Özgür Bilgi Kanalı

padlet nedir giriş

PADLET PROGRAMI NEDİR?

Padlet öğretmenlerin öğrencilerine online olarak ulaşması için tasarlanmıştır. Dijital olarak internet üzerinden mantar pano oluşturulmasını sağlamaktadır. Panoya çeşitli materyaller eklenmektedir.

Bunlar; görsel sunum, yazı, video ve takvimdir. Oluşturulan panolar programdaki diğer kullanıcılarla herkes butonunu seçtiğinizde paylaşılmaktadır. Fakat yalnızca öğrencilerle paylaşacaksanız bunu da ayarlayabilmeniz mümkün. Kişiler ve gizlilik kısmından bu ayarları yapabilirsiniz. Dilediğiniz kadar katılımcı ekleyerek panoları birlikte de oluşturabilirsiniz. Oluşturulan Padletler öğrencilerin derse katılımını arttıracak ve keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Keyifli vakit geçirerek, eğlenerek geçen bir dersin akılda kalıcılığı da fazla olacaktır. Bu sayede öğrencilerin motivasyonları da yükselmiş olacaktır. Programa üye olmak ücretsizdir ve yalnızca e-posta hesabıyla üye olunabilmektedir. Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarından da giriş yapılmaktadır. Oluşturulan panolar dijital olacağı için öğrencilere bir karekod verebilirsiniz. Bu karekodla akıllı cihazlara indirilen uygulamadan rahatlıkla panolara ulaşılabilmektedir. Program bilgisayar ve akıllı cihazlara indirilebilmektedir ya da internet adresinden ulaşılabilir. Programın kullanımı oldukça basittir. Dil seçenekleri arasında Türkçenin olması da ayrıca kolaylık sağlamaktadır.

Neden Padlet

Okul için

İş için

İşler

Yardım

PADLET PROGRAMI NASIL KULLANILIR?

Programa giriş yapıldıktan sonra ana sayfa karşınıza çıkmaktadır. Ana sayfada bazı kısımlar vardır. Özellikler kısmında programın genel olarak özelliklerinden bahsedilmektedir. Buradan programla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Okul İçin kısmında programın eğitim alanında nasıl kullanılacağına dair uygulamalı ve detaylı anlatım mevcuttur. İş İçin kısmında ise, şirketler için kullanım özellikleri bulunur. Yardım kısmından ise herhangi bir sorun olduğunda destek alınabilmektedir. Programda ücretli içerikler de bulunmaktadır.

Giriş yaptıktan sonra dilerseniz bu ücretli içeriklerden faydalanabilirsiniz. Fakat programın ücretsiz özellikleriyle de pano oluşturulabilmektedir. Atla kısmına tıklayarak tekrar ana sayfaya yönlendirilirsiniz. Özet kısmında en yaptığınız pano çalışmaları bulunmaktadır. Padletler kısmından ise diğer kullanıcılarla ortak çalışmalar hazırlamak için davet gönderebilirsiniz. Ortak Çalıştıklarınız kısmından ortak çalışmalarınızı görebilirsiniz. Ekler kısmından programa ekleyebileceğiniz bağlantıları ve dosyaları görebilirsiniz. Ayrıca hesap ayarlarınızı yapmanız için bir de ayarlar kısmı bulunmaktadır.

padlet kullanım

İlk Padletinizi oluşturmak için Padlet Oluştur kısmına tıklayarak başlayabilirsiniz. Program size bir şablon seçeneği sunacaktır. Bu şablonlardan birini seçerek panonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir beğen kısmı da bulunmaktadır. Burada beğendiğiniz padletleri işaretleyebilirsiniz. Padlet oluşturmak oldukça kolaydır. Ad, açıklama, kopyalama seçenekleri ve paylaşım seçeneklerini ayarlayarak gönder butonuna tıklayabilirsiniz. Oluşturduğunuz Padletin çıktısını alma imkanınız da bulunmaktadır. Tema, düzen simge ve bilgisayarınızdan ekleyeceğiniz resim için ekleme seçenekleri bulunmaktadır. Bir kutucuk ekleyerek bu kutucuğun içerisine dilerseniz not, ses, video, dosya ve resim ekleyebilirsiniz. Panonuza bir başlık ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz notun, yazı tipini ve şeklini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca maddeler halinde anlatılacak bir konu olduğunda madde oluşturma seçeneği de bulunmaktadır. Not kısmına bir internet bağlantısı da eklenebilmektedir. Herhangi bir internet sitesinin linkini bu şekilde notunuza ekleyebilirsiniz ve bu kısım renkli gösterilmektedir. Yeni sütunlar eklemek için Sütun Ekle butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece yeni başlıklar açarak panonuza istediğiniz konuları dahil edebilirsiniz. Pano oluşturulduktan sonra İndir kısmından indirebilirsiniz. Panonun bulunduğu duvar kağıdı da kişisel zevkinize göre değiştirilebilmektedir. Alt kısımdaki seçenekler bölümünde oluşturulan panoya yayınlanma durumu eklenebilmektedir. Bu sayede internette üst sıralarda görülmesi sağlanabilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.