Özgür Bilgi Kanalı

Ramazan ayının gelmesiyle her gün oruç ile ilgili yüzlerce soru gündeme geliyor. Müslüman alemi en çok da vücudun oruçtan nasıl etkilendiğini merak ediyor. Sağlıklı ve dirençli bireylerin oruç tutması diğer kişilere göre daha kolaydır. imsak vaktinde sağlıklı ve dengeli bir şekilde gerekli vitaminleri alarak beslenmek önümüzdeki uzun süren oruçlu vakitlerin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.
2 saat açlığa dayanamayan insanların oruçlu iken 10 saatten fazla yemeden içmeden durmaları bizleri şaşırtabilir. Burada devreye beyinsel fonksiyonlar giriyor. Diyetisyenlerin sürekli beynimizle ilgili söylemlerini yinelemekte fayda olacaktır. Oruçluyken beyine iman gücüyle ‘aç değilsin’ mesajı gider ve yemek yerken de ‘doydun’ mesajını beynimize göndererek midemize girecek fazla yiyecekleri engellemiş oluruz.
Mide uzun süren açlık durumuna kısa saatler sonra tepkisiz kalıp direnç göstermeye başlar. Vücudumuzun bu durumda kendi kendini dinlendirdiğini hissederiz nasıl ki sabah uyandığımız zaman uykuda geçirdiğimiz vakitlerde midemizde bizi rahatsız edecek bir durum yoksa aynı şey olur.Sahura kalkıldığı vakitte mutlaka su içmeyi unutmayın. Yaz sıcaklarında gün içinde vücut sürekli ter ile su kaybeder. Günde içilmesi gerekli olan 3 litre sudan 1 litresini sahura ayırın ve iftardan imsağa kadar sürekli kendinize su takviyesi yapın.
Doktorların Ramazan için tavsiyelerini dikkate alın ve tok tutan protein kaynağı haşlanmış yumurtayı menülerinizden eksik etmeyin. Ayrıca kan ve enerji değerini ayarlayan vücuda gerekli bir meyve olan Müslüman alemince önemli hurmayı hiç bir menünüzden eksik etmeyin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.