Özgür Bilgi Kanalı

Oruç Hangi Besin İle Açılmalıdır?
Peygamber Efendimiz Aleyhisselam orucunu hurma ile açtığı ve hurmanın bereketli olduğunu belirttiği birçok hadisi şerifinde bahsetmiştir. Hurmanın olmadığı durumlarda orucu suyla açmanın ve suyun insan vücudunu temizletip rahatlatacağını da belirterek yine Hadislerinde yer vermiştir. Hurmanın ve suyun olmadığı durumlarda ateş dokunmamış bir şeyle oruç açılmasını bir diğer Hadisi şeriflerinde belirtmiştir.
Hurmanın bir meyve ve besin oluşu ilk tercih sebebidir. Hurma düzensiz olan bağırsakları çalıştırabilir, düşmüş kan şeker düzeyini normal seviyeye getirebilir, enerji ve güç verir. Suyun tercih edilme sebebi de vücudu temizler, vucüttaki eksilmiş su ihtiyacının ilk fırsatta giderilmesi sağlar. Öncelik olarak suya yer verilmesi aç olan mideye su içirilerek önce rahatlamasını sağlamaktır. Boş mideye giren ağır yemekler mideyi uzun süre rahatsız edebilir.
İftarı hurma ve su bulamadığınızda ateş değmemiş bir meyve ya da sebze ile açmakta yarar vardır. Örneğin zeytin çoğu insan tarafından kolaylıkla ve uygun bulunduğundan her iftarda oruç açmak için tercih edilmektedir. Orucumuzu tutmaya başlarken ve bozarken de niyet ederek ve dilek dileyerek orucumuza başlamalı ya da sonlandırmalıyız. Hurmanın ve suyla açmanın sünnet olduğunu unutmamalıyız. Su içeceğimiz zaman suyun oda sıcaklığında olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü çok sıcak ya da çok soğuk bir bardak su bütün gün boş duran midemize birden gireceğinden rahatsızlık verebileceği durumlarla karşılaşabiliriz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.