıkta harika çekim yapabileceksiniz. Pembe ve mavi kasa renkleri ile gelen cihazlar,

Oppo Reno 4 ve Oppo Reno 4 Pro Telefon

Telefonlarda ortak olarak güçlü bir işlemci olan Snap Dragon işlemci 765G modeli kullanılacak. Telefoto sensörler de güçlü seçildiler, 13 MP oldukça iyi sayılır. Ön kısma da şirket 32 MP selfie sensörü yerleştirdi. Bu sensörü de 2 MP sensörle kombine etti.

Reno 4 model cihazda kullanılan ekran 6.43 inç kapasitededir, kamerasında OIS özelliği yoktur. OIS özellik Optical Image Stabilization olarak açılımı yapılan bir teknolojidir. Daha az bulanık görüntü ve daha akıcı yüksek çözünürlüklü videoların akışının sağlanması için geliştirilmiş bir teknolojidir.

Telefon Kameralarında Kullanılan OIS özelliği Nedir?

Bir kamerada OIS özellik varsa optik görüntü sabitleme özelliği var demektir. Bu teknoloji doksanlı yıllardan itibaren SLR lenslerde ve kompakt kameralarda kullanıdı. Bulanıklığı azaltmasındaki püf noktası, elin titreşmesi nedeni ile çekimlerde oluşabilecek görüntü bulanıklığını gidermek için duruma göre hareket eden ve otomatik sabitleme sağlayan sensörler kullanılmasıdır. Yani eliniz titrese bile OIS özelliği olan bir telefonunuz varsa onunla bulanık olmayan görüntüler çekebiliyorsunuz. Özetle OIS özellikli kameralarla net görüntü çekersiniz, OIS olmayan kameralarla da bulanık görüntü çekersiniz.

Oppo Reno 4 ve Oppo Reno 4 Pro Telefon Fiyatları

 

Cihazlar bu hafta satışa çıkıyor ve Çin kaynaklarına göre bu cihazların en yüksek yani Pro versiyonu 595 dolar fiyatla satılacak. Her iki makinede de 90 Hz resim yenileme yeteneği olacak. Pro modeli 6.55 inç boyutta olacak. 595 dolarlık cihazın ROM alanı 128 GB olacak. Bu cihazın arkada OIS özellikli 48 MP kamerasının yanında 2 kamerası daha olacak. Cihaz önde 32 MP kamera taşıyacak. Ekran AMOLED teknolojisi ile çalışacak. Cihazlardaki işletim sistemi Android 10 olacak. Oppo Reno 4 modeli ise 6.43 inç boyutta olacak ve bu da AMOLED teknolojisi ile çalışacak. 8GB ram donanımlı, 2 versiyonu ayrı ayrı satılacak ki bunlarda ROM dahili bellek alanı fark ediyor. 172 gram ağırlık ve 7.6 mm kalınlık düz modelin özellikleri arasında olacak. Pro ise 183 gram ağırlığa sahip ve 7.8 mm kalınlıkta olacak. Düz modelinin fiyatı 529 dolar olarak belirlendi. İster düz modelini alın ister Pro modelini alın OIS dışında pek bir farkları yok. Aynı işlemciler, yaklaşık batarya kapasiteleri ve aynı hızlı şarj ( 65 watt) kullanıyorlar.