Özgür Bilgi Kanalı

Oruç Anne Sütünü Etkiler mi?
Yenidoğan ve en az 2 yaşına kadar bebek beslenmesinin ana öğünü olan anne sütü bebeğin neredeyse tüm yaşamı boyunca alması gereken besin değerleri, bağışıklık, gelişim, kemik yapısı, boy yapısı ve psikolojiye kadar uzanan birçok yararının yanı sıra ilk 6 ay gelişmekte olan bebek midesinin sindirim açısından en kolay ihtiyaç duyduğu sıvı besin öğesidir.
Emziren annelerin günlük alması gereken besin değerleri bebeğinin gelişim olarak ihtiyaç duyduğu maddelerdir. Nasıl ki hamilelik döneminde aşermek adı altında canımızın çektiği bir besin aslında anne karnındaki bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamini veren bir besindir. Böylece bebeğin emmeye başladığı an itibariyle sütün memede uyarılması ile aslında bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminler vücuduna doğru hareket etmektedir.
Yeterli besinleri , yağı, proteini, vitamini ve karbonhidratı alabilen anne için bebeğinin gelişimi ideal ölçüde ilerler. Kilo alımı ve boy gelişimi yaşıtlarıyla orantılıdır. Emziren annelerin oruçlu olması da gün içinde bu değerleri alamayıp yeterli sıvıdan vücudu ve bebeği mahrum bırakmak anlamına gelir ki imanı güçlü her kadın aslında oruç tutmak isterken bir yandan da bebeklerine niyetlidir. Aslında emziren anneler annelik görevlerini yerine getirirken 2 – 2,5 yıl boyunca çoğu yiyecekten kendilerini uzak tutup (örn turşu, acı, tuzlu vb.) oruçlu gibidirler. Sıvı kaybeden annenin gün içinde sürekli su içerek bebeğine olan bu görevini yerine getirmesi de kaliteli süt üretimini etkileyeceğinden dinimizce de emziren annenin oruç tutması uygun görülmemiştir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.