Özgür Bilgi Kanalı

INTERSPORT
5 yılda 50 mağaza

Türkiye’deki ilk Intersport mağazası 2006’da İstanbul Levent’teki Kanyon AVM’de açıldı. Firmanın bugün İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir ve Erzurum’da 17 mağazası var. Şirket, 30 Mart 2013’te Antalya’da bir mağaza daha açarak şube sayısını 18’e çıkaracak. Intersport’un 16 mağazası şirket tarafından işletilirken Erzurum mağazası franchising sistemiyle açılmış.
intersport
Intersport 2013’te Antalya’da açacağı mağaza dışında bir mağaza daha açacak. Şirket, önümüzdeki beş yılda mağaza sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Yeni açılacak Intersport mağazaları için öncelik İstanbul ve Ankara’da olacak. Bu illerin yanı sıra İzmir, Eskişehir, Antalya, Adana, Mersin, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Bursa’da yeni mağazalar açılması hedefleniyor. Intersport mağazalarının büyüklüğü İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde bin metrekareye kadar çıkıyor. Franchise mağazaların büyüklüğü ise 500-700 metrekare arasında olacak. 2014’ten itibaren franchise vereceklerini belirten Intersport Genel Müdürü Aydın Kanatlı, “Franchise kanalında büyüme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu nedenle şimdilik yatırım şartları konusunda bilgi veremiyoruz. Bu hazırlıklarımız tamamlandığında Intersport’un franchise yatırım şartlarını açıklayacağız” diyor.
Intersport, çoklu markalı ve kategorili spor ürünleri perakendeciliği yapıyor. Örneğin, bir koşu ayakkabısına ihtiyacınız varsa, tüm mağazayı gezmenize gerek kalmadan, koşu bölümüne gidip, bütün koşu kategorisi ihtiyaçlarınızı, marka ve model seçeneklerini uzman danışmanlar eşliğinde görmeniz mümkün. Intersport mağazalarında yerli ve yabancı çok sayıda spor markasını ve spor ürünlerini bulabiliyorsunuz. Mağazada futbol, basketbol, fitness, koşu, outdoor, kayak, snowboard, tenis, yüzme gibi birçok spor kategorosinde onlarca markaya (Adidas, Nike, Puma, Reebok, Asics, Nevv Balance, O’Neill Salomon, The North Face, Spyder, Merrell, Jack Wolfskin, Arena, Spee-do, Wilson, Head, Babolat…) ait ürünler yer alıyor. Bunlar dışında McKinley, Etirel, Firefly, Protouch, Energetics gibi In-tersport’a özel markalar da var. Intersport, kendi markalarını, özellikle koton içerikli ürünlerini Türkiye’de ürettirip, bölge ülkelerine ihraç ediyor.
Telefon: 0216 665 10 00
Web: intersport.com.tr
ADRENALİN
20 mağaza açacak

Adrenalin, doğa sporları meraklılarının yakından tanıdığı bir marka. Doğa sporları alanında Türkiye’nin ilk zincir mağazası olan Adrenalin, 1998’de İstanbul Beşiktaş’ta ilk mağazasını açarak faaliyetlerine başlamış. Adrenalin’in İstanbul (Beşiktaş, Karaköy, Kadıköy, Bakırköy) dört ve Adana’da bir olmak üzere toplam beş mağazası var. Adana ve Bakırköy mağazaları franchising sistemiyle açılmış. Adrenalin, 2011’den bu yana Batı Mümessillik bünyesinde faaliyet gösteriyor.
adrenalin magazasi
Adrenalin, franchising sistemiyle önümüzdeki beş yıl içinde 20 mağaza açmayı hedefliyor. Yeni açılacak mağazalar için öncelik Ankara, İzmir, Eskişehir ve Antalya’ya verilmiş. Adrenalin mağazaları en az 80 metrekare büyüklüğünde olacak. Franchising sistemiyle açılacak mağazalar için 20 bin euro franchise giriş bedeli isteniyor. Adrenalin, sürekli franchise ödemesi talep etmiyor, ancak reklam katılım payı alınıyor.
Adrenalin mağazalarında dağcılık ve kampçılık ürünlerinin yanı sıra şehirde kullanılabilecek giysi ve aksesuarlar da satılıyor. Ayrıca doğa sporlarını aktif olarak yapanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler bulunuyor. Adrenalin mağazalarında kendi alanlarında uzman kişiler çalışıyor. Mağazada ilgilendiğiniz spor alanlarına yönelik satın alacağınız her ürün hakkında detaylı teknik bilgi almanız mümkün. Bu sayede yanlış bir ürün almanızın önüne geçiliyor.
Telefon: 0212 293 15 30
Web: adrenalinoutdoor.com
KUTUP AYISI
Mağazalarında yok yok
Kutup Ayısı Genel Müdürü İsmail Aydoğan, “İstanbul Beyoğlu, Karaköy’de ve İzmir Kemeraltı’nda olmak üzere üç mağazamız var. Bunların iki tanesi franchise. Yılda bir ya da iki mağazadan fazla açmak istemiyoruz. Çünkü yatırımcı ve personelin yoğun bir eğitim sürecinden geçmesini istiyoruz. Ayrıca özellikle ilk yıl boyunca yeni açılan mağaza ile yakından ilgilenmemiz gerekiyor. Bu ve benzeri konularda en iyi sonucu elde etmek için sıkı çalışma yapmalıyız bu da zaman alıyor” diyor. Bu sözlerden de anlaşılabileceği gibi Kutup Ayısı ağır ama emin adımlarla büyüyor. Önümüzdeki dönemde Anadolu’da şubeler açılması hedefleniyor. Bunun için Ankara, Bursa, Antalya, Eskişehir, Erzurum ve Trabzon’a öncelik verilecek.
kutup ayisi magazasi
Kutup Ayısı mağazalarında doğa sporları ile ilgilenenlerin ihtiyaç duyabileceği her türlü ürün bulunuyor. Giyim, ayakkabı, çadır, çanta, uyku tulumu, bisiklet, kamera, elektronik ürünler ve aksesuar gibi birçok farklı ürün grubuna ait yüzlerce seçenek söz konusu. Kutup Ayısı İtalyan Asolo ve Grisport markalı ayakkabıların Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Bunların yanı sıra dağcılık çantalarının mucidi sayılan Lovve Alpine, ABD’li çelik termos markası Stanley gibi birçok markanın temsilciliğini üstlenmiş durumda. Kutup Ayısı’nın kendi markası olan Puhu içlikleri Türkiye’de üretiliyor.
Franchise adayının mutlaka doğa sporlarıyla ilgili ve iş takibi yapabilecek pozisyonda olması gerektiğini belirten Aydoğan, “Yatırımcımız bu işi yapabilecek finansal yeterlilikte olmalı. Franchise bedeli lokasyon ve büyüklüğe göre 10 bin euro’dan başlıyor” diyor. Kutup Ayısı, franchise bedelini peşin almıyor. Önce mağazanın kara geçmesi bekleniyor. Daha sonra franchise bedelini ödeyebileceği biçimde bir yapılandırmaya gidiliyor. Kutup Ayısı mağazalarının büyüklüğü 50-150 metrekare arasında değişiyor.
Telefon: 0212 2 43 04 30
E-posta: satis@kutupayisi.com
Web: kutupayisi.com
ADVENTURE REPUBLIC
Franchise bedeli almıyor
Batı Mümessillik bünyesinde faaliyet gösteren Adventure Republic’in ilk mağazası 2001’de İstanbul Nişantaşı’nda açıldı. Firmanın İstanbul’da üç (Levent, Kızıltoprak, Nişantaşı), Ankara ve Bodrum’da birer olmak üzere toplam beş mağazası var. Bu mağazaların dördü Batı Mümessillik tarafından işletilirken, Bodrum mağazası franchising sistemiyle açılmış. Franchising sistemiyle yeni mağazalar açmaya devam edeceklerini belirten Batı Mümessillik Dış Ticaret CFO’su Zafer öğüt, “Şu sıralar İstanbul ve Ankara’da birer mağaza daha açmak üzereyiz. Bu mağazaların hazırlık çalışmaları devam ediyor” diyor.
Adventure Republic
Adventure Republic önümüzdeki beş yılda mağaza sayısını 30’a çıkarmayı hedefliyor. Yeni açılacak mağazalar için öncelik vereceği iller şu şekilde sıralanıyor: İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir, Eskişehir ve Trabzon.
Adventure Republic’ta franchise giriş bedeli talep edilmiyor.
Sürekli franchise ödemesi de yok. Ancak ortak reklam harcamaları için küçük bir bütçe talep ediliyor. Adventure Republic mağazalarının büyüklüğü 110-180 metrekare arasında değişiyor. Büyüme planlarının sadece yurtiçiyle sınırlı kalmayacağını belirten Öğüt, önümüzdeki dönemde yurtdışında mağazalar açmayı planladıklarını söylüyor.
Markanın mağazaları daha çok şehir hayatına hitap ediyor. Outdoor giyim tarzını sevenlere yönelik çok sayıda ürün çeşitleri var. Mağazanın ürün çeşitleri yaz ve kış aylarına göre değişiyor. Örneğin, yaz aylarında tüm outdoor sporlarına yönelik tekstil ürünlerini hazır bulunduran mağazalarında kışın ise daha çok kayak sporuna yönelik ürünlere ağırlık veriliyor. Adventure Republic mağazaları aynı zamanda goretex ürünler konusunda da oldukça iddialı.
Batı Mümessillik Killy, Lafuma, Millet, Eider, Cebe, Donkees, Kong, Laken ve Silva gibi birçok markanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Ayrıca North Face, Salomon, Speedo, Asolo Gopro, Suunto, Wilson markalarının ürünlerini Türkiye’den tedarik ediyor, firma aynı zamanda üretim de yapıyor. Şirket Lafuma’nın bazı ürünlerini Türkiye’de üretiyor ve bunların bir kısmını ihraç ediyor.
Telefon: 0212 224 77 50
E-posta: info@maceracumhuriyeti.com
Web: maceracumhuriyeti.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.