Özgür Bilgi Kanalı

Rap müzik Amerika\’da 70li yıllarda genel olarak sisteme karşı bir baş kaldırı olarak ortaya çıkmıştır. Özünde şikayet ve birşeylere karşı memnuniyetsizlik yatmaktadır. Günden güne çeşitli anlamlar kazanmış çeşitli konulara yönelmiştir. Bazen Türk geleneğindeki aşık kapışmalarını andıran bire bir söz düellosu olarak karşımıza çıkarken bazen kelimeleri hızlı hızlı peşpeşe getirerek ritim eşliğinde saydırmak olarak insan zihninde canlanır.
Ülkemize gelişi ise 90lı yılların başında Cartel adlı grubun şarkılarıyla olmuştur. Yeni bir müzik türü olarak çok büyük bir kitlenin kulaklarına hitap etmese de varlığı kabul görmüştür. 90lı yılların sonlarında artık daha geniş kitlelere sahip olan rap müzik, yeni önderleriyle kulaklıklarda yer etmiştir: ceza, sagopa… Günümüze kadar çığ gibi büyüyerek ilerleyen rapin değişik türleri de türemiştir. Arabesk rap, melankolik rap, yer altı rap gangsta rap gibi… Arabesk rap olarak bilinen tür gençler arasında olağanüstü hızla yayılırken rapçiler tarafından kabul görmeyen , sürekli eleştirilen , dışlanan bir tür olmuştur.
Genellikle amatör olarak sürdürüldüğü için gençlerde bu müziği icra etme isteği doğmuştur ve yapılışı konusunda değişik fikirler ortaya atılmıştır.
Profesyonel anlamda müzik kaydı yapmak için minimum gerekli ekipmanlar arasında en önemlisi ses kartıdır. Sorunsuz , dip sessiz kaliteli bir kayıt istiyorsanız profesyonel bir ses kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sayede bilgisayarınıza mikrofon bağlama olayını çözmüş olacağız . İkinci olarak mikrofon olayının çözülmesi gerekir. bunun için ise dinamik mikrofon kullanılabilir. Ucuz bir dinamik mikrofonla sağlam kayıtlar elde edilir. Maddi olarak biraz daha iyi bir imkan oluşturulabilirse condenser mikrofon dediğimiz stüdyo mikrofonlarından temin edilebilir. Mikrofona ayrılan bütçe arttıkça müziğin kalitesi orantılı olarak artacaktır. Gerekli ekipmanlar sağlandıktan sonra kayıt yapmak için programa ihtiyaç duyulur. Bu gereksinim için ise ilk kez kayıt yapanların tercihi, ulaşmanın oldukça kolay olduğu, cool edit pro 2.1 isimli program kullanılabilir. Kayıt altına aldığınız sesleri bu program sayesinde birleştirebilir, kesebilir, efektler vererek otantik hale getirebilirsiniz. Bundan sonrası için artık yaptığınız müzikleri insanlara ulaştırmak kalıyor. Bu noktada youtube da bir video kanalı oluşturup çeşitli müzik sitelerinde müzikleriniz yayınlatılabilir. Gerekli kitleyi sağladığınıza inandığınızda yasal bir albüm çıkararak müzik piyasasında yer edinme şansı yakalayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.