Özgür Bilgi Kanalı

Oruç Baba Kimdir? Ramazan Ayında Oruç Baba Ziyaretleri
Oruç Baba İstanbul’un fethi yıllarında yaşamış ve fetih için savaşmış, savaş esnasında Ramazan ayında orucunu ekmek ve sirke ile açmış bu yüzden onu ziyarete gelen insanların oruçlarını ekmek ve sirke ile açtığı görülmektedir. İstanbul’un fethinin yaşandığı yıllarda kendi de bir asker olarak diğer savaşan askerlere su ve yemek tedarik etmiş olması onun herkesçe büyük bir insan olduğu ve rivayete göre de derviş olarak adlandırıldığı günümüze kadar gelmiştir.
Daha önceki yıllarda tv ve radyo kanallarının fazlaca haber etmemesi ile gündeme çok gelmemiş olan Oruç Baba Tv’ye çıkmasıyla birlikte dilek dilemek isteyen, orucunu ve niyetini türbede açmak isteyen ve dilek dileyip dileği gerçekleşenler için bir nevi Ramazan aylarında ilk gidilecek türbeler arasında yer almıştır.
Ramazan ayında oruç açmak için tercih edilen Oruç Baba türbesine gelen insanlar genellikle onun orucunu açtığı gibi ekmek ve sirke ile yemeğe başlamaktadırlar. Yalnızca Allah’a dua edip Allah’tan yardım ve dilek istemenin gerçekliğine inanan imanlı insanlar genelde Türbelere gidip topluca edilen duaların kabul olacağına inandıkları için bu tür yerleri tercih etmektedirler. Yoksa çoğu insan bilir duanın sadece Peygamber efendimize salavat ederek Allah’tan istemenin en doğru olduğunu. Oruç Baba’nın bir şekilde o zamanlarda yaşamış güzel, iyi niyetli ve yardımsever bir insan olarak sadece Ramazan ayını beklemeden yolumuz ne zaman düşerse bir Fatiha suresi okuyarak ruhunu rahatlatmalıyız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.