Özgür Bilgi Kanalı

Özel Güvenlik Hizmetleri

Güvenlik sistemlerinin en temel yöntemlerinden birisi de özel güvenlik hizmetleridir. Teknolojik güvenlik sistemleri günümüzde son derece gelişmiştir. Bununla birlikte güvenlik teşkilatında insan gereksinimi de inkar edilemez bir gerçektir. Bu sebeple özel güvenlik hizmetleri vardır. Özel güvenlik hizmetleri yüksek koruma gereksinimi olan merkezlerin güvenliğini sağlayabilmek adına özellikle mekan girişlerinde bekleyen güvenlikçi insanların varlığıdır. Kendine ait kulübeleri olan güvenlikçiler giriş çıkışları kontrol ederek korunan mekanın güvenliğini sağlamakla görevlidir. Alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, devlet dairelerinde, kamu kurum kuruluşlarında, plazalarda, iş merkezlerinde, müzelerde vb. yerlerde, aklınıza gelebilecek korunması gereken her yerde özel güvenlikçilere başvurulmaktadır. Mekanın arzettiği öneme, ortam koşullarına göre güvenlikçilerin nitelikleri de değişiklik göstermektedir. Örneğin okul, avm tarzı yerler daha az tehlike içerdiğinden güvenlikçiler cop tarzı teçhizatlarla durabilir. Ancak hava alanı, mahkeme, devlet daireleri, kamu kuruluşu, banka tarzı yerlerde güvenlikçi görevindeki insanlar sıklıkla silah taşımaktadırlar. Ayrıca alışveriş merkezleri ve hava alanları gibi yerlerde bulunan güvenlikçiler metal el dedektörlerine de sahiptir.

Özel güvenlik hizmetleri şahsi mülklerin korunmas için de başvurulabilecek hizmetlerdir. Büyük iş adamların yaşadıkları evler buna örnektir. Hırsızlık riskiyle yakından ilgili olan yaşam alanlarında güvenliği tesis etmek adına özel güvenlikçilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özel güvenlik hizmetlerinde çalışan insanlar genellikle vardiyalı olarak çalışmaktadır. Tehlikenin daha çok olduğu gece saatlerinde nöbette durabilecek, gerektiği halde kendini bir olay içinde bulabilecek kalifiye elemanlar özel güvenli hizmetleri için gerekli insanlardır.

Özel Güvenlik Hizmetleri

Site ve Plaza Yönetimi

Globalleşen dünyada insan yaşamı hızla gelişmekte, büyük boyutlarda iş ve yaşam alanları oluşturulmaktadır. Her geçen gün eski zamanlara gömülmeye yüz tutan mahalle ortamı yok olmakta, yaşam alanları site ve plaza gibi büyük hacimli çok sayıda insanı bir araya toplayan yapılarla donatılmaktadır. Her geçen gün hızla artan nüfus bir bakıma bunu da gerekli kılmaktadır. Artan nüfus ile değişmesi gereken ve değişen yaşam yapısı bir diğer gerekliliği de ortaya koymaktadır. Kalabalık bir insan topluluğu çeşitlilik, ihtimaller artışı ve haliyle de güvenlik açıklığını beraberinde getirir. Bu sebeple sıradan güvenlik önlemleri günümüz dünyasında yetersiz kalmaktadır. Yani şöyle açıklamak gerekirse globalleşen dünyada evimizin önüne köpek bağlayarak güvenliğimizi tesis etme fikri artık anlamını yitirmektedir. Çağın insanlarının iş ve yaşam olan site ve plazalarda yine çağın kaçınılmaz gereksinimi olan güvenlik teşkilatı da son derece iyi kurulmalıdır. İnsan gücünün teknolojinin nimetleriyle bir araya geldiği modern güvenlik sistemleri ile plaza ve siteler koruma altına alınmaktadır.

Geniş insan kitlelerini barındıran bu yaşam alanlarını idare etmek de haliyle kolay bir şey değildir. Sıradan bir apartman yöneticisi mantığıyla devasa boyutta plaza ve sitelerin yönetilemeyeceği aşikardır. Yaşam alanlarında meydana gelen her türlü faaliyetten tam haber erişiminde olunmalı, kontrol ve denetimden taviz verilmemelidir. Hem insan faktörü hem de teknolojik sistemlerden oluşan bir güvenlik sistemi de bu kontrol ve denetimin sağlanmasıyla bu koca çarkın doğru şekilde dönmesi için mutlak gerekli olgulardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.