Özgür Bilgi Kanalı

PDKS Sistemi

Personel Devam Kontrolü Sistemleri olarak açılabilmektedir. Bu sistem personel giriş-çkışlarının dijital ortama kaydedilip devam kontrolüne ilişkin çeşitli sonuçların raporlanması için kullanılan sistemlerdir. Bu sistem sayesinde bordro hazırlamasında insan hatası minimuma indirgenmektedir. Bu sistem sayesinde toplanan raporlar yönetim için geleceğe yönelik planlar açısından önem arzetmektedir. İleriye yönelik ışık tutan güvenilir raporlar bu sistemler sayesinde sıfır hataya yakın edinilmektedir. Donanım ve yazılım unsurlarının el birliğiyle oluşturulan sistemler işçilerin her türlü vardiya sistemleri, yemekhane sistemleri, maliyetleri, çalışma saatleri, ziyaretçi takip sistemleri gibi verileri kontrol altına almak için kullanılmaktadır. Access kontrol sistemleriyse işyeri güvenliğinin geliştirilmesi için kullanılır.

PDKS Sistemleri:

Yüz Tanıma Sistemleri: Bu sistem sayesinde sistemi kullanan kişi yüzünü göstermek suretiyle kendini tanıtır. Teknolojinin nimeterinden son derece yararlanan sistem gördüğü yüzü algılayıp ayırabilmekte ve kişiyi tanımlayabilmektedir. Minimum hata imkanını sağlayan bu sistem sayesinde insan hafızası yoluyla kaynaklanabilecek sıkıntılar bertaraf edilmektedir.

Iris Tanıma Sistemleri: Bu sistem gelen kişinin göz merceğine odaklanarak göz irisini ayırt eder. Filmlerde sahnelenen bilim kurgunun aksine bu sistemleri aldatmak çok ama çok zordur. Gerçek seviyede bir güvenlik ve takip mekanizması sağlayan bu sistem sayesinde yine hata payı sıfıra yaklaştırılarak yüksek verim sağlanmaktadır.

Parmak İzi Tarama Sistemi: Bilindiği üzere dünya üzerinde her insanın parmak izi farklıdır. Bir yaradılış mucizesi olan bu durum güvenlik sisteminde de bize büyük bir fayda sağlamaktadır.

cctv Sistemi

CCTV Sistemleri Nedir?

CCTV İngilizce’ deki “Close Circuit TeleVision ” kelimelerinin ilk harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşan kısaltmadır. Kapalı Devre Televizyon manasına gelen bu tanım bir kamera sisteminin adıdır. Televizyon sistemleri belli bir yerden alınan görüntü ve ses sinyalini çeşitli alıcılarla çoklu kitlelere aktarımını sağlamaktadır. CCTV sisteminin ayırıcı özelliği ilgili bölgelere yerleştirilen kameraların görüntüleri herkes tarafından ulaşılamayacak merkezlere yönlendirmesidir. Güvenlik merkezlerinde bulunan yetkililer ellerine geçen görüntüleri izlemek suretiyle işlerini yaparlar.

CCTV Çalışma Prensibi:

Görüntü sinyali kameralar vasıtasıyla alınır. Sinyalin monitöre taşınması esnasında koaksiyel kablo, cctv kablo, fiber kablo veya link sistemi tarzı taşıma yöntemleriyle taşınmaktadır

CCTV Sistemlerinin Kullanıldığı Alanlar:

Çoğunlukla güvenlik amacıyla kullanılan sistmlerdir. Bankalar, kamu kuruluşları, büyük fabrikalar, mağazalar ve hastaneler bu sistemin sıklıkla tercih edildiği mekanlardır. Ne var ki sistemi sırf bu mekanlarla kısıtlamak da anlamsızdır. Çünkü CCTV sistemleri güvenlik ihtiyacı olan her yerde size yardımcı olabilir. Mesela bu sistemi evinizde de kullanabilirsiniz. Ailenizle birlikte paylaştığınız yaşam alanızın güvende olduğundan emin olabilmek için kullanabileceğiniz güvenlik sistemlerinden birisi CCTV güvenlik sistemleridir. CCTV güvenlik sistemleri sayesinde pek çok suçun önüne geçilerek suç oranları düşürülmektedir.

CCTV Sistemlerinin Başlıca Kullanım Alanları:

İşverenler işyerlerini, çalışma ortamlarıyla beraber çalışalarını da denetleyebilirler.

Gizli kameralar olarak kullanılabilir.

Stadyum, konser, Tiyatro gibi yerlerde herkes tarafından izlenirliği sağlayabilmek adına kullanılmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.