Progresiv & Bifokal Gözlük Nedir


Progresiv & Bifokal Gözlük Nedir
 
Gözlük kullanan kişilerin genel problemlerinden bir tanesi de uzağı ve yakını görebilmek için kullanılan uzak yakın gözlükleridir. İki farklı gözlüğü yanlarında taşımak ve yakın uzak değişikliğini yapmak oldukça zor ve zahmetli bir hal alır. Bu sorunu bilen göz hastalıkları uzmanlarının ve gözlük camlarında kullanılan yüksek teknolojinin bir araya gelmesiyle gelişen gözlükler bu duruma bir son verdi.
 
Bilindiği gibi gözlüklerin uzak ve yakındaki cisimleri odaklayabilmesi için gözlük camlarının, netleştirmek istediğiniz uzaklığa göre değişmesi gerekir. Ancak yeni teknoloji de aşağıda yazılı olan iki farklı cam teknolojisi ile bu durum ortadan kaldırmak mümkün.
 
Progresiv Gözlük
 
Progresif gözlük adı verilen teknoloji ile artık uzaktaki ya da yakındaki cisimleri görebilmek için iki gözlüğe gerek kalmıyor. Mikron hassasiyetinde iş yapan makineler ile üretilen bu camlar oldukça hassas geçişler ile görüntü kalitenizi arttırmakta. Camın belirli ölçülerde bölümleri ayırarak yapılan bu işlemde bazı nesneleri görebilmek için odaklama da yapmaya gerek kalmıyor. Camın alt kısmının daha içbükey olması yakını görebilmek için tasarlanmış olup, üst kısmı ise uzağı görebilmek için tasarlanmıştır.
 
Bifokal Gözlük
 
Bikofal gözlük camlar ise progresif camlara göre daha biraz daha görsellik bakımından aşağıda kalıyor. Aynı mantık üzerine yapılmış olan bu Bikofal cam teknolojisi keskin bir şekilde uzak ve yakın görme değişkenliğini hissettirmekte. Camın üst kısmı uzağı, alt kısmı ise yakını gösteriyor. Geçişler ise oldukça sert ve belirgin.
 
Progresif gözlük, Bikofal gözlük, progresif